İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - mesuttasar

Sayfa: [1] 2 3 ... 15
2
Arkadaşlar, Autocad Lisp programı ile ilgili hazırladığım eğitim videolarının linklerini aşağıda paylaşıyorum. Özellikle yeni başlayanlar için faydalı olacağını ümid ediyorum.


Video 1 ----> Autolisp Dünyasına Giriş https://youtu.be/Q1ZjPGe06oQ
Video 2 ----> Autolisp Kullanarak Ekrana Koordinat Yazdırma   https://youtu.be/pE9JbRPvzfA

3
Arkadaşlar merhaba, ihtiyaç üzerine hazırlamış olduğum bir lispi sizinle paylaşmak istiyorum. Yol enkesitlerinde bazen ilave kot ve mesafe yazdırmamız gerekebiliyor. Eksen kotuna göre ,ilave kot ve mesafe yazdırma lispi ekte yer almaktadır.


Lispi çalıştırmak için komut satırına; KOTMESAFE yazmanın gereklidir.
Birde merak edenler için kodları da ekliyorum.Kolay gelsin arkadaşlar.


Kod: [Seç]
(defun c:kotmesafe()
(setvar "osmode" 33)
(setq eksen (getpoint "\nEksen Noktasını Seçiniz.."))
(setq eksenkot (getreal "\nEksen Kotunu Giriniz.."))


(setq eksenmesafe 0)
(setq eksenkotu eksenkot)
(setq eksx (car eksen))
(setq eksz (cadr eksen))
 
(while
  (setvar "osmode" 33)
(setq yeninokta (getpoint "\nMesafe ve Kotu Yazdırılacak Noktayı Seçiniz.."))
(setq yeninoktax (car yeninokta))
(setq yeninoktaz (cadr yeninokta))


(setq yazix (- yeninoktax eksx))
(setq yaziy (+ (- yeninoktaz eksz) eksenkotu))


(setvar "osmode" 0) 


(command "text" "j" "tl" yeninokta "0.2" "0" (rtos yaziy 2 2))
 
(setq ynalt (polar yeninokta (* (/ pi  2) 3) 0.3))
(setq cizgibas (polar yeninokta (* (/ pi  2) 3) 0.25))
(setq cizgison (polar cizgibas 0 0.75))
(command "_.line"  cizgibas cizgison "")
 
(command "text" "j" "tl" ynalt "0.2" "0" (rtos yazix 2 2))
)
)
;Mesut TAŞAR 18/10/2018 Kocaeli


4
Nasıl yapılır ? / GEODUVAR İmalatının Yapım Yöntemi
« : 26 Nisan 2018, 19:51:30 »
Arkadaşlar merhaba, 2016 yılında Denizli'de uygulamasını yapmış olduğum Geoduvar İmalatı ile ilgili yapım yöntemini sizinle paylaşmak istiyorum.
Uygulama ülkemizde yeni uygulanmaya başladı.Özellikle dere yatakları gibi taşıma gücü zayıf olan zeminlerde (Köprü ve Viyadük yapımının mümkün olmadığı uzun metrajlarda) bu sistem çok pratik ve hızlı yapılabilmektedir.

Öncelikle dere yatağındaki balçık zemin temizlenerek, yerine istifsiz taş dolgu yapılarak hem taşıma gücü yüksek bir yüzey hemde doğal drenajın mevcut olduğu bir uygulama yapılır.

Daha sonra yurt dışından ithal edilen (ki yakın zamanda ülkemizde de üretimi başlayacak olan) Geogridler iş başına getirilir.
Q155/155'lik çelik hasırlar (projesine uygun diğer çaplarda da olabilir); tabaka kalınlığı olan 50 cm ye göre bükülür.Geogridler, sahaya gerdirilmek suretiyle serilir.Hazırlanmış olan hasır çelikler (5 Düşey / 1 Yatay Eğimli Bükülmüş), duvarın sağ ve sol kenarı üzerine sabitlenir. Sabitlemek için 10 cm uzunluğunda ankraj çivileri kullanılır. Ayrıca serilmiş olan Geogridler her iki kenardan 1,20 mt uzunluğunda serilir, bunun sebebi hasır çeliğimizi dıştan örtebilmek içindir. Hasır çeliklerin bükülmesi veya açılmasının önüne geçmek içinde 10 mm'lik demirle fotoğrafta görüldüğü gibi bir imalat yapılır.Daha sonra bu 50 cm yüksekliğindeki tabaka, birim hacim ağırlığı en az 1.500 kg/m³ olan dolgu malzemesiyle doldurularak sıkıştırılır.50 cm yüksekliğinde dolgu yapıldıktan sonra , bırakmış olduğumuz 1,20 mt uzunluğundaki geogridler, hasır çeliğin üzerinden aşırtılarak dolgumuzun üzerine serilir. Bu işlem her seferinde 50 cm olmak üzere, duvar yüksekliğimize kadar yapılır. Projemizdeki duvar yüksekliği 18 metreydi, demekki bu işlemi 36 defa tekrarlamışız.

Duvarın tamamlanmış olan kısmının görüntüsü aşağıdaki gibidir.İmalat bittikten sonra, duvarın dış yüzeylerini çim tohumları püskürtülmektedir. Böylece zaman içerisinde duvarın dış yüzeylerinde çim tabakası oluşarak doğa ile bir bütünlük göstermektedir.

