İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - THE RISING

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 87
17
 
Etkileşimle çalışan cihazlara devrim geliyor…
 
Amerikalı araştırmacıların keşfettiği bu yeni teknoloji” target=”_blank”>teknoloji adeta gelecekten bahseden bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Tablet, telefon, bilgisayar ve ekran ile çalışan diğer akıllı cihazlarda kullanılabilecek bu teknoloji etkileşim olayını farklı bir boyuta taşıyacak.
 
MIT araştırmacıları geliştirdikleri bu teknolojide dijital dünyayı fiziksel olarak hissetmenin bir yolunu bulmuşlar diyebiliriz. İnsanlar ile bilgisayarlar arasındaki etkileşimin hassaslığını arttırmak için çalışmalarına başlamış olan ekip, projelerinin sonunda ekranların etkileşimli biçimde çalışabilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirmişler.
 
Diyelim ki bilgisayarınızdan akıllı telefonunuza bir dosya aktarmanız gerekiyor. Herhangi bir bluetooth bağlantısı olmadan, bulut sistemi ya da internet kullanmadan hatta kablolara bile ihtiyaç duymadan bu işlemi yapabilmenin normal şartlarda imkanı yok. Ancak bu yeni teknoloji size bu imkanı son derece havalı bir şekilde sunuyor. Akıllı telefonunuzu bilgisayarınızın ekranına değdiriyorsunuz ve böylece interaktif işlemler yapabileceğiniz bu yeni teknoloji çalışmaya başlıyor. Telefonunuz bir anda bilgisayarınızın ekranıyla etkileşime geçiyor ve telefonunuza atmak istediğiniz dosyaları ekran üzerinde telefonunuzun bulunduğu yere taşımanız aktarım işleminin tamamlanması için yeterli oluyor. Adına THAW teknolojisi adı verilen bu yeni teknolojinin yapabildikleri bununla da sınırlı değil. Bu teknoloji sayesinde bilgisayarınızda yaptığınız bir işlemi, sadece akıllı telefonunuzu ekrana değdirip telefonun ekranına bir kez dokunarak akıllı telefonunuza taşıyabiliyor bu işlemi yapmaya telefonunuzdan devam edebiliyorsunuz.
 
THAW teknolojisi insanların bilgisayarlarla ve akıllı cihazlarla olan etkileşiminde devrim yaratacak bir potansiyele sahip.
 
Bu teknolojinin Dünya tarafından ne zaman kullanılmaya başlanacağı bilinmiyor.
 
 
silikonvadisi.tv

18
İnşaat sektörüne dair takip edilmesi faydalı bulduğunuz internet sitelerini bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

Lütfen, yalnızca reklam geliri odaklı internet sitelerinin tanıtımını yapmayınız.


Haber Siteleri

http://www.yapi.com.tr
http://www.dunya.com/insaat-sektoru-haberleri-4hs.htm
http://www.insaatgundemi.com


Genel Portallar

http://www.insaatim.com
http://www.1insaat.biz


Forumlar
http://www.teknikinsanlar.com/
http://forum.yapisal.net

19
            Resmi Gazete’de dün yayınlanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’, şehirlerin planlamasını ve inşaat sektörünü derinden etkileyecek maddeler getirdi. Yeşil alanların yapılaşmaya açılması ve siluetin korunmasında son sözü belediyeler değil artık bakanlık söyleyecek. Düzenlemeyle birlikte bazı büyük imar projeleri anket ve kamuoyu yoklamasıyla halka sorulacak. Vatandaşın da fikri alınacak. ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün açıklanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ tüm illerdeki planlamayı derinden etkileyecek düzenlemeler getirdi. Bundan böyle ülke genelinde bölge planları değil, mekânsal strateji planlar yapılacak. Yeni yönetmeliğe göre imar planlarında değişiklik yapmak zorunlu olmadıkça mümkün olmayacak.
 
BAKANLIK ONAYI ŞART
Yeni düzenleme ilçe ve büyükşehir belediyesi onayıyla sosyal teknik alanların kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesi gibi düzenlemeleri ortadan kaldırıyor. Artık yapılan tüm plan değişikliği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı zorunlu olacak. Bakanlık bu değişiklikle, yeşil ve sosyal alanlar üzerinde yapılacak plan değişikliklerinde son sözü kendisinin söylemesini amaçlıyor. Belediyerin imar planı yapmak yetkisi korunsa da ciddi bir merkezi denetim geliyor.
Öte yandan bakanlık onayı olsa dahi söz konusu alanın konum ve yüzölçümünün eşdeğer alanın alternatif olarak gösterilmesi zorunlu olacak. Yani şehirin merkezindeki değerli bir alanın alternatifi şehrin dışındaki bir bölge olamayacak. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgiye göre alternatif olarak sunulan bölgenin park, meydan, açık alan ve yeşil alan olarak kullanılması da zorunda olacak.
 
