Gönderen Konu: Değerleme Uzmanlığı  (Okunma sayısı 25597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı scoot

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: 0
    • Profili Görüntüle
Değerleme Uzmanlığı
« : 22 Şubat 2007, 13:08:45 »
Mortgage yasasında ve ekspertizlik konularında görev almak istiyorsanız hazırlık yapmanızda fayda var.SPK belli aralıklarla Lisanslama Sınavları adı altında başarılı olursanız değerleme uzmanı sertifikası veriyor.Bununla mortgage içinde kariyeriniz idoğrultusunda görev alabiliyorsunuz.
Müracaat /Bilgi http://www.spk.gov.tr/HaberDuyuru/index.html?tur=lisanslama
linkinde mevcuttur.
Saygılar.

Çevrimdışı mdeorçun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Değerleme Uzmanlığı
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2007, 11:33:18 »
SPK DEĞERLEME UZMANLIĞI MAYIS 2007 SINAVINA
HAZIRLIK EĞİTİMİ (3. Dönem)
Sizin İçin;
Bu mesleği tercih etmek önemli olduğu kadar ve Sermaye Piyasası Kurumu Lisanslama Sınavlarında başarılı olabilmekte önemlidir. 21 Ocak 2007 tarihlerinde yapılan lisanslama sınavında değerleme uzmanlığı sınavına 2114 kişi katılmış ve 97 kişi değerleme uzmanlığı lisans belgesini almaya hak kazanmıştır. Başarı ortalaması % 4,59 oranındadır. Bu sınava katılım sayısı mesleğin geleceğinde ne derece önemli olacağını ortaya koymakla beraber, başarı oranının düşük olması sınavın zorluğunu ve ciddi çalışılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hatta söylenebilir ki; bu sınavı kazanarak değerleme uzmanlığı lisans belgesini almaya hak kazanmak, lisans diploması almak kadar önemlidir. Gerek uygulama alanında değerleme işini yapan lisans belgesi sahibi uygulamacılar, gerekse alanlarında akademik ünvana sahip eğitim kadromuzla Muhasebe Denetim Enstitüsü A.Ş. olarak sınavdaki başarınızı yukarıya taşımaya kararlı ve iddalıyız.
Saygılarımla.
Muhasebe Denetim Enstitüsü A.Ş.
Bilim Uzmanı: Gülçin  Demirbaş
www.mde.com.tr
Hafta Sonu Programı

30-31 Mart 1 Nisan 2007 (24 Saat)      FİNANS MATEMATİĞİ

6-7-8 Nisan 2007 (24 Saat)         GAYRİMENKUL DEĞERLEME ESASLARI

13-14-15 Nisan 2007 (24 Saat)      İNŞAAT VE GAYRİMENKUL MUHASEBESİ

20-21-22 Nisan 2007 (24 Saat)        MESLEKİ MEVZUAT VE ETİK KURALLARI

27-28-29 Nisan 2007 (24 Saat)       İLGİLİ VERGİ MEVZUATI

11-12-13 Mayıs 2007 (24 Saat)      SINAVA YÖNELİK TEST ÇÖZÜMLERİ

Eğitim Yeri Bostancı The Green Park Hoteldir. (Kontenjan sınırlıdır).

*Sınava kadar takviye test sorularıyla kişilerin çalışmalarını birebir izleme, eksikliklerin belirlenmesi ve giderilmesi eğitimcilerimiz tarafından sağlanacaktır.
*Dersler Saat 9.30- 18.00 arasında yapılacaktır.
*Program takviminde yapılması muhtemel değişiklikler katılımcılarımıza ayrıca duyurulacaktır.
*Sınava yönelik test çözümlerine kurs sonunda isteğe bağlı katılım olacaktır.
(Katılımcılara ders başına 40 YTL olacaktır).

NOT: Modüllere katılımcı sayısının 15 kişinin altında olması durumunda, Muhasebe Denetim Enstitüsü A.Ş. ilgili modülü açıp açmamakta serbesttir.

Ayrıntılı bilgi için 0 216 380 45 36 numarasından öğrenilebilir.

EĞİTİM KADROSU

Akademisyen ve Uygulamaya Tecrübesi Olan Kişilerden Oluşmaktadır.

PROGRAMIN İÇİNDEKİ DERSLER- SÜRESİ- ÜCRETİ

1- Gayrimenkul Değerleme Esasları     (24 Saat) (378 YTL KDV dahil)
2- Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar.     (24 Saat) (378 YTL KDV dahil)
3- İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi.    (24 Saat) (378 YTL KDV dahil)
4- Temel Finans Matematiği.          (24 Saat) (378 YTL KDV dahil)
5- İlgili Vergi Mevzuatı           (24 Saat) (378 YTL KDV dahil)

PROGRAMA KATILIM KOŞULU

Üniversitelerin işletme, iktisat, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı, peyzaj mimarlığı vb. bölümler ve diğer tüm dört yıllık bilim dallarının birinden mezun olmak.