Söz konusu yapım yöntemi Amerika'da 1970'lerden beri uygulanmakta olup ülkemizdeki ilk uygulama 2015 yılında yapılmıştır.Bu 3. projeydi. Mantık olarak toprakarme duvarlarına benzese de yapım ve çalışma prensibi çok farklıdır.
5
Steve Jobs ile ilgili en kapsamlı hazırlanmış olan belgeseli aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.Biz mühendisler için , izlememiz elzem olan belgesellerden biridir.

Link

6
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde 30 yıl önce kullanılmaya başlanmış olan bu teknoloji hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.Öncelikle şunu belirteyim , söz konusu teknoloji son 5 yılda ülkemizin büyükşehirlerinde kullanılmaya başlamış olmakla birlikte henüz tam olarak yaygınlaşmamıştır. Öncelikle bu videoyu izleyip bir ön fikir sahibi olduktan sonra yazının devamını okursanız daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

http://www.youtube.com/watch?v=iVh2hl__Zzo

Özellikle otoban ,demiryolu , ana arter  yolların bulunduğu yerlerde atıksu veya yağmursuyu hatlarının geçişlerinin yapılmasının zorunlu olduğu yerlerde , bu altyapıları yapabilmek için yolun kazılarak karşıya geçilmesi gerekmektedir ancak bu klasik yapım teknolojisi artık günümüzde yoğun trafiğin olması ve süre bakımından uzun bir süreye ihtiyaç duyması bakımından mümkün olamayabilmektedir.İşte bu noktada ne yazıkki biz değil gelişmiş ülkeler (!) bu soruna bir çözüm bulmuşlar.

Adından da anlaşılacağı gibi Boru İtme Metodunu geliştirmişler.Video da da izlediğiniz gibi öncelikle geçiş yapılacak olan iki noktada itme ve çıkış odası yapılmaktadır.Fikir vermesi açısından bu odaların ölçüleri ; makinanın boyu , beton veya çelik borunun boyu dikkate alınarak ölçülendirilmektedir. Pratik olması açısından bizim şu anda inşaatını yaptığımız projedeki itme odası (şaft) ölçüleri 6,50 mt x 5,50 mt'dir.Dikdörtgen kesitli olan bu şaft bacalarının yükseklikleri ise 20 mt kadar olabilmektedir.
İtme Şaftı inşaat görüntüsü ;Boru itme işlemine başlamadan önce ; İki şaft arasındaki akar kot farkı ve şaftlar arasındaki yatay mesafeye göre hattın eğimi hesaplanır.Bu eğime ve hattın doğrultusuna göre itma şaftının temelinde , borunun sürüleceği kızakların montajı yapılır.Son harita kontrolleri yapıldıktan sonra makina şafta indirilerek çalıştırılır.Makinanın görüntüsü aşağıdaki şekildedir.Makinanın arkadan görüntüsü ;Makinanın kumanda masası;Makina kumanda odasından çalıştırılarak , ön tarafta bulunan kesici diskler dönmeye başlar , bu arada şaft içine montajı yapılmış olan güçlü pistonlar yardımıyla makina öne doğru ittirilir.Pistonların yaptığı basınç ve dönen kesici kafanın yarattığı aşındırma ile zemin parçalanmaya başlar.Bu arada makinanın ön kısmında parçalanan zemine , yüksek basınçlı su püskürtülerek çamur kıvamına getirilir.Makinanın ön tarafında bulunan emme motorlarıyla sulu kıvamdaki malzeme pompa yardımıyla kazı alanının dışına atılır.Bu sistemde çalışan makinalara Sulu Sistem Makinalar (Slurry System) denir.

Tabi bu sistem için sürekli temiz su ihtiyacı vardır , bu yüzden çamur kıvamındaki artık malzeme , inşaat alanının yakınında titreşimli elekten geçirilerek geri dönüşüme tabi tutulur ve çamurun içindeki su , tekrar sisteme verilir.

Devam edecektir...


7
Nasıl yapılır ? / Betonarme Su Depolarının Tasarımı
« : 07 Ocak 2009, 15:27:22 »
Prof.Dr.Melike Altan ve Prof.Dr. Kadir GÜLER Hocalarımızın İMO'da vermiş oldukları meslek içi eğitim çalışması.

BETONARME SU DEPOLARININ TASARIMI

8
1- Personelinize güven vermelisiniz. Acaba beni ne zaman işten çıkartacak psikolojisi içinde olan insanlardan verim alınamaz.

2- Çalışacakları temiz bir ortam sunmalıyız.

3- Dinlenme zamanlarında onları rahat ettirecek mekanlar olmalı ( Amerikan Kolejinde öğretmen odasında çay set vardı isteyen çayını içiyordu.)

4- Adaletli ve tatmin edici bir ücret politikanız olmalı. Müessesede ücretler çalışma oranına göre tespit edilmelidir. Çalışanla, çalışmayanın aynı ücreti aldığı bir iş yerinde canlılık, verim ve zevk olmaz. Ne kadar iş üretirse üretsin aynı ücreti alan birisi, zamanla yavaş çalışmanın daha iyi olduğunu düşünecektir. Ayrıca aldığı ücreti verdiği hizmetle ödeyemeyen hiçbir personel yerinde kalmamalıdır.

5- Onlara yapacakları değişik işler bulmalısınız Aynı işi yapmak, yapılan işin sınırlı olması, insanın ruhunu sıkar. İnsanlar yeteneklerini geliştirebilecek bir dizi etkinlik yürüttükleri zaman işlerine daha çok sarılırlar

6- Verdiğiniz görevin tamamını yapmalarını sağlayın İşin küçük bir bölümünü değil de tamamını yapmak, baştan sona işi götürmek, “bunu ben yaptım” ya da “şunu ben ürettim” diyebilmek insana hoşnutluk verir.