 
ŞEHRİN SİLUETİNE KORUMA
Kiraz, yeni yönetmelikle bina yüksekliği artıran imar değişikliklerinde şehrin ve yakın alanların siluetini etkilememe şartı getirildiğini söyledi. İmar plan değişikliği ile emsal artışı ve kat adedi arttırılmışsa buna uygun sosyal ve teknik alt yapı alanı ayrılmasının da zorunlu oldu.
İmar planlarında ticaret-konut, turizm-ticaret-konut, turizm-ticaret alanlarında konut kullanımına yer verilmesi halinde konut kullanım alanları belirlenecek ve buna uygun alanlar ayrılacak. Buradaki amaç turizm imarı üzerinden rezidans yaparak emsal fazlası yaratıp bu alanların satılmasını önlenmek. Karma konut alanlarında konut kullanım alanı belirtilmemişse bu oran en fazla yüzde 30 olacak.
 
 
YENİ PLANIN GETİRDİKLERİ
AVM ve sanayi kuruluşları ile lojistik ve depolama alanlarının şehir dışlarına çıkarılacak.
Turizm alanlarında yılın belli dönemlerinde nüfus artışına paralel sosyal teknik alt yapı alanları ve otopark alanları ayrılması zorunlu oldu. Kış nüfus 30-40 bin yaz nüfusu 1 milyona çıkan Bodrum gibi turizm merkezileri için yeni bir planlama esası getirildi.
Afetlerde kullanılacak acil açık alanlar ve yollar yapılması zorunluluğu getirildi.
İlk defa afet ve jeolojik ve doğal verilerin dikkate alınması zorunluluğu getirildi. Yine bazı bölgelerde plan yapılırken anket, kamuoyu yoklaması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru, bilgilendirme esası getirildi.
İptal edilen planlarda kurum ve kuruluş görüşlerinin dikkate alınması zorunluluğu getirildi ve plan yaparken bitişik ve çevrede mevcut planlarla uyumlu plan yapma zorunlu oldu.
İmar planlarında kullanılan alanların içerisinde birden fazla kullanım alanı bulunması halinde uygulamada kullanıma ilişkin detayları ne kadar otopark yeşil alan sosyal ve teknik alt yapı alanı bağımsız bölüm sayısı açıkça anlatılacak.
İlk defa sağlıklı yaşam ve toplumdaki spora teşvik amaçlı bir plan sistematiği devreye girdi. Okullara çok yakın çocuk bahçesi, oyun alanı, açık semt spor alanları, kreş, anaokul, ilkokul fonksiyonları organize edildi.
 
KIYILARA SIKI KONTROL
Kıyı bölgelerdeki tüm kararlarda bakanlıktan uygunluk onayı aranacak. ‘Bütünleşik Kıyı Alanları Planları’ adı verilen yeni plan bakanlıkça belirlenecek ve bu bölgelerde yapılacak tüm uygulamalarda bakanlık son sözü söyleyecek.   
 
Hürriyet

20
07.06.2014 tarihli yayınlanan Resmi Gazete tebliği ile;
 
%50+%50 MÜHENDİS DİPLOMA ORTAKLIKLARI İPTAL EDİLMİŞTİR.
 
Ek'teki tebliği inceleyiniz!!!!!
 
Co-Admin

21
GÜNCEL BİLGİ: 07.06.2014 TEBLİĞ;
 
 %50+%50 MÜHENDİS DİPLOMA ORTAKLIKLARI DA İPTAL EDİLMİŞTİR.

22
 
Gayrimenkul değerleme uzmanlarının çatı kuruluşu TDUB'un statüsündeki değişiklik gerçekleşti.
 
 Gayrimenkul değerleme uzmanlarının çatı kuruluşu TDUB'un statüsünde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi   Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB'un statüsü, 02.04.2014 tarihli ve 28960 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği'nin organları, komiteleri, görev ve yetkileri, gelirleri, giderleri, üyeleri ve üyelik esasları, disiplin cezaları ve çalışma ilke ve esaslarına ilişkin hususlar belirlendi.    TDUB'un statü değişikliği kapsamında 'Birliğin Görev ve Yetkileri' başlıklı 7'nci maddesindeki b, d, g, h ve i fıkraları, 'Üyelik' başlıklı 8'inci maddede 1, 2, 4 ve 10'uncu fıkraları değiştirildi, madde 23 ile 'Disiplin Komitesi', madde 24 ile 'Değerlendirme Komitesi', madde 25 ile 'Standartlar Komitesi' ve madde 26 ile 'Mesleki Eğitim ve Araştırma Komitesi' oluşturuldu.     
 
