Gönderen Konu: Gazbeton Yüzeylere Sıva Uygulamaları  (Okunma sayısı 7091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Definitive

 • Admin
 • Forum Kahramanı
 • *****
 • İleti: 1020
 • Rep Puanı: 3034
  • Profili Görüntüle
Gazbeton Yüzeylere Sıva Uygulamaları
« : 21 Aralık 2005, 14:14:42 »
Sıva uygulamasına başlamadan önce, duvarın taşıyıcı sistemle bağlantı noktaları ve blok derzleri kontrol edilmelidir. Taşıyıcı sistemle duvar arasındaki boşluklar yapı harcı veya poliüretan köpükle doldurulmalıdır. Derzlerde boşluklar görülüyorsa, tutkal kullanılarak doldurulmalıdır. Tesisat kanallarındaki borular sabitlenmeli ve boşluklar dolguyla kapatılmalıdır. Taşıyıcı sistemle duvarların birleştiği hatlarda, pencere alt parapetlerini sınırlayan hatlarda ve genleşme derzleri üzerinde mutlaka fuga (derz) uygulaması yapılmalıdır.

 
 
Gazbeton Yüzeylere Klasik Sıva Uygulaması
 

1. Gazbeton yüzeyinde bulunabilecek toz, yağ veya kir, sıva ile duvar arasındaki yapışmayı önlediğinden yüzey sert bir fırça ile süpürülmelidir.

2. Sıva suyunun yüzey tarafından hızlı bir şekilde emilmesini engellemek için duvar yüzeyi bir fırça yardımıyla su atarak nemlendirilmeli, ama asla suya doyurulmamalıdır!

3.Gazbeton duvar üzerinde, yüzey sertleştirme ve su dengeleme için 1 ölçü çimento, 3 ölçü dişli kum karışımından yapılacak serpme tabakası 2-3 mm kalınlığında uygulanmalıdır.

4. Sıvalar tabakalar halinde uygulanmalı ve sıva tabakalarının dozajı azaltılarak, dışa doğru mukavemetleri düşürülmelidir. Sıva tabakalarının kalınlığı 1.5 cm`den fazla olmamalıdır.

5. Duvar işçiliğinin yeterli olmamasından dolayı kaba sıva ihtiyacı varsa; 1 ölçü çimento, 1 ölçü kireç ve 6 ölçü kum karışımı kullanılarak kaba sıva yapılmalıdır.

6. Serpme tabakası yapıldıktan sonra en az 24 saat beklenmeli ve sıvaya başlamadan önce serpme yüzeyi nemlendirilmelidir.

7. İnce sıva için 1 ölçü çimento, 2 ölçü toz kireç ve 9 ölçü ince kum karışımı kullanılmalı ve uygulamayı takip eden 2-3 gün boyunca sıva, nemli tutulmalıdır. Yoğun güneş altındaki duvarlara sıva uygulanmamalı; ayrıca sıva aşırı güneş, yağmur, don ve rüzgar etkisine maruz bırakılmamalıdır.

8. Farklı yapı malzemelerinin kullanıldığı noktalarda veya taşıyıcı sistemle birleşim yerlerinde rabitz teli kullanılmasında yarar vardır.
 
 
SIVA AŞAMALARI
 
1- Toz, sıva ile duvar yüzeyi arasında bir katman oluşturarak yapışmayı engeller. Bu nedenle sıva yapmadan önce duvar yüzeyindeki toz sert bir fırça ile süpürülmelidir.

 
2- Sıva suyunun duvar yüzeyi tarafından hızlı bir şekilde emilmesini engellemek için yüzey bir fırça yardımıyla su atılarak nemlendirilmelidir. Ancak yüzey yıkanarak suya asla doyurulmamalıdır.

 
3- Gazbeton duvar üzerinde yüzey sertleştirme ve su dengeleme için serp-me yapılmalıdır. Serpme karışımı oran-ları 1 ölçü çimento, 3 ölçü dişli kumdur. Serpme tabakasının kalınlıği 4 mm`den fazla olmamalıdır. Duvar yüzeyinin serpme ile tamamen kapatılmaması daha uygun olacaktır. Serpme tabaka-sının istenilen sertliğe ulaşabilmesi için uygulamadan sonra bir gün beklen-melidir. Sıvaya başlamadan serpme yüzeyi tekrar nemlendirilmelidir.

