Gönderen Konu: Aerogel ; Dünyanın en iyi yalıtım malzemesi Türkiye de,  (Okunma sayısı 8457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
  • Rep Puanı: 0
    • Profili Görüntüle
AEROGEL DÜNYANIN EN İYİ YALITIM MALZEMESİ TÜRKİYE DE,

Türkiye Distribütörü
Ayvaz Endüstriyel Mamuller San. Tic. A.Ş.
               GÖKSEL ER
Aerojel Pazarlama ve Uygulama Müh.
TEL : 0530 8271723
Gazcılar Cad. Kayalı Sok. 52/44 Tuğcu Plaza Kat: 1/20 Bursa
Tel: +90 224 256 97 45
Faks: +90 224 256 97 46
MAİL : ger@ayvaz.com
WEB: http://www.aspenaerogels.com.tr

GENEL MÜDÜRLÜK / FABRİKA

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Mustafa İnan Cad. No: 36 Hadımköy / İstanbul
Tel: +90 212 771 01 45
Faks: +90 212 771 25 60 / 771 47 27

Aerogel ; Dünyanın en hafif katkı maddesi olarak onaylandı. Guiness rekorlar kitabınada en hafif özkütleye sahip madde olarak tarihe geçti ...

Aerogel ‘in özkütlesi : 0.00011

Hava’nın özkütlesi : 0.0004

SİLİS AEROJEL BATTANİYELERİN GENEL ÖZELLİKLERİ:

Genel Özellikler
Termal İletkenlik    38ºC  ve 760 torr'da 0.011-0.013 W/m-K .
           İletkenlik                   10 torr'da 0.004 W/m-K seviyesine düşer.
Sürekli Kullanım Sıcaklıkları    -273°C    + 650°C
 Aspen Aerogels levhalar 150 cm genişliğinde gelir ve 3 çeşidi mevcuttur:

Cryogel ™ - düşük sıcaklık uygulamaları için
Spaceloft ® - orta sıcaklık uygulamaları için
Pyrogel ® - Yüksek sıcaklık uygulamaları için
Her ürün tüm uygulama ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli kalınlıklarda
(5 mm:1.5x80 mt - 10 mm:1.5x47 mt) temin edilir.

CRYOGEL ™, SPACELOFT ® ve PYROGEL ® Aspen Aerogels, Inc ticari markalarıdır.
Yoğunluk    Şu an 0.10 - 0.12 g/cm3 arası yoğunluklar mevcuttur (6 pcf - 8 pcf).
Formülasyona göre değişen 400 ve 1000 m2/gram arasındaki nominal yüzeyler.
Yüzey Gözenek Boyut Biçimi ve Dağılımı    Açık hücreli yapı (2-50 nm gözenek) ortalama gözenek boyutu en fazla 10 nanometre.
Esneklik    0.25 inch kalınlıkta uygun, 0.125 inch kalınlıkta kaplanabilir.
Basınç Dayanımı    Aerojeller, mikroselüler köpüklere ve elyaf yalıtımlara göre tipik olarak mükemmel basınç dayanımına sahiptir.
Su Geçirmezlik    Kısaltılmamış malzemeler saf suda yüzer ve su sızdırmaya karşı dayanıklıdır.
Akustik Özellikler    100 m/s, aerojeller olağanüstü düşük iç ses yayma hızına sahiptir. Aerojel içinden ses iletimi elyaf destekler sayesinde yavaşlatılır.
Zehirlilik    Aerojellerimiz, şekilsiz silis jellerinden oluşur; zehirsiz ve güvenlidir. Tipik kullanımda, kesilmemiş malzemeler rahatsız edici toz yaratacaktır.

