İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - mesuttasar

Sayfa: [1] 2 3 ... 31
2
Arkadaşlar, Autocad Lisp programı ile ilgili hazırladığım eğitim videolarının linklerini aşağıda paylaşıyorum. Özellikle yeni başlayanlar için faydalı olacağını ümid ediyorum.


Video 1 ----> Autolisp Dünyasına Giriş https://youtu.be/Q1ZjPGe06oQ
Video 2 ----> Autolisp Kullanarak Ekrana Koordinat Yazdırma   https://youtu.be/pE9JbRPvzfA

3
Arkadaşlar merhaba, ihtiyaç üzerine hazırlamış olduğum bir lispi sizinle paylaşmak istiyorum. Yol enkesitlerinde bazen ilave kot ve mesafe yazdırmamız gerekebiliyor. Eksen kotuna göre ,ilave kot ve mesafe yazdırma lispi ekte yer almaktadır.


Lispi çalıştırmak için komut satırına; KOTMESAFE yazmanın gereklidir.
Birde merak edenler için kodları da ekliyorum.Kolay gelsin arkadaşlar.


Kod: [Seç]
(defun c:kotmesafe()
(setvar "osmode" 33)
(setq eksen (getpoint "\nEksen Noktasını Seçiniz.."))
(setq eksenkot (getreal "\nEksen Kotunu Giriniz.."))


(setq eksenmesafe 0)
(setq eksenkotu eksenkot)
(setq eksx (car eksen))
(setq eksz (cadr eksen))
 
(while
  (setvar "osmode" 33)
(setq yeninokta (getpoint "\nMesafe ve Kotu Yazdırılacak Noktayı Seçiniz.."))
(setq yeninoktax (car yeninokta))
(setq yeninoktaz (cadr yeninokta))


(setq yazix (- yeninoktax eksx))
(setq yaziy (+ (- yeninoktaz eksz) eksenkotu))


(setvar "osmode" 0) 


(command "text" "j" "tl" yeninokta "0.2" "0" (rtos yaziy 2 2))
 
(setq ynalt (polar yeninokta (* (/ pi  2) 3) 0.3))
(setq cizgibas (polar yeninokta (* (/ pi  2) 3) 0.25))
(setq cizgison (polar cizgibas 0 0.75))
(command "_.line"  cizgibas cizgison "")
 
(command "text" "j" "tl" ynalt "0.2" "0" (rtos yazix 2 2))
)
)
;Mesut TAŞAR 18/10/2018 Kocaeli


4
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz, sorunuzla ilgili bir banka müdürü ile görüşmeniz halinde daha sağlıklı bilgi alabileceğinizi düşünüyorum. Ancak mantık olarak şu geliyor aklıma, diyelim ki arsayı ipotek ettirip bankadan kredi çektiniz, daha sonra kat irtifakı kurabilmek için arsanın üzerinde bir rehin veya şart olmaması gerekiyor. Arsa bankanın ipoteği altındayken kat irtifakı kurup tapu çıkartmanız mümkün olmayacaktır. Yine de en doğru bilgiyi banka müdürlerinden öğrenebilirsiniz.

5
a4 ve e4 hücreleri arasına, hücre biçimlendirin kenarlık menüsünden alt çizgiyi çekin. Daha sonra a1 hücresinden e4 hücresine kadar olan aralığı mouse yardımıyla işaretleyin. Son adım olarakta sağ alt kısımdan mouse un sol tuşuna basılı tutarak istediğiniz yere kadar sürükleyip bırakın. Her 4 satırda bir alt çizgi çizilmiş olacaktır.

6
Nasıl yapılır ? / GEODUVAR İmalatının Yapım Yöntemi
« : 26 Nisan 2018, 19:51:30 »
Arkadaşlar merhaba, 2016 yılında Denizli'de uygulamasını yapmış olduğum Geoduvar İmalatı ile ilgili yapım yöntemini sizinle paylaşmak istiyorum.
Uygulama ülkemizde yeni uygulanmaya başladı.Özellikle dere yatakları gibi taşıma gücü zayıf olan zeminlerde (Köprü ve Viyadük yapımının mümkün olmadığı uzun metrajlarda) bu sistem çok pratik ve hızlı yapılabilmektedir.

Öncelikle dere yatağındaki balçık zemin temizlenerek, yerine istifsiz taş dolgu yapılarak hem taşıma gücü yüksek bir yüzey hemde doğal drenajın mevcut olduğu bir uygulama yapılır.

