Teknik İnsanlar Forumu

Kültür ve Sanat => Kitap, dergi, edebiyat => Konuyu başlatan: battalgazi - 14 Ocak 2009, 03:41:31

Başlık: Fayrap Dergisi
Gönderen: battalgazi - 14 Ocak 2009, 03:41:31
merhaba,

Şair, Eleştirmen Hakan Arslanbenzer yönetiminde Türkiye'nin Edebiyat Dergisi sloganıyla yola çıkan Fayrap 11. sayısına ulaştı. bundan böyle aylık yayımlanmaya başlayacak olan neo-epik derginin editörleri tarafından yeni sayı ve abonelik işlemleri hakkında yapılan duyuru ise şu şekilde:

"Fayrap'ın 2009 yılı boyunca sürecek aylık yayımı küçük bir gecikmeyle 12 Ocak Pazartesi günü başladı. Ocak 2009 sayısı (namı diğer 11. sayı; sol açık) 13 Ocak Salı gününden itibaren Ankara, İstanbul ve giderek taşra kitapçılarında okuyucu karşısına çıkıyor.

Fayrap'a kitabevlerinden ulaşamayan okuyucularımız için, derginin aylık yayımını yakından, sürekli izleyebilmeleri için en pratik ve garanti yol abone olmaktır, diyor ve abone olmak için gerekli bilgileri aşağıda veriyoruz.

Hayırlı uğurlu olsun, amin.

ABONELİK İÇİN

Mehmet Fatih Çelikkaya, Yayın Koordinatörü (Nirengi Kitap)

Tel: 0505 290 5867 - 0534 960 16 95
Email: mehmetfatihcelikkaya@hotmail.com

Posta Çeki: 5155770
Akbank: 354 80692
Yapı kredi: Cinnah/Ankara şubesi 83119795

Yıllık (Ocak-Aralık 2009; 12 sayı) abonelik ücreti olan 60 TL'yi hesaba yatırdıktan sonra isim, adres ve telefon bilgilerinizi Yayın Koordinatörüne bildiriniz; böylece aboneliğiniz o saat o dakika başlatılmış olsun.

İyi okumalar..."

dergi hakkında internette çıkan eleştiri yazılarını okumak, Hakan Arslanbenzer'in bazı dönemlerde duyuru, eleştirilerini eklediği fayrapblog'a ulaşmak için:

http://fayrap.blogspot.com/ (http://fayrap.blogspot.com/)


selamlar.
Başlık: Ynt: Fayrap Dergisi
Gönderen: battalgazi - 10 Mart 2009, 00:32:13
Fayrap - Aylık edebiyat dergisi
Sayı 13, Mart 2009


Fayrap Dergisi’nin bu sayısında eleştiri yazıları ağırlık kazanmış durumda. Bu, edebiyatın nabzını daha sıkı tutacağını gösteriyor.

Kavga ve Edebiyat


90’larda yazmaya başlayanların çok sık duyduğu “Kavgasız edebiyat olmaz.” cümlesi hala güncelliğini korumakta. Bu yargının edebiyatı gördüğü yerden, kavgadan söz ediyor “Kavga ve Edebiyat” başyazısında Hakan Arslanbenzer. Kavganın, populist edebiyatla popularist edebiyatın arasında olduğunu hatırlatan yazı, edebiyatın bir zevk veya hevesten çok bir davanın ifadesi olduğunu vurguluyor. Baki’nin “Bâkiya tarz-ı şiir böyle gerek / Hem zarifane hem levendane” dizesinden yola çıkarak edebiyatta yapılan ayrımın temelini gösteren yazı, bu ayrımın günümüzde ne şekilde hissedildiğini örneklerle açıyor.

Bu sayının şairleri Melek Arslanbenzer, Eren Safi, Hakan Kalkan, Orkun Elmacıgil, Ömer Yalçınova ve Fayrap’ta ilk kez bir şiiri yayımlanan genç bir şair; Ömer Aladağ.

Bu sayının hikayecileri ise ingilizceden çevrilen “Bir Fincan Çay” hikayesiyle kısa hikayenin bir edebiyat türü olarak gelişmesine önemli katkıları olan Katherine Mansfield ve “Sürgün” ile daha önce Fayrap’ta hikayeleri yayımlanan Onur Ateş.

Felaketten Epik Doğar

Şubat sayısında Meşrutiyet devri Türk şiiri ve edebiyatına ışık tutmaya başlayan dergi, bu sayısında meşrutiyet yazılarına iki yazıyla devam ediyor.