ENDÜSTRİYEL FAYDALARI

Ön İzolasyonu Aerojelle Yapılmış Boru Tesisatı, Tesisat Maliyetini Düşürür ve Küçük Alanlardaki Boru Yoğunluğunu Artırır
Aerojel Kurulumları Daha Hızlıdır ve Geniş Kanallarda Maliyeti Düşürür
İnce Aerojel İzolasyonu Yer Altındaki Buhar Hatlarına Kurması Kolaydır
 Aerojel Battaniyeleri Tüm Yeni Polikarbonat Tesislerini İzole Eder
Aerojel İzolasyon, Sınırlı Alanlardaki Küçük Boruların Isı Kaybını Düşürür
 2 mm'lik Aerojel İzolasyonu, Reaktör Yüzeyindeki Sıcaklığı Yarıya Düşürür
6 mm'lik Aerojel Boru Tesisatının Dış Yüzey Sıcaklığını Ciddi Oranda Düşürür
Aerojel İzolasyonu, Borulardaki Sıcaklık Kaybını Durdurur, Dar Alanlarda Güvenliği Artırır
Isı Kaybı %50 Oranında Düşürülmüş Egzoz Borusu

Pyrogel® XTF Yangın Koruması İçin Esnek İzolasyon

Orta ve yüksek sıcaklıklar için standart ürün -40°F (-40°C)'den 1200°F (650°C)'ye
Kalınlık: 0.40 in (10 mm)
Pyrogel® XTF yangın koruması için kullanılır. Temel olarak Pyrogel XT'ye benzeyen Pyrogel® XTF, yangına karşı istisnai koruma konusunda özel olarak formüle edilmiştir. Pyrogel® XTF, bu endüstri lideri performansına; esnek, çevresel olarak güvenli ve kullanımı kolay bir ürün olmasıyla ulaşmıştır.

Pyrogel® XT Sıcak İşler İçin Esnek İzolasyon

Orta ve yüksek sıcaklıklar için standart ürün. -40°F (-40°C)'den 1200°F (650°C)'ye
Kalınlık: 0.20 in (5 mm), 0.40 in (10 mm)
Pyrogel® XT, rafineri, petrokimya ve gas işleme dahil geniş endüstriyel uygulamalarda için kullanılır. Pyrogel XT, tipik olarak sıradan yalıtım malzemelerinden 2-5 kat daha ince yapısıyla, endüstriyel pazardaki en etkili yüksek ısı yalıtım malzemesidir. Pyrogel® XT etkili, sağlam ve kurulumu daha verimlidir. Su geçirmezlik özelliği, yalıtım altında korozyona karşı yeni bir seviye sunar.

Cryogel® Z Soğuk Çalışma İçin Esnek İzolasyon

Orta ve kriyojenik sıcaklıklar için tasarlanan ürün: -445°F (-265°C)'den 195°F (90°C)'ye Kalınlık: 0.20 in (5 mm), 0.40 in (10 mm)
Cryogel® Z , endüstriyel uygulamalar ve petrol ve gaz işleme endüstrilerideki (LNG, LPG, etilen, vs.) ortam altında kullanılır. Cryogel® Z, %50-%75 oranında düşürülmüş kalınlığıyla dünyadaki herhangi bir kriyojenik yalıtım malzemesinden daha düşük bir k değerine sahiptir. Cryogel® Z’nin fabrikasyon buhar bariyerli esnek battaniye formu, daha düşük maliyetli, daha yüksek performanslıdır; montajı daha hızlıdır ve daha dayanıklıdır.

Türkiye Distribütörü
             GÖKSEL ER
Aerojel Pazarlama ve Uygulama Müdürü
Gazcılar Cad. Kayalı Sok. 52/44 Tuğcu Plaza Kat: 1/20 Bursa
Tel: +90 224 256 97 45
Faks: +90 224 256 97 46

GENEL MÜDÜRLÜK / FABRİKA

Faks: +90 212 771 25 60 / 771 47 27
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2013, 14:39:26 Gönderen: goksell »

Teknik İnsanlar Forumu

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: " aerogel " dünyanın en iyi yalıtım malzemesi türkiye de,
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2011, 12:40:17 »
Aerojel Nedir?