Ayrıca şu hususlar personelinizin memnuniyeti açısından çok önemlidir:

1-Onlara gösterdiğiniz özen

2-Sizinle ilişkisi

3-Kararlarınıza katılımı

4-Düşüncelerinin kabul görme derecesi

5-Çalışma şartları

6-İş tatmini (İşi anlamlı bulmalı, iş önemli ve ilginç görüldüğünde çalışanlar daha fazla motive olur. Onun için değecek bir şeyi yaptığına veya ürettiğine inanmalı.)

7-Sorumluluk taşımak (İnsanların işte kendilerini rahat hissetmeleri için onlara belli bir oranda özerklik tanımak gerekir. Bu da şu demektir;

a) Özgürlük tanımak : Emirler vermek yerine, insanlara kendi görevlerini programlama ve yürütme yetkisini tanıyın. Bu onları, kendi yöntemlerini geliştirmeye, sorumluluk alma konusunda hazır olmaya ve sorumluluk almadan mutlu olmaya yöneltecektir.

b) Güç vermek : Bütün kararları kendiniz vermek yerine, çalışanların yaptıkları işin sonucundan sorumlu olmalarını sağlayın. Bu yaptıkları işten kişisel olarak gurur duymaları sonucunu getirecektir.
İnsanlara, sorumluluk alma fırsatını tanımanız önemlidir. İşin içine ne kadar çok girerlerse, o oranda sorumluluk alma isteği taşıyacaklardır.
Bu nedenle hangi kişilere , ne gibi sorumluluklar verilmesi gerektiğini belirlemelisiniz. Şaşırtıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin; hiç fazla mesaiye kalmayan ve işle ilgisi yokmuş gibi görünen bir yardımcının aslında sorumluluk eksikliğinden şikâyetçi olduğunu, sorumluluk verildiğinde gece gündüz iş yerinden çıkmadığını göreceksiniz.
İnsanın beklediği sorumluluğu ona yüklemek, büyük bir motivasyondur. Ek sorumluluklar vermek de öyledir. Tabii, sorumluluk almanın, kendilerini geliştirmenin bir yolu olduğunu ve gelişmelerini dikkatle izlediğinizi, insanlara açıkça belirtmeniz şartıyla.


Alıntıdır...

9
Analitik düşünme (analytical thinking): bir sorunu çözmek için bilgileri ayrıştırarak ve sorunun alt unsurlarına inerek sonuç çıkarma şeklindeki sistematik düşünme tarzı

Belgelendirme (certification): Bir ürün, hizmet, personel, laboratuvar veya sistemin, belirli bir standart veya teknik düzenlemeye uygun olduğunun yazılı olarak belirlenmesi işlemi

Benchmarking (kıyaslama): Bir organizasyonun kendini değerlendirerek, rakiplerini, iş ortaklarını, diğer sektörlerdeki başarılı örnekleri inceleyip, iç ve dış pazarlardaki uygulamaları araştırarak en iyi uygulamaları örnek almak yoluyla zayıf yönlerini geliştirmesi

Blended learning: E-öğrenme ve yüzyüze eğitimlerin bir arada kullanılması

Bürokrasi: Devletle ilgili işlerin yürütülmesinde gereksiz kural ve işlemler, kırtasiyecilik

Bürokrat: Devlet kurumlarında çalışan üst düzey yöneticiler topluluğu

Dönemsel işler: Bir işletmenin iş yoğunluğunu dikkate alarak belirli zamanlarda, geçici olarak eleman çalıştırdığı işler

Dış müşteri: Sunulan ürün ve hizmetleri satın alarak, kendi kişisel amaçları için kullanan ve çalışanların ücretlerinin ödenmesini sağlayan müşteri

Empati (empathy): Başkalarının duygularını sezmek, bakış açılarını anlamak ve endişeleriyle etkin bir biçimde ilgilenerek kendini onların yerine koyabilmek

İç müşteri: Bir işletme içindeki her birim (ve çalışanlar), kendinden bir önceki safhanın müşterisi konumundadır.

Innovation: Önemli değişiklikler getiren yeni ürün ve stratejiler geliştirme

İş tanımı (job description): Bir işin içerdiği görevler, sorumluluklar ve iş özelliklerinin listesi
Kariyer, kişinin yaşamı boyunca, işi ile ilgili edindiği deneyim ve faaliyetler ve bunlara bağlı tutum ve davranışlar

Kurum kültürü (corporate culture): Bir vizyon ve misyon etrafında toplanan insanların sahiplendikleri belirli bir inanç ve değerler sistemi

Misyon (mission):
Bir organizasyonun varlık nedeninin bir cümle ile ifadesi

Organizasyon: Ortak bir görevin tanımlanması veya bir amacın gerçekleştirilmesi için bireysel çabalarını sistematik ve bilinçli bir şekilde birleştiren insanlar topluluğu

Oryantasyon (orientation): Yeni çalışanlara organizasyonu ve kendi iş birimlerini tanıtmak ve işe alıştırmak için gerçekleştirilen aktiviteler

Outsourcing (dış kaynak kullanımı): Bir organizasyonun kendi kaynaklarına ve çalışanlarına dayalı olarak yürüttüğü bir etkinliği, o alanda uzmanlaşmış ve etkinliğini kanıtlamış kişi ya da kuruluşlara yönlendirmesi
Paradigma, düşünce kalıpları