Esma Güneş’in “Meşrutiyet’in kararsız şairi: Halit Fahri Ozansoy” yazısı, bu konuda model olabilecek özellikte bir yazı. Şairin, içinde bulunduğu edebiyat akımlarına bağlı olarak sıkça etki altında kaldığını ortaya koyan Güneş, Halit Fahri’yi “Ayinden Sonra” ve “Bir Şarkının Kabusu” şiirleri etrafında inceleyerek yeteneğini gösterirken, bu yeteneğine yön verememesini Meşrutiyet devri şiir ortamının doğal bir sonucu olmasına bağlıyor.

Diğer Meşrutiyet yazısı ise Orkun Elmacıgil’in Mehmet Emin Yurdakul’u incelediği “Felaketten Epik Doğar”. Milli Edebiyat’a gelene dek devinen edebiyat anlayışlarını mercek altına alan Elmacıgil; Yurdakul’un, döneminin şairlerinden kopmasının haklı sebeplerini sorguluyor. Mehmet Emin’in, şiiri bir kavga ve mücadele olarak gördüğünü söyleyen yazar, “Bırak Beni Haykırayım” şiiriyle şairin verdiği mücadeleyi ortaya koyuyor.


Manifesto veya İt Dalaşı

Fayrapkitap’ın bu sayısında sekiz yazı var. İlkinde Hakan Arslanbenzer, “ Manifesto veya İt Dalaşı: Ahmet Güntan’ın “parçalı ham manifesto”sunun başarısı üzerine” yazısıyla manifestoların tarihsel arka planına, etki alanına ışık tutuyor. Devamında Ahmet Güntan’ın ‘parçalı ham manifestosu’ üzerinden manifestolara karşı çıkmanın temelinde kör bir metafizik algısının yattığını, bu algıyı da çıkar korkusunun meydana getirdiğini vurguluyor.

Murat Sözer’in, bu sayıda Gökçenur Ç.’nin “Her Kitabın El Kitabı” kitabını değerlendirdiğini görüyoruz. Şairin, lirikle epikin iç içe geçtiği bir yerde şiirini oluşturduğunu söyleyen Sözer, bir şey söylemekten çok bir şeyden bahsedip geçmekte olduğunu, bunun da şiirini bütünlükten uzaklaştırdığını ifade ediyor.

Bu sayıda iki roman eleştirisi yazısı var. Roman eleştirisi yazılarıyla dikkat çeken Ömer Yalçınova, bu sayıda Tim Parks’ın “Kader, Europa ve Sevgili Mimi” romanlarını ele alırken, Emine Baykul, Nihan Kaya’nın Disparöni’si hakkında yazıyor. Besim F. Dellaloğlu’nun “Benjaminia” kitabını ele alan Fazıl Baş; yazarın, Walter Benjamin’e bir empati çabasıyla yaklaşmasını ve buradan doğan sonuçları sorguluyor. Baş, Dellaloğlu’nun kitabının dil-tarih-coğrafya üzerinden okunduğunda faydalı olacağını, ama bu yeniden yorumlamaları kendi insanı üzerinden değerlendiremediğini özellikle vurguluyor.

Ali Akyurt, Mesele dergisi üzerine yazmış. “Kültürle Siyaset Yakınlaşırken Mesele” Akyurt, Mesele’nin sol bir yayın olarak entelektüel coğrafyamızla temasını ve solun farklı kesimleri için bir iletişim kanalı olmasıyla sıcak ve bütünlüklü bir dergi karakteri sunduğunu ortaya koyuyor. Kültür ile siyaseti birbirine yaklaştırarak aralarındaki sıkı bağa işaret etmesini Mesele’nin başarısı olarak ifade ediyor Akyurt. Mart sayısının bir diğer yazısı ise Mehmet Fatih Çelikkaya’dan; “Baki Asiltürk Yalan Söylüyor”. Kitaplık dergisinin yıllığını çıkaran Baki Asiltürk’ün, yıllığın önsözünde söylediklerine cevap veren Çelikkaya, Asiltürk’ün eleştirdiği tutumların bizzat içine kendisinin düştüğünü, haliyle yalan söylediğini öne çıkarıyor. Derginin son yazısı ise sinema yazılarında geliştirdiği farklı üslupla öne çıkan Orkun Elmacıgil’den. Türkan Şoray’ın Dönüş filmini yazan Elmacıgil, filmin hakim sinema anlayışının dışında, belki fazla acılı ama hakikatten yola çıkarak güç kazandığını ifade ediyor.


Derginin kapak fotoğrafı Melih Gülgen’in “Tatar Ramazan” filminden. Arka kapak türküsü ise Şevki Bey’den Hüseyni Şarkı (Hicran Oku Sinem Deler).