Aerojel (aerogel) dünyanın en hafif ve yoğunlugu en düşük katısı, öyle ki %99’u, yani neredeyse tamamı hava. Bir katı için bu kadar gazla dolu olmak pek alışık olan bir durum değil. Yalnızca bir gramının yüzey alanı 250 m2′den 3000 m2′ye kadar çıkabiliyor. Yani 2-3 cm3 aerojeli bir futbol sahasından daha büyük bir alana yayabilirsiniz. Aerojel’in bu düşük yoğunluğu onun çok hafif bir malzeme olarak kullanılmasını, çok büyük yüzey alanıysa süper-yalıtkan bir katı malzeme olmasını sağlıyor. Bu özellikleriyle aerojeller uzay çalısmalarından süs eşyalarına değin geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Aerojel’in Kimyası

Aerojeller ilk önce jel haldedir. Bu jel, silika ve etanol gibi bir sıvı çözücüden olusur ve alkojel adı verilir. Alkojeller de silikon alkoksitin (Si(OR)4) bir çözücü içinde suyla polimerize edilmesiyle olusturulur. Buradaki tepkimede alkoksit molekülleri hidrolizle bir araya gelerek silikon-oksijen bagları yapar ve böylece mini polimerler olan oligomerler olusur. Bu oligomerler de bir araya gelerek daha sonradan jelin katı bölümünü olusturacak olan büyük moleküleri olustururlar. Alkojellerdeki silika dizilimi minik etanol paketçikleriyle doludur. Jel içerisindeki bu minik etanol paketlerine nano-gözenek adı verilir (Nano, milyarda bir anlamına gelen
metrik bir kısaltmadır; örnegin bir nanometre (nm) bir metrenin bir milyarda biri demektir ki bu da kimi atomların boyutlarıyla aynı büyüklük mertebesine karsılık gelir.)

Teknik İnsanlar Forumu

« Yanıtla #1 : 05 Mart 2011, 12:40:17 »

TEK TUŞLA RADYATÖR VE FAN-COİL METRAJI

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2011, 12:42:19 »
AEROGEL TÜRKİYE DE    WEB: http://www.aspenaerogels.com.tr    AEROGEL TÜRKİYE DE

« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2011, 13:57:50 Gönderen: goksell »

Teknik İnsanlar Forumu

« Yanıtla #2 : 05 Mart 2011, 12:42:19 »

TEK TUŞLA HAVA KANALLARI METRAJI VE YAKLAŞIK MALİYETİ

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
pyrogel xt  yüksek ısı yalıtımı,  endüstriyel yalıtımda nanoteknoloji

http://www.belgeler.com/blg/29o2/pyrogel-xt-katalog-tr

Teknik İnsanlar Forumu

Sıhhi Tesisat Boru Metrajı ve Yaklaşık Maliyet Hesaplaması

Teknik İnsanlar Forumu

« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2011, 12:32:46 »

Tek Tuşla Menfez ve Anemostat Metrajı ve Yaklaşık Maliyeti Hesaplama

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aerogel ; Dünyanın en iyi yalıtım malzemesi türkiye de,
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2011, 16:13:55 »