 
4- Serpmenin üzerine yapılacak ince sıvanın karışım oranları 1 ölçü çimento, 2 ölçü toz kireç ve 9 ölçü kumdur. Sıva kalınlığı 1,5 cm`yi geçmemelidir. Uygulamayı takip eden 2-3 gün boyunca sıva nemli tutulmalıdır. Kaba sıva ihtiyacı duyulan yerlerde, ince kum yerine dişli kum kullanılması uygundur. Karışım oranları 1 ölçü çimento, 1 ölçü kireç ve 6 ölçü dişli kum karışımından oluşan serpme tabakası yapılmalıdır.

 
 
Gazbeton Yüzeylere Endüstriyel Sıva Uygulaması
 
1. Üretici firmanın kullanım ve uygulama talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Klasik sıva uygulamalarındaki temel sıva kuralları gözardı edilmemelidir.

2. Endüstriyel sıva uygulamalarında, serpme tabakası yerine geçecek olan kimyasal astar (binder, akrilik bağlayıcı vb.) yüzeylerdeki toz alındıktan sonra sürülmelidir.
 
 
Gazbeton Yüzeylere İnce Dolgu (Filler) Sıva Uygulaması
 
 
1. Duvar yüzeyinin çok düzgün olması halinde, macun şeklindeki ince dolgu sıvaları kolaylıkla uygulanabilir.

2.Derzler onarım harcıyla mutlaka doldurulmalıdır.

3. Dolgu sıva uygulamasında üretici firmanın kullanım ve uygulama talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Yüzeylere su geçirimsizliğini sağlayacak kimyasal astar sürülmelidir. İnce dolgu sıvaların sıcaklık ve rutubet değişimlerinden ve aşınmalarından etkilenmemesi gerekmektedir. Ayrıca yanmamalı ve dona karşı dayanıklı olmalıdır.

4. Farklı yapı malzemelerinin kullanıldığı veya taşıyıcı sistemle birleşim yerlerinde üretici firmanın tavsiye ettiği takviye fileleri (fiber mesh) kullanılmasında yarar vardır.
 
Gazbeton Yüzeylere Alçı Sıva Uygulaması
 
1. Klasik sıva uygulamalarındaki temel kurallar ve yüzey hazırlık işlemleri benzer şekilde uygulanmalıdır.

2. Alçı sıva uygulamalarında, serpme tabakası veya kimyasal astar yapılmadan uygulamaya geçilmemelidir. Alçı tabaka çok kalın olmamalı ve 5-8 mm arasında uygulanmalıdır.

3. Alçı sıvalar içerisinde yumuşatıcı perlit katkılar bulunmasına ve gazbeton için üretilmiş alçılar kullanılmasına özen gösterilmelidir.

 
DİKKAT!
Yoğun güneş altındaki duvarlara sıva uygulanmamalı; ayrıca sıva, aşırı güneş, yağmur, don ve rüzgar etkisine maruz bırakılmamalıdır.

Endüstriyel sıvaların kullanılması halinde kullanım talimatlarını titizlikle uygulayın.
TS 1262 ve TS 1481 uygulamaları GAZBETON yüzeyler için de geçerlidir.

Çevrimdışı atelbas

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 4
 • Rep Puanı: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gazbeton Yüzeylere Sıva Uygulamaları
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2010, 12:17:29 »
Merhaba,
Bir ilave bilgi vermek ve düzeltme yapmak istiyorum. Gazbeton - Ytong sıvalarında kireç kullanımı epey eski bir bilgi. Artık bu önerilmiyor.
DEU ve AKG Gazbeton ile yapılan ortak çalışmada SoftHARÇ sıva katkılarının gazbeton'a en uygun çözüm olduğu görüldü. AKG Gazbeton da kendi broşürlerinde http://www.akg-gazbeton.com/akggazbetonImages/feimg/brosur_pdf/TasarimveUygulamaElKitabi.pdf bunu öneriyor.
Sadece Gazbeton Ytong duvarlara değil, normal tuğlalı veya brüt beton duvarlara da mükemmel sıva yapmak için http://www.softharc.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Burada ayrıca su yalıtım ve izolasyon çözümleri de mevcut...