İyi okumalar.


İçindekiler:


1 kavga ve edebiyat | hakan arslanbenzer

> şiirhikaye

3 metro’da cuma namazı (şiir) | melek arslanbenzer

4 yani (şiir) | eren safi

5 kayıtlar III (şiir) | hakan kalkan

6 kavgaya dayanılır (şiir) | orkun elmacıgil

7 tereddüt (şiir) | ömer yalçınova

8 hipotalamus (şiir) | ömer yalçınova

10 bir fincan çay (hikaye; çev. melek Arslanbenzer) | katherine mansfield

14 sürgün (hikaye) | onur ateş

> meşrutiyet devri edebiyatı 2

20 meşrutiyet’in kararsız şairi: halit fahri ozansoy | esma güneş

24 felaketten epik doğar: mehmet emin yurdakul | orkun elmacıgil

> fayrapkitap

28 manifesto veya it dalaşı: Ahmet güntan’ın “parçalı, ham manifesto”sunun başarısı üzerine | hakan arslanbenzer

32 kırılganın el kitabı: gökçenur ç. şiiri üzerine | murat sözer

34 tim parks’ın romanları üzerine | ömer yalçınova

38 doğmayanın ölümü: nihan kaya’nın disparöni romanı üzerine | emine baykul

40 mazereti samimiyet: besim f. dellaloğlu’nun benjaminia kitabı üzerine | fazıl baş

42 kültürle siyaset yaklaşırken: mesele | ali akyurt

45 baki asiltürk yalan söylüyor | mehmet fatih çelikkaya

46 dönüş | orkun elmacıgilİrtibat:
Mehmet Fatih Çelikkaya
0505 290 5867
0534 960 16 95
mehmetfatihcelikkaya@hotmail.com
http://fayrap.blogspot.com/
Başlık: Ynt: Fayrap Dergisi
Gönderen: battalgazi - 01 Nisan 2009, 01:31:08
(http://1.bp.blogspot.com/_RcT-mNSDfJY/SclIgHhVBHI/AAAAAAAAAD0/tyi1Md5y8OM/S240/Fayrap+14+Kapak-nisan+2009.jpg)

Fayrap 14

Fayrap - Türkiye’nin Edebiyat Dergisi
Aylık edebiyat dergisi
Sayı 14, Nisan 2009 – Fiyatı: 5TL

Fayrap, bu sayısında şiir sayısını biraz daha azaltarak eleştiri metinlerine ağırlık vermekle edebiyatın eleştiriden geçtiğini gösteriyor.

Saf lirik şiir karşısında neo-epik
20. yy. şiirinde, somut şiir ve anti-lirik peşinde olanların oluşturduğu çapraşıklığı inceleyen Hakan Arslanbenzer, bu çapraşıklığın, siyasi şairlerin sabık lirik şairler olmalarından ileri geldiğini ortaya koyuyor başyazıda. Bu bağlamda Türk şiiri içindeki çapraşıklığı ve bunun yanlış konumlandırmadaki sonuçlarını, neo-epik şiirin tarihi üzerinden sorguluyor.
Bu sayının şairleri; Eren Safi, Melek Arslanbenzer, Orkun Elmacıgil, Mehmet Fatih Çelikkaya, Mehmet Davut Özdal.
Hikayecileri ise; (ingilizceden çevrilen) Donald Barthelme, Arif Sağlam ve Abdülkadir Argıllı.

Polemikten şiir olmaz
Meşrutiyet dönemi yazılarına devam eden dergide bu ay, Ali Canip Yöntem ve Rıza Tevfik Bölükbaşı üzerine inceleme yazıları var.
Ali Canip’in milli edebiyatı toplumsal ve siyasi alana taşımasıyla bilinen bir şair olduğunu hatırlatan Murat Sözer, yazısında, Yöntem’i “Sokak Feneri” ve “Şarkın Ufukları” şiirleri üzerinden inceliyor. Polemik ve yazılarıyla milli edebiyat’ın fitilini ateşleyen bir şair olduğunu, bu etkisini şiirinde göremediğimizi ortaya koyuyor Sözer.
Rıza Tevfik’in felsefeye olan ilgisinin, onu şiire yakınlaştırdığını ifade eden Murat Küçükçifci, şairi, “Baba Nasihati” şiiriyle değerlendiriyor. Tevfik’in farklı şiir görüşlerinin etkisinde kaldığını ama incelediği şiirinde olduğu gibi Milli edebiyat ile şiirini kuvvetlendirdiğini söylüyor.