Performans değerlendirme (performance assessment): Bir organizasyonda çalışanların amaçlara ne kadar etkin ve verimli bir şekilde ulaştıklarının sistematik olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi süreci
Rotasyon (job rotation), çalışanın yerine getirdiği değişik işlerin sayısını artırmak ve motivasyonunu sağlamak amacıyla belli bir süre için çalışanı bir görevden diğer bir göreve geçirmek

Twinnings (Eşleştirme eğitimleri): AB Kamu İstihdam Kurumunun iş arayanların kaydı ve istihdam edilebilirliğini artırmak, işverenlerden açık iş pozisyonlarını almak ve bunları iş arayanlarla eşleştirmek için nasıl organize olduklarını analiz etmek amacı ile düzenlenen eğitimler

Yetkinlik (competency): Çalışma ortamında gereken bilgi, beceri

Yeterlilik (qualification / vasıf):
Çalışanın mesleki ve profesyonel becerileri, görevini yerine getirme gücüİş hayatında iş alanının özelliğine göre pek çok kısaltma ile karşılaşacaksınız. Biz burada hemen her iş alanında karşınıza çıkacak kısaltmalardan örnekler verdik.

AB: Avrupa Birliği
ArGe: Araştırma Geliştirme
ASAP: As Soon As Possible (mümkün olan en çabuk şekilde)
AVM: Alışveriş Merkezi
BT: Bilgi Teknolojileri
CRM: Customer Relations Management (Müşteri İlişkileri Yönetimi)
CV: Curriculum Vitae / Özgeçmiş
DTÖ: Dünya Ticaret Örgütü
EU: European Union (Avrupa Birliği)
FYI: For Your Information (bilginize)
IT: Information Technologies (Bilgi Teknolojileri)
İK: İnsan Kaynakları
LMS: Learning Management System (Eğitim Yönetim Sistemi)
MBA: Master of Business Administration (İşletme Masterı)
MT: Management Trainee (Yönetici Adayı)
ST: Sales Trainee (Satışçı Adayı)
STK: Sivil Toplum Kuruluşları
PC: Personel Computer (Kişisel Bilgisayar)
PR: Public Relations (Halkla İlişkiler)
UMYS: Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi
ÜrGe: Ürün Geliştirme

Alıntıdır.

10
Genel Konular / Kurban Bayramımız Mübarek Olsun
« : 07 Aralık 2008, 12:46:14 »
Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Kurban Bayramınız kutlu olsun! Allah tüm inananlara nice huzurlu, bereketli bayramlar nasip etsin.

11
Elimizde bulunan 7 ve 5 litrelik şişelerden 6 litrelik su elde etmeye çalışıyoruz.6 litreyi oluşturabilirseniz mağaranın korkulukları açılıyor ve özgür kalıyorsunuz.

Hepsi bu kadar kolay  oley Hadi bakalımm boş zamanlarınızda uğraşmanız için güzel bir flash

12
Mimarlık / Dubaideki Opera Evi ( Zaha Hadid)
« : 29 Ekim 2008, 18:40:38 »
31 Ekim 1950 Bağdat doğumlu bir Irak asıllı İngiliz vatandaşı, dekonstrüktivist mimar. Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan ilk kadın mimar olan Zaha Hadid, kentsel tasarımın sınırlarını zorlayan bir mimar olarak nitelendirilir. Londra'da saygın bir eğitim kurumu olan Architectural Association'da eğitim gördükten sonra, bir süre Office of Metropolitan Architecture adı altında Rem Koolhaas ile ortak çalıştı. Harvard ve Yale'de çeşitli programlara katılan Hadid'in en son projesi 'İstanbul Stratejik Planı'nın bir parçası olarak seçilen Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi (Nisan 2006). Önemli projeleri arasında:


    * Vitra Fire Station (1993), Weil am Rhein, Almanya
    * Rosenthal Center for Contemporary Art (1998), Cincinnati, Ohio
    * Hoenheim-North Terminus & Car Park (2001), Strazburg, Fransa
    * Bergisel Ski Jump (2002), Innsbruck, Avusturya
    * Ordrupgaard annexe (2005), Kopenhag, Danimarka
    * Phaeno Science Center (2005), Wolfsburg, Almanya
    * Nordkettenbahn (aerial tramway), Innsbruck, Avusturya
    * BMW Centre (2005), Leipzig, Almanya


Bunlarda Opera Binasının Maket ve Çizimleri


13
Yol İnşaatı yapan arkadaşlar için gerekli bir yönetmelik.

KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI YÖNÜNDEN, YOLUN YAPISINDA YAPILACAK HER TÜRLÜ ÇALIŞMALARDA ALINACAK TEDBİRLER İLE KARAYOLU DIŞINDA, KENARINDA VEYA ÜZERİNDEKİ DİĞER LEVHALAR, IŞIKLAR VE İŞARETLEMELER HAKKINDA  YÖNETMELİK

BİRİNCİ KISIM

Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç ve Kapsam
Madde 1 - Bu Yönetmelik, özel hukuk gerçek ve tüzel kişileri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca karayolu yapısında yapılacak hertürlü çalışmalar ile zorunlu hallerde karayolu dışında, kenarında veya üzerinde bulunacak olan standart trafik işaretleri dışındaki levhalar, ışıklar, işaretler, ağaç, direk, yangın musluğu, çeşme, parmaklık, çit, ihata duvarı ve benzeri elemanların tesis edileceği yer, nicelik, nitelik, usul, esas ve şartları konusunda, karayolu trafik güvenliğinin sağlanması amacına yönelik alınması gerekli tedbirleri kapsar.

