Gönderen Konu: IMO dan beklentileriniz nelerdir?  (Okunma sayısı 3351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DEMOKRAT MÜHENDİSLER PLATFORMU

• Moderator
  • Yeni Üye
  • Rep Puanı: 1000
  • Demokrat bir İMO Ankara Şubesi
    • Profili Görüntüle
IMO dan beklentileriniz nelerdir?
« : 09 Ocak 2010, 10:00:25 »
Bizler DEMOKRAT MÜHENDİSLER PLATFORMU olarak sorunlarımızı, sıkıntı ve ihtiyaçlarımız en iyi şekilde biliyoruz. Bunları meslektaşlarımızın bizlere rahatça dile getirebilmelerini istiyoruz. Lütfen sizler de bu konuda söylemek istediklerinizi bize iletiniz.
SEÇİMLER:
Tarih: 4 Mart 2012 Pazar Saat: 09.00-17.00
Yer: Mimar Kemal İlköğretim Okulu Yüksel Cad. Kızılay / ANKARA

Çevrimdışı Mayykut

• Üye
  • **
  • Rep Puanı: 212
    • Profili Görüntüle
Ynt: IMO dan beklentileriniz nelerdir?
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2010, 11:53:37 »
Benim beklentim açıkçası odanın öncelikle siyasi görüşlerden arındırılmış bir hale gelmesi ve adına uygun işler yapması, geçmişte yapılanlar odanın adına kara bir leke olarak geçmiştir. Hiç kimsenin bu yüzden odaya ne güveni, ne de odadan bir beklentisi kalmamıştır.

Bu oda inşaat mühendisleri odası ise bıraksın diğer işleri inşaat mühendislerinin haklarını savunsun, sorunlarına çareler üretsin, alınan aidatlar bu yönde harcansın, yemeklerde, davetlerde harcanmasın. Siyasi işleri de bıraksın siyasi oluşumlar dert etsin. İnşaat mühendislerinin derdi zaten odaya yeter de artar bile.

Bugün bırakın elinde mühendislik diploması olmasını, ilkokul mezunu insanlar müteahhitlik yapıyor, bunun başka bir örneği başka hangi meslek dalında görülebilir acaba?

Bir de maaş konusunda değinmek istiyorum. Bugün eve temizliğe gündelikçi gelen kadınlar bile aylık 800 TL den aşağı gelmiyorlarken, bu ücretin altında çalışan mühendis arkadaşlarımız var. Bu nasıl iştir? Tabipler odası dışarıda özel bir şirkette çalışacak doktorun maaşını bizzat kendi belirliyor, bu maaşın altına doktorunu çalıştırmıyor. Peki bizim niye böyle bir koruyanımız yok acaba? Hakkımızı kim savunacak, bu adaletsizliğe kim dur diyecek?

Saygılarımla,

Çevrimdışı demokratuye

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2010, 11:57:44 »
İMO'da artık bir değişimin zamanı geldi. İnşaat Mühendislerinin çalışma koşulları giderek zorlaşıyor. Ücretler düşürülüyor, çalışma saatleri arttırılıyor, hayat pahalılığı, vergiler vs.. artık biz mühendisleri de fazlasıyla vuruyor.

Mühendislerin büyük çoğunluğunu kamuda veya özel sektörde ücretli çalışan kesim oluşturuyor. İşsiz mühendislerin sayısının da hızla arttığı bir gerçek.

Biz artık bu sorunlarımızı sahiplenen, çözümü için mücadele eden, gücünü üyesinden alan, şeffaf bir İnşaat Mühendisleri Odası istiyoruz.

Demokrat Mühendisleri destekliyorum, yeni dönemde üyelerinin sorunlarına kafa yoracaklarına inanıyorum

Çevrimdışı mesyo

• Üye
  • **
  • Rep Puanı: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2010, 16:32:01 »
Şu anki mevcut imo yönetimine tepkilerden dolayı oluşan istifaya davet edilen metnin bir örneği....Teröre destek veren şahsiyetlerin odamızda düzenlemiş olduğu toplantılara,açıklamalara kıyasen yapılmıştır...

