Gönderen Konu: teras yalıtımı hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?  (Okunma sayısı 32289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Can2009

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: 0
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, bana da yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
60 m2 L şeklinde bir terasım var, terasın dış kısmı bir alt kata göre 90 cm dışa taşmalı. Altında bitümlü malzeme ile su yalıtımı, mavi ısı yalıtım levhası ve geotekstil malzemeli şap, bunun üzerine de seramik var. Terasın dış kenarları 10 cm yüksekliğinde ve bu bakır kaplı. Bakır ile seramik arasıda Sika'nın esnek su geçirmezlik sağlayan slikona benzer bir maddesi ile dolgulu.

Geçen kış, terasın kuzeye bakan dış çıkıntısından su alta, alttanda bir alt katın dış duvarına yürüyüp oradanda alt kattaki odaya sızdı.

Seramik ustası pek iyi değildi ve bazı seramikler tam yapışmamış ve derz dolguları çatlak...
Tam dış kenarda eğimi düzgün verilmeyen bu yüzden su biriken bir yerde var. Ve asıl suda buraya yakın bir yerden dış çıkıntıdan sızıyor.

Su sızıntısını önlemek için Sika Water seal denilen bir malzeme kullandım, bu malzemeyi su itici hale getiriyor ve su emilmiyor. Çok umutluydum fakat geçen hafta yağan yağmurlar ile bir baktım ki bu problem devam ediyor.

Serpintiden kaynaklanıyor olabilir diye dışa doğru olan çıkıntının yanağını suyu itici hale getiren Sika Water Guard ile kapladım ve birde boyadım, fakat dünkü sele yol açan yağmurlarda bir baktım ki yine de akıntı var ver odanın içine vurmuş.

Sizlerin birkaç konuda görüşünüze ihtiyacım var.

İlki: Bitümlü malzemeyi seramik yüzeyin altında tutup daha yukarıya çıkarmadıklarından ve o bölgede su birikintisinden dolayı bu akıntı oluşuyor olabilirmi? Çözüm olarak o bölgeyi kırdırıp bitümlü malzemeyi ekletsem ve su birikintisinin oluştuğu birkaç m2'lik yeri kırdırıp düzelttirsem...

İkincisi: Derz dolguları düzelttirsem ve oynayan seramikleri söküp düzeltsem...

Bu derdim bitermi, yoksa tamamen kırdırmak ve bu işi tamamen baştan yapmak durumundamıyım?

Şimdiden çok teşekkürler,
Can
Bu paylaşmak açısından da ayrıca iyi bir tecrübe diye düşünüyorum.

Çevrimdışı erkanozcikrikci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
herkese iyi bayramlar dilerim öncelikle,benimde teras konusunda bir sıkıntım var.
bu konuda yardımcı olabilirseniz çok minnettar olacağım...
4*10 m lik teras zeminine önce yanlış hatırlamıyorsam zift gibi bir malzeme fırça ile sürüldü,ardından btm nın 3 mm lik bitümlü su yalıtım malzemesi 80 cm lik duvarın 25 cm lik kısmında binecek şekilde serildi,onun üzerine  hasır çelik tellerden bir kat serilip, şap uygulaması yeterince su eğimi verilerek uydulandı.en sonda kalekimle seramik yerleştirilip,derz aralıklarına da su yalıtımı iyi bir malzeme uygulandı.ama özellikle kuzey cephesinde taban ile duvar arasındaki derz sürekli çatlıyor,hem dış duvara hemde alta su geçirimi oluyor.çatlaklara ne uygulasam yine çatlıyor.
konuyla ilgili yazılanlara bakınca yaptığımız hataları farkettim.sizlere sorum acaba komple kırıp yeniden mi yapalım,yoksa başka bir çözümü varmıdır bu sorunun?
not:duvar seramikleri,taban seramiklerinin üzerine binmiyor bunun bir etkisi olurmu bilemiyorum?
şimdiden teşekküreder herkese iyi günler dilerim...
saygılar

Çevrimdışı terassorunlusu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar; yesil007 ve bioboys

İstanbul Fulya'da oturuyoruz ve terastaki su/ısı yalıtımı yapabilecek acil usta arıyoruz. Ekonomik işcilik ücreti sunan iyi bir usta lazım. Bir kaç kişi/firmaya gösterdik, çeşitli uygulama ve fiyat verenler oldu ama halen kafamıza oturmadı. Terası olan ev sahibi de yardımcı olmuyor, biz alt katta oturuyoruz, terasa denk gelen tavanlarımız kararıyor, sift gibi duvarda sızma yapıyor, rutubet ve nem kokusu ise dayanılmaz hal aldı. Dolayısıyla masrafları maalesef kendimiz üstleneceğiz, çünki yukarıdakilerle hukuken uğraşacak zamanımız yok ve psikolojimiz bozuldu, sabrımız kalmadı.

iyi niyetle yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı terassorunlusu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ayrıca teras sahibinin terasındaki seramikleri sökmeden (yani bize daha fazla işçilik çıkarmadan) bir çözüm mümkün mü? Açıkçası terasın hoş gözükmesi, membran ve şaptan sonra kat kat görünmesi, eğimi bozulması umurumuzda değil, yeter ki sorun çözülsün. İşçiliğin minimum olacağı bir çözüm ariyoruz. Hatta alttaki seramikler sökülmeden, şap ve membrandan sonra tekrar seramik de koymayacağız, ev sahibi kendi göz zevkini düşünüyorsa geri kalanını yaptırsın, zaten sorunumuza çözüm bulmuyor.