İKİNCİ BÖLÜM
Tanımlar
Madde 2 - Bu Yönetmeliğin uygulanmasında adı geçen te-rimlerin tanımları aşağıda yapılmıştır.
1. Levhalar : Standart trafik işaret levhaları dışındaki bütün levhalardır.
Reklam ve ilan amacıyla, değişik renk ve şekillerde ışık veya ışık yansıtıcı cisimlerle yapılan düzenlemeler ile taş, duvar, sanat yapıları ve benzeri tesislerin yüzeylerine yoldan açıkça görülecek şekilde yazı yazılması, resim ve sembol yapılması da bu Yönetmeliğin uygulanmasında levha anlamındadır.
2. Işıklar : Trafik düzenlemesinde kullanılan standart ışıklı trafik işaret elemanlarının dışındaki ışıklardır.
3. İşaretler : Standart trafik işaretlerinin dışındaki işaret-lerdir.
4. Kavşak Başlangıcı : Bir kavşakta kavşak kolundan kavşağa yaklaşıldığında, o koldaki geometrik değişikliğin başladığı noktadır.
5. İş Sahibi : Yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşla protokol yapan veya bu kuruluştan izin alan kişi veya kişilerdir.
Bu Yönetmelikle ilgili diğer terimlerin tanımları da, 2918 Sayılı Karayolları Trafik KanunuÕnun 3. üncü maddesinde belirtildiği şekliyle esas alınır.

İKİNCİ KISIM
Karayolu Trafik Güvenliğinin Sağlanması Yönünden, Yolun Yapısında Yapılacak Her Türlü Çalışmalarda Alınacak Tedbirler.

BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Esaslar
Madde 3 - Karayolu yapısında herhangi bir çalışma yapılamaz. Yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluş tarafından yapılacak çalışmalar bu hükmün dışındadır.
Başka türlü herhangi bir çözümün bulunmadığı hallerde :
A) Kamu hizmetinin bahis konusu olduğu işler için ilgili kamu kurum veya kuruluşu ile yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluş arasında protokol yapılarak,
B) Diğer işler için, özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerince, yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluştan izin alınarak, çalışma yapılabilir.
Yapılacak çalışmaların, protokol veya izin belgesinde belirtilen esaslara uygun olarak yürütülüp tamamlanması zorunludur.
Protokol yapılmaksızın veya izin alınmaksızın yürütülen, protokol veya izin belgesinde belirtilen esaslara aykırı olarak yapılan çalışmalar zabıtaca veya yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşça derhal durdurulur. Bu çalışmalar sırasında meydana getirilen tehlikeli durum ve engeller bütün sorumluluk iş sahibine ait olmak üzere zabıtaca veya gerekli hallerde yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşla işbirliği yapılarak ortadan kaldırılır. Yapılan masraflar iş sahibine ödetilir.
Madde 4 - Çalışmalar esnasında, karayolunun sürekli olarak trafiğe açık tutulması esastır. Zorunlu hallerde karayolu şeritler halinde trafiğe kapatılır ve enaz bir şeridin trafiğe açık tutulması sağlanır. Bunun da mümkün olmaması halinde, trafik servis yo-lundan verilir.
Çalışma mahalli, işin sahip veya sahipleri tarafından, Karayolları Genel Müdürlüğünce belirlenmiş olan yapım, bakım ve onarımlarda gerekli standart trafik işaretlemesine uygun olarak işaretlenir.
Madde 5 - Yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluş, yapılacak protokol veya verilecek izin belgesinde belirtmek suretiyle karayolu trafik güvenliğinin sağlanması yönünden çalışma mahallindeki yol ve trafik durumunun icaplarına göre gerekli gördüğü ve bu Yönetmelikte öngörülmeyen şartları da iş sahibinden isteyebilir.
Madde 6 - Yerleşim yerlerindeki yollarda yapılacak çalışmalarda, çalışma mahalli günün kararmasından itibaren aydınlatılır.
Madde 7 - Erişme kontrollu karayolları için ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.
Madde 8 - Protokol veya izin belgesi ile yapımına müsade edilen tesis sahipleri, yapılacak yol genişletme, değişiklik, bakım ve onarım veya benzeri faaliyetler öncesinde, yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun yazılı ikazı üzerine, mevcut tesisi verilen süre içinde kaldırmak veya bu kuruluşun isteğine uygun hale getirmek zorundadır.
Verilecek süre içinde yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun isteği yerine getirilmediğinde, meydana gelebilecek hertürlü hasar ve zarar tesis sahibine ait olmak üzere bu kuruluşça zabıta ile işbirliği yapılarak kaldırılır ve yapılan masraflar tesis sahiplerinden ayrıca tahsil edilir.

İKİNCİ BÖLÜM
Karayolu Yapısında Yapılacak Çalışmalar

Madde 9 - Alttan enine geçişler yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun uygun göreceği projeye göre;
A) Karayolu eksenine dik boru çakılarak bu boru içine döşenecek ikinci bir boru ile alttan enine geçiş sağlanır.
B) Boru çakılmasının mümkün olmadığı durumlarda, yolu yarmak suretiyle döşenecek boru içinden geçirilecek ikinci bir boru ile alttan enine geçiş sağlanır.
C) Boru döşenmeyecek hallerde de, yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşca uygun görülecek şekilde alttan enine geçiş sağlanır.
Madde 10 - Karayolu altından enine geçişlerin mümkün olmadığı durumlarda, yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun uygun göreceği projeye göre üstten enine geçiş yapılır.
A) Üstten enine geçiş yol eksenine dik olarak yapılır. Taşıtyolu kotunun en yüksek noktası ile maksimum sehimde tesisin en alçak noktası arasında enaz 6 metrelik düşey açıklık bulunması zorunludur.
B) Karayolu üzerinden geçen iletim hattında olması muhtemel taşma ve kaçakların karayolu sınır çizgisi içinde ze-mine intikalini önleyecek her türlü tedbir alınır.
C) Yüksek gerilim enerji nakil hatları için, gerilim farkı dikkate alınarak, bulunması zorunlu olan 6 metrelik düşey açıklığa, ilgili mevzuatta öngörülen atlama mesafesi de ayrıca ilave edilir.
D) Meydana gelebilecek kopma halleri dikkate alınarak, kopan hatların karayoluna düşmemesi veya sarkmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınmış olması zorunludur.
E) Atlama direkleri arasında, iletim hattında ek yapılamaz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Karayolu Kenarında Yapılacak Çalışmalar