Levent Sunal’ın Anısına
Şubat ayında vefat eden şair Levent Sunal hakkında, hatıralarını da içeren samimi bir yazı yazmış Hakan Arslanbenzer. Fazıl Baş’ın ise Leven Sunal’ın şiiri hakkında yazdığını görüyoruz. Sunal’ın şiirinde hayatı büyük bir dava olarak kavramanın olduğunu söyleyen Baş, samimi, kalabalıktan uzak, üzgün yönleriyle lirizmi çağırsa da öğretici bir şiiri ortaya koyduğunu öne çıkarıyor.
Esma Güneş’in “Namık Kemal’den Mektup Var” yazısı, Kemal’in çok sayıda mektuplarını kapsayıcı ve bütünlüklü şekilde bir araya getiren Ali Akyıldız ve Azmi Özcan’ın aynı adlı kitabının incelenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Ömer Yalçınova, bu sayıda Dank Franck’ın romanları üzerine yazarken, Suavi Kemal Yazgıç Rasim Özdenören’in “İmkansız Öyküler” kitabını değerlendiriyor. Barkın Karslı’nın ise Saide Kuds’un “Kimya Hatun” romanı hakkında yazdığını görüyoruz.
“Eleştiriden kaç, iltifata yanaş; Hece’nin oniki yılı” Ömer Yalçınova bu sayıda Hece dergisi üzerine yazmış. Derginin kadrosunu, bugüne kadar dergide etkili olan şair-yazarları ele alan Yalçınova, belirli bir şiir görüşü olmamasından ötürü Hece’nin şairlerini de belirsiz, siyasetsiz çizgiye yönelttiğini ortaya koyuyor. Hece’nin ürün seçiminde de her şeyden biraz tercih edildiğini bu tercihin de iltifat edene yer veren bir anlayışı doğurduğunu öne sürüyor Yalçınova yazısında. İlerleyen sayfalarda Orkun Elmacıgil’in, Tatar Ramazan ve Tatar Ramazan Sürgünde filmleri hakkında yazdığı denemeleri görüyoruz.

İyi okumalar.

Fayrap
http://fayrap.blogspot.com/
Genel Yayın Yönetmeni: Hakan Arslanbenzer

İRTİBAT VE ABONELİK İŞLEMLERİ İÇİN:
Mehmet Fatih Çelikkaya
0505 290 5867
0534 960 16 95
mehmetfatihcelikkaya@hotmail.com
Başlık: Ynt: Fayrap Dergisi
Gönderen: battalgazi - 03 Mayıs 2009, 02:00:04
(http://1.bp.blogspot.com/_RcT-mNSDfJY/SfoFp38xxoI/AAAAAAAAAE8/KMk4zqv5kHM/S227/Fayrap-15-Kapak-Mayis.jpg)

Fayrap 15
Fayrap – Türkiye’nin Edebiyat Dergisi
Aylık Edebiyat Dergisi
Sayı 15, Mayıs 2009 – Fiyatı: 5 TL

Fayrap’ın mayıs sayısı; 1 mayıs şiirleri, Ahmet Güntan’a doğum günü armağanı gibi özellikli konularla aylık yayımın fırsatlarını iyi değerlendiren bir dergi olduğunu gösteriyor.

Populizmin Amentüsü | 1 Mayıs Şiirleri
Son zamanlarda Fayrap’taki başyazılar ve konuşmalarıyla populizme özgün bakış açıları kazandırarak, alan açan Hakan Arslanbenzer, bu sayıda Populizmin Amentüsü’nü yazmış. Şiirin varlık amacı, şairin halk karşısındaki konumu, popülerlik-populizm ayrımı ve şiirde populizmin nasıl mümkün olabileceği gibi konularla desteklenen, 12 maddeden oluşan bildirinin imzaya açık olduğu, önümüzdeki sayılardan itibaren çeşitli yazılar, toplantılar, kamuya açık konuşmalarla destekleneceği ve bu meyanda her tür destek, katkı-katılım ve tartışmaya açık durumda olunduğu söyleniyor.
Bu sayının şiir ve hikayeleri, derginin 1 Mayıs’a karşı tavrını belirler nitelikte. 1 Mayıs için yayımlanan dört şiirin şairleri; Murat Sözer, Melek Arslanbenzer, Müberra Güney ve Murat Küçükçifci. Hikayeciler ise Donald Barthelme ve Katherine Anne Porter.