KAYIT VE ÖDEME ŞEKLİ      Ziraat Bankası   Mecidiyeköy Şubesi
442 020 28-5001 Nolu Hesaba Havale yapılacaktır. İlgili dekont 0 216 380 45 34 nolu fax numarasına gönderilmelidir.

ADRES:       İnönü Caddesi, Sümer Sok. Zitaş Blokları . C-2 Blok. Kat:3 D:10   34742 Kozyatağı  Kadıköy/ İstanbul

Tel: 90 216 380 45 36 - 37  Fax: 90 216 380 45 34

e-mail: info@mde.com.tr.

Çevrimdışı Emretasar

• Üye
  • **
  • Rep Puanı: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2007, 14:47:50 »
Değerleme Uzmanlığı Sınavına Hazırlık Eğitimi

Değerleme Uzmanı Kimdir?

Değerleme Uzmanı, bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak olan, Gayrimenkul Değerleme Şirketleri tarafından istihdam edilen, şirketin faaliyet konusunu yakından ilgilendiren ŞEHİR VE BÖLGE  PLANLAMA, mühendislik, işletme-ekonomi, mimarlık, peyzaj mimarlılığı ve gibi alanlarda asgari 4 yıllık üniversite mezunu olan kişilerdir.

Değerleme Raporları Niçin Önemlidir?

Ülkemizde gayrimenkul sektörünün gelişmesine paralel olarak taşınmaz değerlerin ekonomi içindeki öneminin artması, SPK’nın küçük yatırımcıyı koruma ilkesinden doğan “gerçek değer” arayışı, kurum mülklerinin alım satımı, devir ve takasında bedelin tespiti ve finansal sektörün yeniden yapılandırılmasına bağlı olarak banka aktiflerinin objektif kriterlere göre analizi gibi etkenler bu pazarın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bütün bunların sonucunda pazarda yeni ihtiyaçlar doğmuş, değerleme işlemleri konusunda uzman, ehliyetli, güvenilir kişi ve firmalara talep artmıştır. Bu gelişmelerin doğal bir sonucu olarak varlıkların gerçek değerini yansıtan raporlar iktisadi hayat içinde tartışılmaz bir önem arz eder duruma gelmiştir.

Değerleme Raporları Nerelerde Kullanılır?

Varlıkların yeniden değerlendirilmesinde, yabancı kaynak kullandırmada, birleşmelerde, devralmalarda teminatların değer tespitinde, borçların yeniden yapılandırılmasında, alacakların takas yolu ile azaltılmasında, proje değeri analizlerinde, en iyi ve en yüksek analiz ihtiyaçlarında, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının varlık hareketlerinde doğru ve güvenilir değerleme raporu çok büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de Konu İle İlgili Yasal Düzenlemeler Nelerdir?

Türkiye’de yasal durum yeni şekillenmektedir. Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) borsaya kote ve halka açık Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları nedeni ile bu konuya ilişkin bir düzenleme yapma ihtiyacı duymuştur. Bu nedenle şu anda ülkemizde Değerleme Uzmanı ve Değerleme Uzmanlığı konularında mesleki tanımlamalar, kısıtlamalar, yeterlilikler ve görevler ile ilgili tek düzenleyici ve denetleyici kurum Sermaye Piyasası Kurulu’dur. Çizilen bu çerçeve, bu konuda ciddi düzenleme ihtiyacı olan ülkemizde bir başlangıç olması açısında çok önemlidir.

Bu çerçevede SPK, değerleme uzmanlığı ve değerleme şirketine ilişkin düzenlemeleri de içeren iki tebliğ hazırlamış (Lisanslama ve Değerleme Şirketleri) ve tebliğleri Resmi Gazetede yayımlayıp, Ağustos 2001’de yürürlüğe koymuştur.