Bu şekilde çözüm var mı acaba?

Çevrimdışı termaleye

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sorunlar helede binalarda zamanla bina yaşlandıkça ortaya çıkar.Terasta sızdırma sorunu olan yeri tam tespit ettirmeniz tabii buna usta bakarak anlar derseniz bence bu model ustanın tecrübeli ise olur ama usta sadece lafta usta ise işiniz çok zor derim.Adam işi yapar gider ama aradan zaman geçince yapılan işte kaliteli değilse birde tam sızdırma yapılan yer tespiti doğru yapılmamış ise o zaman sorun devam eder.
Sorunun çözümü nedir derseniz.Benim üyelik resmime bakarsanız orda termalkamera göreceksiniz. Bu tip cihazlar tam sızdırma olan yerleri yakalar ve operasyon yapılacak yeri cihazla tespit edilip doğru nokta tamir edilirse zaten sorun biter.Kendim denediğim için duvar içinde olan sıcak yada soğuk su borusu gibi olayları cihazın içinde bakınca zaten görüyorum sızdırma olan yerleri zaten cihaz siyah  nokta olarak vermektdir.
Aşağıda sızdırma olan yerin kamera ile tespit resmidir.

Çevrimdışı Otw_L

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yukarıda mesaj yazanlardan, teras yalıtımı konusunda tecrubeli olduğunu belirten "bioboys"a şunu sormak istiyorum:

Teras yalıtımı için sıralamış olduğun işler için, membran alt ve üstüne şap atılması gerektiğini yazmışsın, bu şap kalınlıklarının ne kadar olması gerektiği hakkında, tecrubelerine dayanarak, bilgi verir misin?

Çevrimdışı ritter

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
konu cok eski ama bnm aradıgım sorunun cevabını ancak burada ulabilrim...
benım evim de dublex üstte teras var...
şuan mevcut olan tek şey bir şap ve üstüne sürülmüş olan filinkot...
benım ihtiyacım ise hem ısı hem su izolasyonu...(şap+2kat membran+xps+şap+seramik düşünüyordum fakat bi sorun var....)
su konusunu çözdüm gibi(2 kat membran mantıklı) fakat üstüne sermemizi tavsiye ettiğiniz xps isimli malzeme petrol esaslı oldugu için zamanla mutlaka çökme yapacaktır...hemde alanlar halınde...
mesela büyük bir saksı koydunuz çatıya.. seneye saksının oldugu yer mutlaka çökecektir... bunu yaşamayacagım bir malzme arıyorum...yardımlarınızı çok acil bekliyorum...

Çevrimdışı blaze

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yukarıdakilere ek olarak astar membranın altına astar sür. Eğer alt kattan üst kata buharlaşma var ise astar nemi dengeler buharlaşan su yoğunlaşmaz. bir de membranı yaptırdıktan sonra baskı çıtası çak.

Çevrimdışı ilyskm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tüm bu kırma işlemlerini yapmadan terastaki sızıntıyı önleyecek başka bir yol örneğin derzlerin arasına sürülen özel bir malzeme veya seramiklerin üzerine sürülecek özel bir malzeme yok mudur?

Çevrimdışı atelbas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, seramik kaplı teraslarda en önemli sorun derzlerin çatlayıp suyu aşağı almasıdır.
Derzi yaparken harcına SoftHARÇ WR katarak esnek ve su geçirmeyen bir derz harcı elde edebilirsiniz.
Eski seramikler için ise, derz dolgularının üzerine fırça ile SoftHARÇ WRK sürerek koruma yapılır.
detaylı bilgi için http://www.softharc.com sitesini ziyaret edebilirsiniz...
Eğer çatı yeni yapılıyorsa, seramik altına SoftHARÇ İzoHARÇ  çimento esaslı çift bileşenli yalıtım malzemesi sürmeniz sorunu kalıcı olarak çözer...
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2010, 12:10:32 Gönderen: atelbas »

Çevrimdışı Serviceivs

• ServicebtzKD
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • сервис инженер по ремонту оргтехники Минl
arkadaşlar ben sizden bi kitap istesem acaba arşivinde olan varsa yada bana her hangi bi şekilde ulaştırabilecek olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim..ben bulamıyorum bu kitabı..
ADEM SARAÇ'IN AYRILDIKÇA KAVUŞANLAR İSİMKİ KİTABI..şimdiden teşekkürler..

Çevrimdışı mrc9072

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
teşekkürler konu çok faydalı oldu daha fazla bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim polyurea su yalıtımı

Çevrimdışı a.oguzasar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: teras yalıtımı hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?
« Yanıtla #27 : 29 Ağustos 2016, 12:33:05 »
bence svaks diye bir urun var onu kullan daha ucuza usta olmadan halledersin. yaz internete cıkıyor zaten. baktın kafana bisey takıldı firma her konuda yardımcı oluyor...