Madde 11 - Karayolu sınır çizgisi dışında yapılacak hertürlü çalışmalar sırasında veya mevcut tesislerin işletilmesi ve arızası hallerinde, yolun yapısına ve trafik güvenliğine etki etmeyecek şekilde hertürlü tedbirlerin, tesis sahiplerince zamanında alınmış olması zorunludur.
Bu hususa aykırı durumlar zabıtaca veya gerekli hallerde yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşla işbirliği yapılarak bertaraf edilir.
Yapılan masraflar iş veya tesis sahibine ödetilir.
Madde 12 - İş sahibince şehiriçi karayolu kenarında yapılacak çalışmalar süresince, kaldırımlarda tünel aydınlatması ve benzerlerini yaparak güvenli geçiş sağlamak ve yaya yollarını sürekli olarak trafiğe açık bulundurmak zorunludur.

ÜÇÜNCÜ KISIM

Karayolu Dışında, Kenarında veya Üzerindeki Diğer Levhalar, Işıklar, İşaretlemeler, Ağaç, Direk, Yangın Musluğu, Çeşme, Parmaklık, Çit İhata Duvarı ve Benzeri Elemanlar

BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Esaslar

Madde 13 - Bu kısımda adı geçen levha, ışık, işaret, ağaç, direk, yangın musluğu, parmaklık, çit, ihata duvarı ve benzeri elemanların tesis edilmesi,
A) Belediye sınırları dışında yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun,
B) Belediye sınırları içinde, ilgili Belediye Başkanlığının,
İznine bağlıdır. Mücavir alanlar belediye sınırı içi sayılır.
Başvurular, görevli kuruluşun ilgili birimine yapılır.
Verilen izinler Valiliğe bildirilir.
Madde 14 - Bu kısımda adı geçen tesislerin, trafik işaretlerinin görülmelerini engellemeyecek, anlamlarını değiştirmeyecek, tereddütlere yol açmayacak veya yanıltmayacak, trafik için tehlike veya engel yaratmayacak şekilde ve yerde bulundurulmaları zorunludur. Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak konulan, dikilen veya yapılan hertürlü tesis, bütün sorumluluk bunları tesis edenlere ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşca kaldırılır ve yapılan masraflar tesis sahibinden tahsil edilir.
Madde 15 - Erişme Kontrollu Karayolları için ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.
Madde 16 - İzin belgesi ile yapımına müsaade edilen tesis sahipleri, yapılacak yol genişletme, değişiklik, bakım ve onarım veya benzeri faaliyetler öncesinde, yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun yazılı ikazı üzerine, mevcut tesisi verilen süre içinde kaldırmak veya bu kuruluşun isteğine uygun hale getirmek zorundadır.
Verilecek süre içinde yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluşun isteği yerine getirilmediğinde meydana gelebilecek hertürlü hasar ve zarar tesis sahibine ait olmak üzere bu kuruluşca kaldırılır ve yapılan masraflar tesis sahiplerinden ayrıca tahsil edilir.