 
Değerleme sektörü adına olumlu bir gelişme   
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren birliğin statüsünde yapılan değişiklik sayesinde değerleme uzmanlarının yanı sıra Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Kurulu'ndan lisans alan değerleme kuruluşlarının da birliğe üye olmalarının sağlandığını ifade eden TDUB Başkanı Bekir Yener Yıldırım, birlik yönetim kurulunun seçimine ilişkin önemli değişikliklerin yapılmış olduğunu ve tüm üyelerin TDUB yönetim kurulunda temsil edilmesinin sağlandığını belirtiyor.   Yedi yönetim kurulu üyesinden ikisinin bağımsız üye, ikisinin ise tüzel kişi olarak değerleme kuruluşu olmasının öngörüldüğünü dile getiren Yıldırım, bu suretle kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanmasına imkan sağlandığını kaydediyor. Yeni komitelerin de ihdas edildiğini ifade eden Yıldırım, Standartlar Komitesi ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Komitesi ihdas edilerek değerleme mesleğinin TDUB çatısı altında gelişmesi ve TDUB'un kendi kurallarını koyan güçlü bir yapıya kavuşmasına fırsat sağlandığına vurgu yapıyor.     
 
 
Sermaye Piyasaları Birliği'nde temsil hakkı   
Statü değişikliği kapsamında, TDUB'a yurtdışında temsilcilik açma imkanı sağlandığı ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği yönetiminde temsil hakkı verildiğini ifade eden Yıldırım, Birliğin mevcut üyeleri dışında Birliğe üye olması gereken kuruluşların, Statünün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde üye olmak üzere TDUB'a başvuru yapmaları ve bu süreyi izleyen üç ay içinde yeni Statüye uygun olarak organlarının seçimini yapmak üzere TDUB üyelerini Genel Kurul toplantısına çağırması gerektiğinin altını çiziyor.   TDUB statüsüne ve TDUB tarafından alınacak kararlara uymayan üyelerine beş bin TL'den elli bin TL'ye kadar idari para cezası yetkisi verildiğini de kaydeden Yıldırım, sermaye piyasalarının gelişiminde önemli bir fonksiyonu icra etmesi beklenen Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği'nin statüsünde yapılan değişikliğin gerek sektör gerekse Türkiye ekonomisi için önemli bir ilerleme olduğunu da sözlerine ekliyor.     
 
milliyetemlak

23
Haberler / Kendi Enerjisini Üreten Aktif Evler Geliyor!
« : 21 Mayıs 2014, 02:59:12 »
Gelecekte aktif evler hem enerji üretecek hem de bunu tasarruflu bir şekilde kullanabilecek.
 
Dışarıdan herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan kendi enerjisini kendi üreten aktif binalara ilginin giderek artığını açıklayan HAS Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, "Gelecekte aktif evler hem enerji üretecek hem de bunu tasarruflu bir şekilde kullanabilecek" dedi. Rüzgar, soğuk gibi doğanın olumsuz etkilerine kendini kapatabilen, enerjiyi tasarruflu harcayan, çok kalın duvarları olan, doğaya uygun yönlendirilerek tasarlanan pasif binalar su, elektrik ve yakıtı daha tasarruflu kullanarak doğaya en az zarar verirken, aktif binalar ise dışarıdan herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan kendi enerjisini üretmesiyle öne çıkıyor.
 
HAS Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Ektin, aktif binalarla ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Son yıllarda, binanın kendi enerjisini kendisinin üretip, kent şebekesine aktarması özellikle gelişmiş ülkelerin politikalarına dahil oldu. Kendi enerjisini üreten akıllı binalar, "aktif" binalar olarak kabul ediliyor. Pasif binalardaki kalın yalıtımlı duvarların binada yer kaybına neden olması gibi olumsuzluklar, aktif binalarda giderilebildiğinden, aktif binalara ilgi artıyor."
 
Enerji Üreten Evler Aktif binaların en iyi örneklerinden birinin Berlin'de, bir diğerinin ise Bahreyn'de olduğunu söyleyen Ayşe Hasol Erktin, Berlin'de bir konutun cephesinde güneş panellerinin kullanıldığını bu sayede evin ısıtıldığını ve arabaların şarj edilebildiğini, Bahreyn'deki iki kulenin ise yelken şeklinde tasarlanarak rüzgardan enerji üretebildiğini kaydetti. Berlin ve Bahreyn'deki örneklerin, hem mimari estetiği öne çıkardığını hem de yenilenebilir enerji aygıtlarını bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Ayşe Hasol Erktin, şöyle konuştu:
 
"Bu binalar, çok yeni olmakla birlikte veri üretmeye başladılar. Bu öncü binalardan elde edilen sonuçlar olumlu çıkarsa, yenilenebilir enerjilerin mimari estetikle buluştuğu örnekler artacak. Bu ilk örnekler beklentileri karşılamazsa yakın gelecekteki gündemimiz yeni arayışlarla biçimlenecek" İyi Mimari Gerekiyor Mimari tasarımdan ödün vermeksizin yenilenebilir enerjiyi kullanan "aktif" binaları gündemlerine aldıklarını dile getiren Ayşe Hasol Erktin, "Mimari tasarım estetiği ile yenilenebilir enerji unsurlarının bütüncül olarak tasarlanması mimarlar için ilave bir ustalık gerektiriyor" dedi.
 