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2011, 01:19:07 »
ENDÜSTRİYEL YAPILARDA YANGIN YALITIM UYGULAMALARI

6. STANDART VE YÖNETMELİKLER
Gelişmiş ülkelerde, insana verilen önemin bir ifadesi olarak, yapı malzemelerinin standartlarda yer alan yangın sınıfları
ve direnç süreleri, imar yönetmelikleri ile diğer mevzuata da girmiştir. Ancak, TS 1263'teki yangın direnç sınıfları,
maalesef ülke çapında herhangi bir mevzuata girememiş, bunlara uyulması zorunluluğu getirilmemiştir. Sadece bazı
büyük şehirlerimizde,* o da İtfaiye Teşkilâtı'nın gayretleriyle, yangından korunma ile ilgili yerel yönetmelikler
yayınlandığını biliyoruz.
Aşağıda örnek olarak belirtilen kurallarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yangından Korunma Yönetmeliği'nden
alınmıştır.
2.5 Bina Kritik Bölümleri Ve Tesisatına İlişkin Önlemler
2.5.1 Kazan Daireleri
2.5.1.4 Kazan daireleri, binanın diğer kısımlarından, yangına en az 120 dakika dayanıklı bölmelerle ayrılmış olacaktır.
2.5.2 Kazan Daireleri Yakıt Depolan
2.5.2.4 Yakıt deposu ile kazan dairesinin yangına 120 dakika dayanıklı bir bölme ile ayrılmış olmaları esastır.
2.5.4 Bacalar
2.5.4.7 Kazan baca duvarları 500°C sıcaklığa dayanıklı olan malzemeden yapılacak, delikli tuğla ve briket
kullanılmayacaktır.
2.5.4.16 Yalıtımsız metal bacaların, döşeme ve çatı arasından geçirilmesi yasaktır.
2.5.7 Asansörler ve Yük Asansörleri
2.5.7.3 Asansör boşlukları birbirinden bağımsız olacak ve boşlukların ara sınırları en az 90 dakika dayanıklı bir duvar
ile ayrılmış olacaktır.
2.5.7.4 Asansör kapıları yangına en az 30 dakika dayanıklı ve yanmaz malzemeden yapılmış olacaktır.

http://www.belgeler.com/blg/2ekr/aspen-aerogel-sunum-cryogel-tm-spaceloft-r-ve-pyrogel-r-aspen-aerogels

ASPEN AEROGEL Türkiye Distribütörü
GÖKSEL ER
Tel :             0530 8271723       

Mail : ger@ayvaz.com
Web: www.aspenaerogels.com.tr/
Çalışma Dosyaları : www.aerogel.com/markets/cases.html
Facebook : www.facebook.com/home.php?sk=group_172758669437401&ap=1

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2011, 19:37:33 »

Çalışma aralığı (-273 °C) den ==> ( + 650°C)

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2011, 18:27:12 »
Aspen Aerogels®, nanoteknolojiyi outdoor giyim kuşam ve ayakkabılar için getiriyor. Aspen'in aerojel yalıtımı, sıcak ve soğuk ısıyı bloklayan nano boyutlu hava cepleri sayesinde diğer tüm yalıtım malzemelerinden daha yüksek ısıl performas sunar.

Aspen Aerogels®'in aerojel yalıtımı Everest Dağı'nın dondurucu tepelerinden, kabarık zeminli Ölüm Vadisi'ne kadar uzanan olağanüstü çevre koşullarında -botlarda, ceketlerde ve uyku tulumlarında- test edildi.

Şimdi bu olağanüstü koruma, Aspen'in çok yönlü aerojel yalıtım ürünleri olan -son tüketicinin de sahip olabileceği- Outddor Ekipmanları olarak sunuluyor. Daha Fazla Bilgi:
http://aspenaerogels.com.tr/markets/outdoor.html

Çadır yalıtım sistemleri.Personel Sığınakları

Ağır şartlarda verimli izolasyon gerekli ısıtma / soğutma işlemleri için yakıt tüketiminde% 30-50 azalma anlamına gelir. Aspen Aerojeller daha verimli, daha hafif, şimdi alanında çadır yalıtım sistemleri, su itici bir alternatif sunuyor. Ayrıca, doğal akustik performans ve IR Bastırılması yetenekleri Aspen Aerojeller, yüksek performans afet çadırları,askeri barınaklar vb. için mükemmel bir seçim yapmak için tercih edilmelidir.

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2012, 18:02:35 »
Türkiye Distribütörü
Ayvaz Yalıtım Teknolojileri San. Tic. A.Ş.
                     GÖKSEL ER