İKİNCİ BÖLÜM
Diğer Esaslar

Madde 17 - Levhalar :
A) İzin süresi bir yıldır. Her bir levha için ayrı izin alınır. İzni yenilenmeyen, izin şartlarına aykırı olan, bozulan veya tahrib olan ve yeniden izin verilmesi uygun görülmeyen levhalar, yapılacak yazılı uyarıyı takiben yazılı uyarıda belirtilen hususların verilecek süre içinde yerine getirilmemesi halinde görevli kuruluş tarafından kaldırılır.
Karayoluna olan mesafesine bakılmaksızın, yoldan yararlananların açıkça görüp anladığı mesafe dahilindeki levhalar da bu Yönetmelik hükümlerine bağlıdır.
B) Levhaların yanıp - sönen ışıklarla imal edilmesi, kırmızı, sarı ve yeşil ışıklarla veya bu renkdeki ışık yansıtıcı cisimlerle tertiplenmesi yasaktır. İçten veya dıştan aydınlatmalı levhalarda rölatif kamaşma indisi - 1 - den az olmalıdır.
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce izin verilmiş olan levhalardan izin yenileme tarihinde durumu bu Yönetmelik hükümlerine aykırı görülenlere yeniden izin verilmez.
C) Levhanın ölçekli projesi ve seçilen renkleri, görevli kuruluşun ilgili birimi tarafından onaylandıktan sonra, bu birim tarafından gösterilecek yer ve şekilde tesis edilir.
D) Levhalar :
a) Standart trafik işaretlerine, Karayolları Genel Müdürlü-ğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında enaz 100 metreden ve diğer yollarda enaz 50 metreden.
b) Diğer işaretler ile birbirlerine, Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında enaz 25 metreden ve diğer yollarda enaz 5 metreden,
Daha yakına tesis edilemez.
c) Bu hükmün uygulanmasında, yolun her bir kenarı ayrı mütalaa edilir.
E) a) Belediye sınırları dışında Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında, karayolu sınır çizgisinden itibaren yolun her iki tarafında 5 met-reden daha yakına, diğer yollarda karayolu sınır çizgisi içine, kavşak yakınlarında da görüş üçgeni içine levha konulması yasaktır.
Görüş Üçgeni : Kavşaklardaki komşu kollarda, kavşak başlangıcından itibaren, Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan yollarda enaz 150 metre ve diğer yollarda enaz 50 metre mesafede taşıt yolunun tesis tarafındaki kenar çizgileri üzerinde alınacak iki noktanın birleştirilmesi ile bulunacak doğru parçasının, kavşak tarafında taşıt yolu kenar çizgileri ile teşkil ettiği alandır.
b) Belediye sınırları içinde ve Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında, karayolu sınır çizgisi içinde ve karayolunun her iki tarafındaki sınır çizgileri ile belirlenmiş alanın üzerine gelecek şekilde levha konulması yasaktır.
c) Belediye sınırları içindeki diğer yollarda, karayolu sınır çizgisi içine levha konulabilir.
Ancak;
1. Taşıtyolu üzerine gelecek şekilde konulacak levhaların en alt noktası ile taşıtyolu kotunun en yüksek noktası arasında enaz 6 metrelik düşey açıklık olmalıdır.
2. Taşıtyolunda, levhalara ait taşıyıcı eleman bulunmamalı, yayayolu üzerine konacak taşıyıcı elemanlar, yayayolunun özel mülk tarafındaki sınırına yakın yerde olmalıdır.
3. Yayayolu üzerine gelecek şekilde konacak levhaların en alt noktası ile yayayolu kotunun en yüksek noktası arasında enaz 2,50 metrelik düşey açıklık bulunmalıdır.
4. Yayayolunun olmadığı hallerde, taşıtyolunun dış kenarından itibaren her iki tarafta ve ikişer metre mesafe içinde, taşıyıcı eleman bulunmamalıdır.
F) Bu Maddede yer alan mesafe ile ilgili hususların tetkikinde, levhaların en yakın noktaları esas alınır.
Madde 18 - Işıklar,
Her durumda ve her türlü hava şartlarında sürücülerin görüşünü azaltmayacak, trafiği tehlikeye düşürmeyecek ve ışıklı trafik işaretlerinin anlamını taşımayacak şekilde olmalıdır.
Madde 19 - İşaretler,
Projesi, görevli Kuruluşun ilgili birimi tarafından onaylandıktan sonra, bu birim tarafından uygun görülecek yer ve şekilde tesis edilir.
İzin alınmaksızın tesis edilen işaretler, görevli kuruluş tarafından kaldırılır.
Madde 20 - Ağaç,
Karayolu sınır çizgisi içinde ağaç dikilemez. Dal uzantıları taşıt yolunda 6 metre yükseklikten daha aşağıda bulunamaz.
Karayolu yapısını etkileyecek şekilde sulama yapılamaz. Gerek görüldüğünde drenaj şebekesinin projesi istenebilir.
Karayolunu yapan ve bakım altında tutan kuruluşça yapılacak ağaçlandırma bu hükmün dışındadır.
Madde 21 - Direk,
Bu Yönetmeliğin taşıyıcı elemanlarla ilgili hükümleri direklere de uygulanır.
Madde 22 - Yangın Musluğu,
Park yeri ile birlikte tesis edilir. Drenaj şebekesi, yolun alt yapısına zarar vermeyecek şekilde projelendirilir.
Yangın musluğunun amaç dışında kullanılması yasaktır.
Yangın musluğu yerleri özel olarak işaretlenir.
A) Belediye sınırları dışındaki karayollarında, banket veya yaya yolu dışında bulunmalı, park yeri alanı enaz 50 metrekare olmalıdır.
B) Belediye sınırları içindeki karayollarında, banket üzerinde veya yayayolunda bulunabilir. Bu halde park yeri tesisi zorunlu değildir.
Madde 23 - Çeşme,
Ölçekli vaziyet planı üzerinde, park yerinin, giriş - çıkış yollarının durumu ayrıntılı olarak gösterilir. Drenaj şebekesi, yolun alt yapısına zarar vermeyecek şekilde projelendirilir.
A) Belediye sınırları dışında :
Karayolu sınır çizgisinden itibaren yolun her iki tarafında enaz 50 metre mesafe içinde yapılacak çeşmeler de bu Yönetmelik hükümlerine bağlıdır.
Enaz 75 metrekarelik park yeri alanı ile birlikte tesis edilir. Banket veya yayayolunun dışında bulunmalı, park yeri alanı yoldan çeşmeye doğru enaz % 2 iniş eğimli olmalıdır.
B) Belediye sınırları içinde:
Karayolu sınır çizgisinden itibaren yolun her iki tarafında enaz 10 metre mesafe içinde yapılacak çeşmeler bu Yönetmelik hükümlerine bağlıdır.
Enaz 25 metrekarelik park yeri alanı ile birlikte tesis edilir. Karayolu banket veya yayayolunun dışında bulunmalı, park yeri alanı yoldan çeşmeye doğru enaz % 2 iniş eğimli olmalıdır.
Madde 24 - Parmaklık, Çit, İhata Duvarları :
Karayolu sınır çizgisi dışında tesis edilebilir.
Kavşak yakınlarında azami yükseklik bir metreyi geçemez.

DÖRDÜNCÜ KISIM

Dayanak

Madde 25 - Bu Yönetmelik 2918 Sayılı Karayolları Trafik KanunuÕnun 16. Maddesi gereğince çıkarılmıştır.