Daha sonra yurt dışından ithal edilen (ki yakın zamanda ülkemizde de üretimi başlayacak olan) Geogridler iş başına getirilir.
Q155/155'lik çelik hasırlar (projesine uygun diğer çaplarda da olabilir); tabaka kalınlığı olan 50 cm ye göre bükülür.Geogridler, sahaya gerdirilmek suretiyle serilir.Hazırlanmış olan hasır çelikler (5 Düşey / 1 Yatay Eğimli Bükülmüş), duvarın sağ ve sol kenarı üzerine sabitlenir. Sabitlemek için 10 cm uzunluğunda ankraj çivileri kullanılır. Ayrıca serilmiş olan Geogridler her iki kenardan 1,20 mt uzunluğunda serilir, bunun sebebi hasır çeliğimizi dıştan örtebilmek içindir. Hasır çeliklerin bükülmesi veya açılmasının önüne geçmek içinde 10 mm'lik demirle fotoğrafta görüldüğü gibi bir imalat yapılır.Daha sonra bu 50 cm yüksekliğindeki tabaka, birim hacim ağırlığı en az 1.500 kg/m³ olan dolgu malzemesiyle doldurularak sıkıştırılır.50 cm yüksekliğinde dolgu yapıldıktan sonra , bırakmış olduğumuz 1,20 mt uzunluğundaki geogridler, hasır çeliğin üzerinden aşırtılarak dolgumuzun üzerine serilir. Bu işlem her seferinde 50 cm olmak üzere, duvar yüksekliğimize kadar yapılır. Projemizdeki duvar yüksekliği 18 metreydi, demekki bu işlemi 36 defa tekrarlamışız.

Duvarın tamamlanmış olan kısmının görüntüsü aşağıdaki gibidir.İmalat bittikten sonra, duvarın dış yüzeylerini çim tohumları püskürtülmektedir. Böylece zaman içerisinde duvarın dış yüzeylerinde çim tabakası oluşarak doğa ile bir bütünlük göstermektedir.

Söz konusu yapım yöntemi Amerika'da 1970'lerden beri uygulanmakta olup ülkemizdeki ilk uygulama 2015 yılında yapılmıştır.Bu 3. projeydi. Mantık olarak toprakarme duvarlarına benzese de yapım ve çalışma prensibi çok farklıdır.
7
Sıralama şu şekildedir.
1-Arsa sahipleriyle ön sözleşme
2-Arsa sahiplerinden alınacak vekalet ile ilgili belediyeden Çap,Kroki ve İmar Durumu belgelerinin temini
3-Alınan verilere göre (Taks,Kaks,Çekme Mesafeleri,Hmaks) Mimar'dan avan proje çalışmasının yapılması
4-Arsa sahipleriyle oran üzerinden anlaşma
5-Dış cephe tasarımı (Arsa sahiplerinin en çok üzerinde durdukları madde sanırım budur)
6-Arsa sahipleriyle anlaşma sonrası Noter'den nihai sözleşme
7-Sözleşme ile birlikte belediyeye ruhsat için başvuru dilekçesi
8-Uygulama projelerinin hazırlanarak ve ruhsat harçlarının ödenmesine müteakip inşaata başlanır.


Not: Arsa sahipleriyle yapılacak olan sözleşmede mutlak suretle bir avukattan danışmanlık almanın çok iyi olacağını düşünüyorum. İnşaatın ilerleyiş aşamalarına göre kat irtifakının kurularak size satış yapabilme yetkisini mutlak suretle sözleşmeye bir madde olarak dahil etmelisiniz, aksi takdirde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Saygılarımla,

8
Sayın Definitive hocam, uzun bir aradan sonra merhaba. Bundan sonra daha sık forumla ilgilenmeye başlayacağım.

Sorunuza gelince bu makinayı Ankara'da bulunan ÖZKANLAR Makina'ya biz yaptırdık. Bu işin dünyadaki değişmez adresi Alman Herenknecht firmasıdır, söz konusu firma Pipe Jacking (Boru İtme Makinası) 'lerin yanı sıra TBM (Tunnel Boring Machine)'leriyle de dünyada lider konumdadır. Ayrıca MTS firmasınında boru itme makinaları son zamanlarda sektörde yer almaya başladı. Ancak her iki firmada siparişlerinize en erken 5-6 aylık termin vermektedirler çünkü dünya üzerinde çok ciddi bir talep var.

Fiyatlar hakkında da yaklaşık bir bilgi aktarmış olayım bu sebeple;
1400 mm lik Herenknech Boru itme makinasının fiyatı 1,4 Milyon Euro
MTS'in aynı çaptaki makinasının fiyatı 1,2 Milyon Euro

Özkanlar Makina'nın bize üretmiş olduğu makinanın fiyatı 1 Milyon USD idi.
Araştırma yaparken Çin'in Şangay şehrine gitmiştim, oradaki 4 üreticiyle görüştüm ve almış olduğum fiyat 400 bin Dolar'dı ancak Türkiye'de çin üretimi makinalara o tarihte ön yargıyla yaklaşıldığı için ithalatını yapmaktan vaz geçtik. Bir yönüyle ülkemiz adına da iyi oldu çünkü o makinayı bizzat biz Türkiye'de ürettirdik ve ciddi bir tecrübe edindik.