http://www.facebook.com/groups/aerogel/

GENEL MÜDÜRLÜK / FABRİKA

Geçtiğimiz yıl, dünyanın en iyi yalıtım malzemelerinden birisi olarak kabul edilen “Aerojel”i, endüstriyel uygulamalarda ve yapı sektöründe kullanıma uygun hale getiren Amerikan Aspen Aerogels firmasının Türkiye distribütörü olan Ayvaz Yalıtım Teknolojileri, 2011 yılının haziran ayında kuruldu. Amerikan menşeili Aspen Aerogel firmasının Türkiye temsilciliğinin yanı sıra Irak, Suriye, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Nijerya’da da Aspen’in distribütörlüğünü yürütüyoruz. Bu ürünlerin Türkiye’de de üretimini yapmak için görüşmelerimiz sürüyor. Aspen’in şu anda bütün dünyaya hitap eden Amerika Rhode Island’daki fabrikasında yıllık üretim kapasitesi yıllık 10 milyon metrekare. Türkiye’de kullanılan tüm bina ve endüstriyel yalıtımın 50 milyon metrekare olduğunu düşünürsek, Amerika’daki 10 milyon metrekarelik üretimin, niş çözümler için geliştirilmiş çok özel ürünler olduğunu görebiliriz. Aerojel, NASA uzay adamlarının kıyafetlerinin yalıtılması konusunda yapılan çalışmalar sonucu geliştirilmiş.

Aspen çok hızlı gelişen bir firma. Avrupa’da ikinci bir fabrika kurulması düşünülüyor. Bunun için Belçika veya Hollanda ön planda tutuluyor ama biz ikinci fabrikayı Türkiye’ye çekmeye çalışıyoruz.
Ürünleri doğrudan ithal ediyoruz, üzerinde hiçbir işlem yapmıyoruz. Rulo halinde üretiliyor ve bize de öyle geliyor. Daha iyi bir yalıtım istiyorsunuz ve yer sorununuz yoksa 5 cm yerine 10 cm EPS, XPS, camyünü ya da taşyünü kullanabilirsiniz. Fakat borulama söz konusu olduğunda yalıtım kalınlığını artırdığınızda, yüzey alanını da artırmış oluyorsunuz. Tersine bir döngü var burada. Yalıtımı artırmak için kalınlığı artırıyorsunuz ama bu durumda yüzey alanı ve dolayısıyla ısı kaybınız artıyor. Silindirik yüzeylerde yalıtım kalınlığını inceltmek ısı kaybını azaltır. Temel argüman olarak biz hep bunu ortaya koyuyoruz. Ürünümüzün yalıtım değerlerinin yanı sıra başka önemli özellikleri de var. Örneğin, 20 yıl boyunca defalarca sökülüp takılabilen bir ürün. Hiçbir şekilde dağılmıyor, lif haline gelmiyor, parçalanmıyor, üstünde gezilebiliyor, üstüne kaplama bile yapmanıza gerek yok, yağmurdan etkilenmiyor. A sınıfı yanmaz bir malzeme.
 Aerojel nedir? Yapı sektöründe ve endüstride kullanımının avantajları nelerdir?
Aerojel, içerisindeki sıvı bileşeni hava ile değiştirilmiş olan silikon tabanlı katı maddelerdir. En gelişmiş yalıtım malzemelerinden 3-5 kat daha fazla yalıtım gücüne sahip olan aerojelin çok dayanıklı bir yapısı var. Aerojel, bilinen köpüklerden ve diğer yalıtım maddelerinden çok daha üstün özelliklere sahip. Öyle ki, oksijen kaynağıyla doğrudan verilen ateşi bile yalıtabiliyor. Aerojel Aspen’e ait bir isim değil, bir proses. Aspen’in aerojel yaptığı taban silisyumdioksit, yani bildiğimiz silisyum. Fakat bir proses sonucu oluşturulmuş bir ürün. Silisyumdioksit, silikat jel haline getiriliyor. Bu değişik kimyasal ve katalistlerle beraber dokumasız bir kumaşa emdiriliyor. Daha sonra emdirme işlemi yapıldıktan sonra otoklav işlemine tabi tutuluyor. Tamamen kimyasal bir operasyon söz konusu. Burada malzemenin gözenek yapısıyla oynanıyor. Malzemenin yüzde 99,7’si hava; ve gözenekleri nano boyutta. Malzemenin gözenek boyutu bir kan hücresinin yüzde 1’i kadar ve içleri havayla dolu. Nano boyutta bir moleküler yapı oluşuyor. Dolayısıyla ısı transferi çok zor oluyor. Aerojel başka bir hammaddeden de yapılabiliyor. Fakat ısı yalıtım özelliği kazandırılması için temel malzeme olarak silika tercih ediliyor. Silikat tozlarının sağlığa herhangi bir zararı yok. Çünkü ortaya çıkan silika tozları amorf yapıda ve tanecik boyutları 5 micrometre boyutlarında. Bu boyutta olması normal toz sınıfına sokuyor.
Aerojel, 650 derecenin üstünde kullanıldığında ısıl özelliklerini kaybediyor. Fakat 1200 dereceye kadar yangın bariyeri olma özelliğine sahip. Ürünü 650 dereceye kadar olan sıcaklıklarda kullanırsanız Aspen yirmi yıl boyunca garanti veriyor. Yaşlanma testlerine göre de yirminci yılın sonunda ısıl iletim katsayısında beklenen değişim yüzde 1.