Ahmet Güntan’a Doğum Günü Armağanı
Son yıllarda yayımladığı Parçalı Ham Manifestolarıyla hakkında sıkça konuşulan, yazılan şair Ahmet Güntan’a armağan edilmiş bu sayı. Armağan bölümü Fazıl Baş’ın Güntan’la yaptığı söyleşiyle açılıyor. Murat Sözer’in Ahmet Güntan şiiri üzerine yazdığı yazısında, Güntan’ın şiir serüvenini izlek ve dönemler üzerinden inceleyerek, şiiri ve hayatıyla yöneldiği yerin ortaya bir bütünlük çıkardığını vurguluyor Sözer. Ahmet Güntan’ın biyografisini yazan Ali Akyurt, şairin hayatını Türk şiiriyle olan ilişkisi üzerinden inceliyor. Akyurt’un “Allah’ı Olan Bir Modern: Ahmet Güntan” yazısı ise şairin: “benim Allahım var” konumlandırması üzerinden bu yargının modernlikle ilişkisini sorguluyor.

Ayşe Eşittir Vatan
Meşrutiyet devri yazıları mayıs sayısında Halide Edip Adıvar ve Orhan Seyfi Orhon hakkında yazılar ile devam ediyor.
Halide Edip’in romancılık yeteneğini milli romanlarda bulduğunu ifade eden Ömer Yalçınova, yazarın milli mücadele dönemini konu alan romanlarında karakterlerin, Namık Kemal’in vatan ve hürriyet fikriyle donandığını bulguluyor.
Orhan Seyfi’nin mutlak bir çizgide edebi dilini oluşturmadığını söyleyen Sadık Koç, şairi Uyan şiiriyle birlikte değerlendirirken aruz ile hece, lirik ile epik arasında, arafta kaldığı sonucuna götürüyor bizi.

Fayrapkitap’ın bu bölümünde Esma Güneş Laurent Mignon’un Ana Metne Taşınan Dipnotlar kitabı hakkında yazmış. Yazıda, edebiyat üzerinden azınlık siyaseti yapılmasının hümanizme yol açacağı özellikle dikkat çekiyor. Bölümün bir diğer yazısında ise Mesut Bostan Patricia Highsmith’in romanlarını kötülük ve şizofreni üzerinden inceliyor. Fazıl Baş’ın Türk Sosyolojisi 2009 yazısı, Türk düşüncesini siyaset ve batılaşma tesiri üzerinden değerlendirmek için faydalı gördüğü iki yayın olan Literatür dergisi ve Sosyoloji Yıllığı hakkında incelemelerini içeriyor. Derginin son yazısı olarak 1964 tarihli Türk sinemasının ilk işçi filmlerinden Karanlıkta Uyananlar hakkında Orkun Elmacıgil’in denemesi var. Bu arada geçen sayıyla birlikte başlayan dergiler hakkında yapılan mini-değerlendirmeler, küpe olarak yayımlanmaya devam ediyor.

İÇİNDEKİLER:

1 popülizmin amentüsü
>şiirhikaye
4 işçiler için (şiir) | murat sözer
5 1 mayıs diye bir şey yok (şiir) | melek arslanbenzer
6 bir mayıs (şiir) | müberra güney
7 iş başı (şiir) | murat küçükçifci
8 kapitalizmin yükselişi (hikaye; çev. sümeyye doğan) | donald barthelme
10 hırsızlık (hikaye; çev. müberra güney) | katherine anne porter
> ahmet güntan’a doğum günü armağanı
14 ahmet güntan: “mahfil, korsan miting gibi oldu; geldik,
heyecan yarattık, dağıldık” | söyleşen: fazıl baş
18 ahmed’in eldivenleri: ahmet güntan şiiri üzerine | murat sözer
24 ahmet güntan biyografisi | ali akyurt
27 allah’ı olan bir modern: ahmet güntan | ali akyurt
> meşrutiyet devri edebiyatı 4
30 ayşe eşittir vatan: halide edip adıvar | ömer yalçınova
35 kendi halinde bir meşrutiyet şairi: orhan seyfi orhon | sadık koç
> fayrapkitap
38 eleştirmen kanonun neresinde? (laurent mignon üzerine) | esma güneş
40 patricia highsmith romanlarında kötülük ve şizofreni | mesut bostan
43 türk sosyolojisi 2009 | fazıl baş
46 karanlıkta uyananlar | orkun elmacıgil
[ a. k. ] tamirci çırağı | cem karaca söylüyor

İyi okumalar.
Fayrap
http://fayrap.blogspot.com/

İRTİBAT VE ABONELİK İŞLEMLERİ İÇİN:
Mehmet Fatih Çelikkaya
0505 290 5867
0534 960 16 95
mehmetfatihcelikkaya@hotmail.com