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANLIĞINA

ANKARA

Sözlerime başlarken ;

Ben  ; ne bir siyasi parti üyesi , ne bir örgüt  elamanı , ne de herhangi bir yasadışı hareketin içinde olan, sade bir Türk vatandaşıyım.Memlekete katma değer yaratmaya çalışan bir İnşaat Mühendisi olarak , aşağıda yazmaya çalıştığım “skandalı”  İMO yönetiminin temizlemesini ümit ediyorum. 

Askerlik görevini yapmak için  ,binbir zorluklar ile kazanmaya çalıştığım İnşaat Mühendisliği ünvanıma bir süreliğine veda ederek  katıldığım TSK ile bu “kardeş savaşında” bir şekilde yer aldım.Sivilde memleketin kalkınmasında lokomotif olan sektörümün bir elemanı iken , bir anda  kendimi ,askeri kimliğim ile memleketime oynanan oyunların baş aktörleri ile mücadele ederken buldum.Bu mücadelemde,hayatımın kıyısından dönmeme rağmen haklı ve gururluydum.Benim gibi bu mücadelede bulunmuş yüzlerce odamıza kayıtlı meslektaşımın olduğu biliyorum.İşte bu noktada işte bu yapılan fedakarlıklar ortada iken ,yine bizlerden oluşan İMO ne gariptirki , bu kirli mücadelenin ayağını oluşturan örgütle organik bağı olduğu ispatlanan bir siyasi oluşuma/oluşumlara ayna tutmaktadır.Açıkça söylemek istiyorum ; bu hareket ,bu kutsal mücadelede bulunan  İMO üyelerine net bir şekilde ihanettir .
       Ne gariptirki ; memleketin kalkınması için çırpınan meslektaşlarımın,bilim adamlarının  çalışmalarını bizlere aktarmaya çalıştığı İMO Toplantı Salonunda , artık, memleketin üzerinde kara bulutlar gezdiren ,her şekilde eli kanlılarla organik bağı olan , nasıl bir siyasi aktörler olduğu artık Yüce Türk Adaleti tarafından ispatlanan insanların yol geçen hanı olmuş.Bu ne yaman bir çelişkidir.Hiçbir kişi veya kurum Yüce Türk Adaletinden üstünde değildir,olamazda.Ülkemizin bu aralar geçirdiği bunalımlı günlerini dikkate almadan yapılan bu davranışların nasıl bir mantıklı açıklaması olabilir.Bizim hiçbir ırk,mezhep,din vb ile bir sorunumuz yoktur.Sorunumuz masum kardeşlerimizin kullanıldığı sistemin odağı ve buna ayna tutanlardır.Memleketin bu hassas konusunda yapılan bu düşüncesizce hareketlerin nasıl bir haklı gerekçesi olabilir.Birilerinin bunları bizlere açıklaması gerekiyor.
      Bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşamaya çalışan insanlarımızı her türlü dış ve iç etkenler ile birbirine düşüren , onbinlerce insanımızı katleden bir terör örgütü ile kendinde organik bir bağ kuran bir partinin toplantısını  ,bizim harçlar ,aidatlar vb ile yapılan İMO toplantı salonunda toplayan  yani İMO ya siyaset bulaştıran bu yönetimi açık bir dil ile kınayarak istifaya davet ediyorum.
      Bu saatten sonra artık , İMO yönetimi onurlu bir davranış göstererek ya istifa etmeli ,ya da yakın zamanda yapılacak seçimlere katılmayarak en azında artık bu skandalın bir nebze olsun ateşini söndürmeli.İMO yönetiminin bu hassasiyetimizi göz önüne alarak en kısa sürede bir yol ve çözüm bulacağına eminiz.

Ayrıca ; Oda üyeniz olarak şeffaf politikanız çerçevesinde aşağıda yazılı isteklerimin yerine getirilmesini talep ediyorum.

1.)   Bu tür siyasi partilerin veya oluşumların hangi yönetim kurulu kararları ile toplantı salonumuzu kiralayabilmeleri sağlanmıştır.Ve bu kiralama bedelleri nedir ?
2.)   Konuyu oluşturan siyasi parti/partilerden bu salon kiralamaları için ne kadar bir bedel tahsil edilmiştir.Makbuz ve belgeleri İMO internet sitemizde paylaşmanızı talep ediyorum.

Saygılarımla

...............
                                                                                                                        İnş.müh
                                                                                                               Oda sicil no : ......