Nispeten pahalı bir ürün satıyor olmamıza rağmen sanayide çok kolay satabilmemizin nedeni, ürünümüzün sağladığı enerji tasarrufu. Boru yalıtımında az önce bahsettiğim gibi kalınlığı incelterek bir ısı tasarrufu sağlayabiliyorsunuz; fakat düz yüzeyde böyle bir kazancınız yok. Yapılarda kalınlığı artırmak bir problem olmadığı için daha kalın malzemeler kullanılabiliyor. Bizim ürünümüz binalarda daha çok dıştan yalıtım yapmanın yasak olduğu tarihi binalarda içeriden yalıtım yapmak için tercih ediliyor. Çünkü Avrupa standartları Türkiye’den daha farklı. Almanya’da 15 cm taşyünü kullanılıyor. Bina içerisinde 15 cm yalıtım yaptığınızda alan daralacaktır. Halbuki biz aynı yalıtımı 5 cm kalınlıkla yapıyoruz.
 Ürün çeşitleri nelerdir?
 Birçok değişik ürünü var. Bizim şu an endüstride çok üstünde durduğumuz üç ayrı ürün bulunuyor. Bunlardan birincisi, sarıya yakın renkli Pyrogel XT ismindeki ürün. 5 ve 10 milimetre olarak piyasaya sunuluyor. Maksimum kullanma sıcaklığı 650 derece ve ısı iletim katsayısı 0 derecede binde 19. Kullanma sıcaklığı arttıkça, başlangıçta taşyününden iki kat daha iyi bir ısı iletim katsayına sahip olmasına rağmen 600 derecelere çıktığında fark dört katına çıkıyor. Yani artan bir verim var. O yüzden daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi bir performans sağlıyor.

