Teknik İnsanlar Forumu

Bilgisayar ve İnternet => İnternet => Faydalı siteler => Konuyu başlatan: BacklinkSanati - 06 Nisan 2018, 01:26:09

Başlık: Kapalı Ortam Isıtıcıları
Gönderen: BacklinkSanati - 06 Nisan 2018, 01:26:09

Isımak Isıtıcı Cihazlar

İklimlendirme teknolojileri bugün hemen hemen tüm evlerde, iş yerlerinde, kamu alanlarında kullanılmaktadır. Soğutma ve ısıtma cihazları teknolojinin gelişmesi ile gelişmiş ve çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Öyle ki ev tipi olarak tabir edilen iklimlendirme cihazlarının yanında sanayi tipi veya profesyonel iklimlendirme cihazları da birçok alanda kullanılmaya başlamıştır. Isımakısıtma cihazları da bunlardan biridir. Isımak ısıtma cihazlarının temel özelliği endüksiyonla yani temassız ısıtma özelliğidir. Bir diğer adı ''ısıl işlem''dir.

Isımak Isıtma Cihazı Ne İşe Yarar ?

Isıtma cihazları sanayi devrimi ve sonrasında teknolojideki sıçramalar ile çok ileri boyutlara ulaşmış ve her türden ihtiyaca cevap verecek ısıtma cihazları üretilmeye başlamıştır. Bugün gelinen noktada ise sebze ve meyve seralarında, ahırlarda, kümeslerde, açık ve kapalı spor salonlarında, hastanelerde, iş yerlerinde, konutlarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır. Isımak ısıtma cihazları da insanoğlunun temel gereksinmelerinden olan ısınma ihtiyacına yönelik çeşitli modellerdeki cihazlardır.

Endüksiyonla ısıtma genel olarak elektriksel iletkenliğe sahip olan malzemelerde yani metal, demir, karbon bazlı malzemeler üzerinde etkilidir. Plastik maddelere kesinlikle endüksiyon yani ısıl işlem kullanılamaz. Üretim sektöründe genel olarak otomotiv ve havacılık kollarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Isımak Isıtma Modelleri Nelerdir ?

Isımak ısıtma cihazı genel olarak üç temel enerji üretici madde ile çalışmaktadır. Bunlar LPG, mazot ve elektriktir. Kullanım alanına göre her biri birbirinin karşısında avantajlar ve dezavantajlara sahiptir. Örneğin ortam ısıtma cihazlarında genel olarak elektrikli cihazlar kullanılırken, daha büyük ihtiyaçlara cevap veren cihazlarda mazot ya da LPG kullanılabilmektedir.

Isımak ısıtma cihazları enerji kaynaklarına göre modellenirken kullanım alanı ve cevap verdiği ihtiyaca göre de pek çok modeli mevcuttur. Açık hava ısıtıcıları, kapalı ortam ısıtıcıları (https://www.trotec24.com.tr/makineler/isitma), endüstriyel malzeme ısıtıcıları bunlara örnek olarak verilebilir.

Isımak Isıtıcılar Güvenli Midir ?

Isıtıcı cihazların kontrolsüz ve bilgisiz şekilde kullanımı sonucu şimdiye kadar pek çok insan maddi ve fiziki zarar görmüştür. Ancak teknolojinin gelişimi ile birlikte ısıtma cihazları (https://www.trotec24.com.tr/makineler/isitma/elektrikli-isitma-uniteleri) da güvenlik önlemleri ile donatılmış ve ısının oluşturabileceği problemler minimuma indirilmiştir. Geliştirilen emniyet termostatları, ateşleme kontrolleri, gaz emniyet valfi gibi bir çok önleyici teknoloji ısıtma cihazlarının güvenlik sorunlarının neredeyse tamamını ortadan kaldırmıştır.