 
KAYNAK:milliyetemlak.com

24
Müteahhitlik karneleri ve iş bitirme belgeleri katsayıları 2014! (1,093)


YAPI, TESİS VE ONARIM İŞLERİ İHALELERİNDE KULLANILAN MÜTEAHHİTLİK KARNELERİ VE İŞ BİTİRME BELGELERİNİN 2014 YILINA AİT DEĞERLENDİRME KATSAYILARI HAKKINDA TEBLİĞ


28/3/1981 tarihli ve 17293 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı, Tesis ve Onarım İşleri İhalelerine Katılma Yönetmeliği uyarınca, ihalelere iştirak edecek olan müteahhitlerin, ellerinde bulunan ve geçerliliği sona ermemiş müteahhitlik karneleri, ilgili kuruluşlarca, aşağıda belirtildiği şekilde ve grubu aynı kalmak şartıyla aktarılarak kabul edilecektir.


1/1/2014 tarihinden itibaren, Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgeleri için geçerli katsayılar aşağıda belirtilmiştir.


A) Tespit olunan bu katsayılar 1/1/2015 tarihine kadar uygulanacaktır.


B) 1/3/1981-28/2/1982 arasındaki tarihleri taşıyan (bu tarihler dâhil) ve geçerliliğini muhafaza eden müteahhitlik karneleri miktarı, grubu aynı kalmak şartıyla; 26.589,626 ile çarpılacaktır.


C) 1/3/1982-31/12/1982 arasındaki tarihleri taşıyan (bu tarihler dâhil) müteahhitlik karneleri miktarı, grubu aynı kalmak şartıyla; 22.108,782 ile çarpılacaktır.


D) Kuruluşlarca iş bitirme belgelerinin ve müteahhitlik karnelerinin değerlendirilebilmesi için 1/1/2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıda tespit olunan katsayılar uygulanacaktır.
 
 
 
 
 
 

25
Haberler / İnşaat Maliyeti Arttı
« : 04 Mayıs 2014, 14:40:58 »
 
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,8 arttı.
 
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), Ocak–Şubat–Mart aylarını kapsayan 2014 yılı birinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %5,8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,3 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise %7,2 arttı.
 
BİME’de 2014 yılı birinci çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %4,1, malzeme endeksi ise %6,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %8,8 ve malzeme endeksi %12,1 arttı.
 
   
milliyetemlak.com
 

26
Haberler / Kule vinç yüzde 40 tasarruf sağlıyor
« : 04 Mayıs 2014, 14:38:51 »
 
Konut satış istatistiklerine göre Türkiye'de geçen yıl 500 bin konut üretildi, 1 milyon 114 bin konut satıldı.
 
İnşaat sektörü yüzde 7 büyürken, bu yıl tamamlanacak 500 bin yeni konut için inşaatlar hızla yükseliyor. İtalyan FM Grubu'nun distribütörü ADV Kule Vinç Genel Müdürü Betül Bıyık, Avrupa'da durgunluk yaşanırken, Türkiye'de kaydedilen bu gelişmede kule vinçlerin büyük etkisi olduğunu söyledi. Bıyık, "Kule vinç, onlarca işçinin saatlerce süren çalışmasını tek bir hamlede yaparken, maliyetleri yüzde 40 düşürüyor. Kule vinçler 'kara düzen' inşaatçılığı bitiriyor" diye konuştu.
 
KAYNAK: İnşaat&Yatırım

27
Değerli arkadaşlar,
 
Aradığınız birim fiyatlar, paylaşıldıkça yayınlanmaktadır.
Sürekli sorulmasına gerek yoktur.
 
Forumumuzu sürekli takip ederek, paylaşıldıkça bulunabileceğini bilmenizi isteriz.
 
co-admin

28
RAMUL77;
sayfanın  1.sırasında ataçlanmış şekilde mevcuttur. Oradan alabilirsiniz.

29
4509,
Değerli paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Katkılarınız dolayısıyla "Katılımcı Üye" olmaya hak kazandınız.

Co-Admin

30
Sn.ERGUN EMLEK

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Katkılarınız dolayısıyla "Katılımcı Üye" olmaya hak kazandınız.

Co-Admin

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 87

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
  • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
  • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
  • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
  • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
  • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
  • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
  • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.