Diğer beyaz renkteki ürün, Cryogel X201. Maksimum kullanım sıcaklığı 200 derece. 5 ve 10 milimetre olarak üretiliyor. Ancak bunun içindeki aerogel oranı daha yüksek ve daha iyi bir ısı iletim katsayısına sahip. 0 derecede ısı iletim katsayısı binde 13. Yani başlangıçta taşyününden üç kat daha iyi. Bir diğer özelliği de aynı zamanda soğukta da kullanılabiliyor olması. Minimum kullanma sıcaklığı da -273 derece. Soğukta kullanılan ürünün üstünde bir buhar bariyeri var. Bu şekilde ticari olarak piyasa sürülen ürünün adı Cryogel Z. Ürünlerimizin hepsi A sınıfı yanmaz malzemeler. Sudan hiçbir şekilde etkilenmiyorlar. Herhangi bir şekilde sistemde oluşmuş bir buhar varsa onu da gözeneklerinden dışarıya bırakabiliyorlar.
Yapı sektörüne yönelik ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Mustafa Tavukçuoğlu: Aslında yapı sektörüne yönelik ürünlerimizin de diğer ürünlerimizden çok büyük bir farkı yok. Spaceloft adlı bir ürünümüz var. Spaceloft’ta başlangıç değeri binde 13 olan, diğer bütün özellikleriyse aynı olan bir yalıtım malzemesi. İstanbul standartlarında eğer ekstra yalıtım istenmemişse yalıtım kalınlığı 5 cm. 5 cm’i bizim karşıladığımız kalınlık aslında 1,7 cm civarı. Fakat bizim öyle bir kalınlığımız olmadığı için mecburen 2 cm kullanılmak zorunda. Bu kalınlıktaki Spaceloft ile yapılacak bina yalıtımı uygulaması diğer yalıtım malzemeleri ile üretilen çözümlere nazaran daha maliyetli oluyor. Ancak Spaceloft ile yapılan yalıtım, yangın dayanımı özelliği düşünüldüğünde daha güvenli. Nem tutmama özelliği düşünüldüğünde ise ısıl iletim özelliklerini uzun süre koruduğu için daha uzun ömürlü oluyor. Şu ana kadar birkaç özel projede, yüksek yalıtım değeri istenen spesifik bölgelerde kullanılmak üzere, düşük miktarlarda teklifler aldık. Sektördeki firmalarla da görüştük, birçok büyük firmayla bu ürünün kendi ürünlerinde kullanılabilirliğine yönelik görüşmelerimiz oldu.
Bina yalıtımında uygulama nasıl yapılıyor?
 Bina yalıtımında özel bir yapıştırıcıya gerek duyulmadan yapıştırılarak ve dübellenerek uygulanıyor. Üstüne boya veya kaplama da yapılabiliyor. Aspen’in satışlarının yüzde 80-85’i sanayiye yönelik. En önemli müşterileri de petrokimya, rafineri ve enerji tesisleri. Shell ve Mobil, bu ürünü standart ürün olarak yalıtım uygulamalarını aldılar ve bazı yerlerde kullanılmasını zorunlu hale getirdiler. Zaten onların dünyadaki rafinelerini gözönüne aldığınızda ciddi bir pazar oluşturuyor. Türkiye’de bu alanların dışında, tekstil ya da otomotiv gibi alanlarda da işler yapıyoruz. Örneğin bir tekstil firmasıyla montların içerisinde kullanılabilirliğini araştırıyoruz. Önceden Almanya’da üretilmiş fakat aşırı sıcak tutan bir ürün ortaya çıktığı için vazgeçilmiş. Biz geliştirmeye çalışıyoruz.

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2012, 15:22:53 »
AYVAZ YALITIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş
Aspen Aerogel Türkiye Distribütörü
               Göksel ER
Pazarlama ve Uygulama Müh.
TEL :  530 8271723
mail: ger@ayvazyalitim.com
www.ayvazyalitim.com
[/color]aerogel@groups.facebook.com
[/color]http://www.aspenaerogels.com.tr/download.html
[/color]Genel Müdürlük:[/color] Necatibey Caddesi Ayvaz Han No:77 Karaköy / İSTANBULTel No: 0212 251 90 82-83 • Fax No: 0212 251 90 41[/font][/size]

Aspen Aerogels levhalar 145 cm genişliğinde gelir ve 3 çeşidi mevcuttur:
Çalışma aralığı (-273 °C) den ==> ( + 650°C)
Cryogel Z ™ - düşük sıcaklık uygulamaları için
Cryogel X201 ® - orta sıcaklık uygulamaları için
Pyrogel XT® - Yüksek sıcaklık uygulamaları için
(5 mm:1.45x80 mt - 10 mm:1.45x47 mt) temin edilir.
CRYOGEL Z ™, Cryogel X201 ® ve PYROGEL XT ® Aspen Aerogels, Inc ticari markalarıdır.

Çevrimdışı goksell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aerogel ; Dünyanın en iyi yalıtım malzemesi Türkiye de,
« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2013, 14:41:54 »
"Ayvaz Yalıtım; Aspen Aerogel ürünleri ile Endüstriyel yalıtımında vana ceketi,tesisat yalıtım ceketi,özel detay çözümleri ile enerji verimliliğinde önemli bir rol üstlenir..."

mekanik tesisat metraj ve yaklaşık maliyet yazılımı