9
Ata'mızı , silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

10
Kim kimdir ? / Ynt: Atatürk'ün Çok Bilinmeyen Fotoğrafları
« : 10 Kasım 2012, 15:49:11 »
Sevgili arkadaşlarım gereken cevabı verdiği için üzerinde durmuyorum , bugün bu topraklarda manda olarak yaşamıyorsak , her türlü emperyalist sömürüye rağmen ulus devleti olarak yaşamaya devam ediyorsak, bu merhum Atatürk sayesindedir.Aramızdan ayrılışının 74. yılında kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.

11
Steve Jobs ile ilgili en kapsamlı hazırlanmış olan belgeseli aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.Biz mühendisler için , izlememiz elzem olan belgesellerden biridir.

Link

12
Excel / Ynt: Excel kod arşivi (2533 adet makro)
« : 07 Kasım 2012, 11:37:49 »
Bu konuda yer alan dosya , excel de macro yazmakla ilgilenenler için kesinlikle bir başucu kaynağıdır , o yüzden konu tarafımdan sabitlenmiştir.

13
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde 30 yıl önce kullanılmaya başlanmış olan bu teknoloji hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.Öncelikle şunu belirteyim , söz konusu teknoloji son 5 yılda ülkemizin büyükşehirlerinde kullanılmaya başlamış olmakla birlikte henüz tam olarak yaygınlaşmamıştır. Öncelikle bu videoyu izleyip bir ön fikir sahibi olduktan sonra yazının devamını okursanız daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

http://www.youtube.com/watch?v=iVh2hl__Zzo

Özellikle otoban ,demiryolu , ana arter  yolların bulunduğu yerlerde atıksu veya yağmursuyu hatlarının geçişlerinin yapılmasının zorunlu olduğu yerlerde , bu altyapıları yapabilmek için yolun kazılarak karşıya geçilmesi gerekmektedir ancak bu klasik yapım teknolojisi artık günümüzde yoğun trafiğin olması ve süre bakımından uzun bir süreye ihtiyaç duyması bakımından mümkün olamayabilmektedir.İşte bu noktada ne yazıkki biz değil gelişmiş ülkeler (!) bu soruna bir çözüm bulmuşlar.

Adından da anlaşılacağı gibi Boru İtme Metodunu geliştirmişler.Video da da izlediğiniz gibi öncelikle geçiş yapılacak olan iki noktada itme ve çıkış odası yapılmaktadır.Fikir vermesi açısından bu odaların ölçüleri ; makinanın boyu , beton veya çelik borunun boyu dikkate alınarak ölçülendirilmektedir. Pratik olması açısından bizim şu anda inşaatını yaptığımız projedeki itme odası (şaft) ölçüleri 6,50 mt x 5,50 mt'dir.Dikdörtgen kesitli olan bu şaft bacalarının yükseklikleri ise 20 mt kadar olabilmektedir.
İtme Şaftı inşaat görüntüsü ;Boru itme işlemine başlamadan önce ; İki şaft arasındaki akar kot farkı ve şaftlar arasındaki yatay mesafeye göre hattın eğimi hesaplanır.Bu eğime ve hattın doğrultusuna göre itma şaftının temelinde , borunun sürüleceği kızakların montajı yapılır.Son harita kontrolleri yapıldıktan sonra makina şafta indirilerek çalıştırılır.Makinanın görüntüsü aşağıdaki şekildedir.Makinanın arkadan görüntüsü ;Makinanın kumanda masası;Makina kumanda odasından çalıştırılarak , ön tarafta bulunan kesici diskler dönmeye başlar , bu arada şaft içine montajı yapılmış olan güçlü pistonlar yardımıyla makina öne doğru ittirilir.Pistonların yaptığı basınç ve dönen kesici kafanın yarattığı aşındırma ile zemin parçalanmaya başlar.Bu arada makinanın ön kısmında parçalanan zemine , yüksek basınçlı su püskürtülerek çamur kıvamına getirilir.Makinanın ön tarafında bulunan emme motorlarıyla sulu kıvamdaki malzeme pompa yardımıyla kazı alanının dışına atılır.Bu sistemde çalışan makinalara Sulu Sistem Makinalar (Slurry System) denir.

Tabi bu sistem için sürekli temiz su ihtiyacı vardır , bu yüzden çamur kıvamındaki artık malzeme , inşaat alanının yakınında titreşimli elekten geçirilerek geri dönüşüme tabi tutulur ve çamurun içindeki su , tekrar sisteme verilir.

Devam edecektir...


14
Tek kelime ile mükemmel bir iş çıkarmışsınız hem vba hem lisp kullanımı , çok akıllıca gerçekten. Başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.   ;)

15
Nasıl yapılır ? / Betonarme Su Depolarının Tasarımı
« : 07 Ocak 2009, 15:27:22 »
Prof.Dr.Melike Altan ve Prof.Dr. Kadir GÜLER Hocalarımızın İMO'da vermiş oldukları meslek içi eğitim çalışması.

BETONARME SU DEPOLARININ TASARIMI

Sayfa: [1] 2 3 ... 31

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
  • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
  • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
  • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
  • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
  • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
  • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
  • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.