BEŞİNCİ KISIM

Yürürlük ve Yürütme

Madde 26 - Bu Yönetmelik hükümleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 16. Maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanır.
Madde 27 - Bu Yönetmelik hükümlerini Bayındırlık ve İskân Bakanı yürütür.

14
Haberler / Baraja 6 ay yarasa rötarı
« : 24 Ekim 2008, 11:20:26 »
Kim demiş çevreye ve doğal yaşama saygılı değiliz diye.İşte bunun kanıtı  :)

Yapımı 13 yıldır devam eden Havran Barajı, binlerce yarasanın kış uykusuna yattığı bir mağaranın sular altında kalmasını önlemek için durduruldu.

Balıkesir’de yapılan ve bölge tarımı için hayati önemi olan baraj altı ay sonra tamamlanacak.

BALIKESİR’in Havran İlçesi’nde 1995 yılında yapımına başlanan, 72 milyon YTL’ye malolan ve bu yılın ekim ayında su tutması planlanan barajda, yarasa rötarı yaşandı. Yaklaşık 20 bin yarasanın kış uykusunda olduğu mağaranın sular altında kalacak olması nedeniyle Havran Barajı’nda su tutma işlemi 6 ay ertelendi. Nisan ayında uyku döneminin sona ermesiyle, yarasaların yeni yapılan suni mağaraya taşınması kararlaştırıldı.

Havran bekleyecek

Tartışmalara neden olan Havran Barajı’nın suları altında kalacak mağarada yaşayan yarasalar, bu kez de Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu başkanlığındaki İl Koordinasyon Kurulu toplantısına damgasını vurdu. Yarasaların durumu kurulda detaylı bir şekilde ele alındı. DSİ 25’inci Bölge Müdürü Şahin Durukan, Havran Barajı’nın suları altında kalacak 20 bin yarasanın kurtarılması için hazırladıkları proje hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin ikinci büyük yarasa yaz kolonisinin barındığı mağaranın baraj suları altında kalacak olmasının anlaşılmasıyla birlikte harekete geçtiklerini anlatan Durukan, 350 metre genişliğinde, 50 metrenin üzerinde su kotu bulunan yeni suni bir mağara hazırladıklarını, yarasaları da buraya taşıyacaklarını belirtti. Durukan, suni mağaranın, eski mağaranın uzunluğunda ve benzer şekilde inşaa edildiğini, altına da yarasalar için hayati önem taşıyan ’guana’ denilen doğal gübrelerin döşendiğini söyledi.

Ancak yarasaları yeni mağaraya yönlendirirken çok hassas davranmak gerektiğini vurgulayan Durukan, "Yarasalar şu an uyku döneminde. Barajda su tutmaya başlarsak, yarasalar boğulabilir. Bu nedenle barajda daha önce planladığımız gibi ekim ayında değil gelecek nisan ayında su tutmaya başlayacağız. O zaman yarasalarda aktif hale gelecek. Onları yeni mağaralarına yönlendireceğiz. Bunu sağlamak için de eski mağaraların girişini kapatacağız. Zaten guanalar yeni mağaraya taşınacağı için yarasalar da orayı tercih edecektir" dedi.

Körfez’e hayat verecek
DSİ 25’inci Bölge Müdürü Şahin Durukan, ağırlıkta tarımsal amaçlı kullanılacak ve 3 bin 330 hektarlık alanı sulaması hedeflenen Havran Barajı’nın körfez tarımı için hayati önem taşıdığını belirtirken, "Ancak mağarada yaşayan binlerce yarasa da bizim için son derece önemliydi" diye konuştu.

15
İngiltere’de 2011’de tamamlanması planlanan "Bloodhound SSC" adlı otomobil, hız rekorlarını altüst edecek.
İngiliz hız tutkunlarının kurduğu bir ekip, "Bloodhound Supersonic Car" (Kan Tazısı Ses Hızı Üstü Arabası) adlı bir otomobil geliştiriyor. 24 milyon dolar maliyetli, özel sponsorlu projenin Londra Bilim Müzesi’ndeki tanıtımını, İngiltere Bilim Bakanı Lord Drayson yaptı. Kendisi de bir hız tutkunu olan Lord Drayson, aracın, öğrencileri bilim ve mühendisliğe teşvik edeceğini söyledi. Otomobille ilk denemeyi İngiliz savaş pilotu Andy Green’in yapması bekleniyor.REKOR TÜRKİYE'DE Mİ KIRILACAK?

Geliştirici ekip, dünyanın en hızlı kara aracı olması beklenen otomobili henüz üretmeden rekor denemesinin yapılacağı yeri aramaya başladı. Rekor için, 15 km boyunca hiçbir bitkinin bulunmadığı, son üç aydır yağmur almayan tamamen düz bir zemin gerekiyor. Ayrıca ekibin rahatça konaklayacağı bir bölge olması şart. Sekizi ABD’de, dördü Avustralya’da olmak üzere toplam 14 aday mekan belirlendi. Ekibin düşündüğü yerlerden biri de Türkiye’de.

Uzunluğu 12, yüksekliği 2.7 metre. 6.4 ton ağırlığında. Gövde, karbon fiber ve titanyum alaşımı. Eurofighter savaş uçağının EJ200 jet motorunu kullanan araç, 15 saniyede 560 km hıza çıkacak.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayın

Milliyet Gazetesinden Aıntıdır.

Sayfa: [1] 2 3 ... 15

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
  • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
  • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
  • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
  • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
  • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
  • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
  • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.