Bu iki tebliğden “Lisanslama Tebliğ”i , sermaye piyasası alanında çalışan ihtisas personeli ve yöneticiler ile gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışan değerleme uzmanları’nın mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek amacıyla yapılacak olan sınavları, ilgili ihtisas alanları itibarıyla mesleki yeterliliklerini gösterir lisans vermeyi, eğitim programları düzenlemeyi ve sicil tutmaya ilişkin usul ve esasları içermektedir. Zaten SPK bu tebliğe istinaden Lisanslama Sınavları açmış ve Meslek Uzmanlarını lisanslamaya başlamıştır.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavlarında Başarı Durumu:

Sermaye Piyasası Kurumu Birinci Dönem Değerleme Uzmanlığı 2006 Birinci Dönem Sınavına katılan 642 adaydan 39'u başarılı olmuştur. Değerleme Uzmanlığı Sınavı için başarı ortalaması % 6,07olarak gerçekleşmiştir.

Sermaye Piyasası Kurumu İkinci Dönem Değerleme Uzmanlığı 2006 İkinci Dönem Sınavına katılan 1342 adaydan 68'i başarılı olmuştur. Değerleme Uzmanlığı Sınavı için başarı ortalaması % 5,07olarak gerçekleşmiştir.

İlki 2002 yılı Eylül ayında olmak üzere bugüne kadar gerçekleştirilen 12 sınavda toplam 297 kişi değerleme uzmanlığı, kişi lisans belgesi almaya hak kazanmıştır.

Gayrimenkul Sektörünün İhtiyacı :

Sektörde ihtiyaç duyulan değerleme uzmanı sayısı 1000 kişinin üzerindedir.  Şu anda sektörde bir değerleme uzmanının aldığı maaş 1500 YTL-3.000 YTL arasındadır. Sorumlu değerleme uzmanının aldığı maaş 3.500 YTL- 6.000  YTL arasındadır.

DEĞERLEME UZMANLIĞI OCAK 2007 SINAVINA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Sizin İçin;

Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 20 – 21 Ocak 2007 tarihlerinde Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Sınavı, Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Sınavı, Türev Araçlar Sınavı, Değerleme Uzmanlığı Sınavı, Kredi Derecelendirme Uzmanlığı Sınavı ve Kurumsal Yönetim Derecelendirme Uzmanlığı Sınavı yapılacaktır.

Sınavlara ilişkin ayrıntılı bilgiler http://www.spk.gov.tr internet adresinin “Lisanslama Sınavları” başlığı altında bulunan Sınav Kılavuzunda yer almaktadır.

Başvurular 16.10.2006 – 10.11.2006 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava http://spk.anadolu.edu.tr/   adresinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bu mesleği tercih etmek önemli olduğu kadar ve Sermaye Piyasası Kurumu  Lisanslama Sınavlarında başarılı olabilmekte önemlidir. 23-24 Eylül 2006 tarihlerinde yapılan lisanslama sınavında değerleme uzmanlığı sınavına 1838 kişi katılmış ve 83 kişi değerleme uzmanlığı lisans belgesini almaya hak kazanmıştır. Başarı ortalaması % 4,52 oranındadır. Bu sınava katılım sayısı mesleğin geleceğinde ne derece önemli olacağını ortaya koymakla beraber, başarı  oranının düşük olması sınavın zorluğunu ve ciddi çalışılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hatta söylenebilir ki; bu sınavı kazanarak değerleme uzmanlığı lisans belgesini almaya hak kazanmak, lisans diploması almak kadar önemlidir. Gerek değerleme fonksiyonunu bir fiil yapan lisans belgesi sahibi uygulamacılar, gerekse alanlarında akademik ünvana sahip  eğitim kadromuzla Muhasebe Denetim Enstitüsü A.Ş. olarak sınavdaki  başarınızı yukarıya taşımaya kararlıyız .

Saygılarımla.

Muhasebe Denetim Enstitüsü A.Ş.

Bilim Uzmanı: Gülçin  Demirbaş

www.mde.com.tr

alıntıdır..
kahverengi hap.. içinde sarmısakta var hem

Çevrimdışı ademmen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2007, 20:06:04 »
 MERHABALAR GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMAN yardımcılığı işi için başvuruda bulunduğum bir firmadan görüşme için çağrı aldım ama gidemedim. daha sonra beni tekrar arayıp görüşmeye gelmemi ve benimle çalışmak istediklerini söylediler. fakat yine gidemedim. şimdi tekrar arayıp görüşmeye gelmemi gerçekten istediklerini söylediler. sizce gerçekten büyük bir açık mı var yoksa kalifiye eleman gözüyle piyasadaki mühendislere bakılmıyor mu? çünkü ilanda yetiştirilmek üzere denilmiyor yardımlarınızı ve çalışılabilecek şirket isimleri varsa bunları yazmanızı istiyorum. formdaki arkadaşlara teşekkürler.

Çevrimdışı mahmutay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2009, 20:58:02 »
Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Kaynak Site
http://www.eksper.biz

Çevrimdışı julidekaya

• Yeni Üye
  • *