Gönderen Konu: Perlit  (Okunma sayısı 6490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FORCEMASTER

 • Forum Kahramanı
 • *
 • İleti: 1804
 • Rep Puanı: 2525
 • Try not. Do or do not.There is no try
  • Profili Görüntüle
Perlit
« : 31 Mart 2006, 15:38:29 »
Perlit tanımı mağmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup gözle ve mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan volkanik bir cam türünü ifade eder.Bazı perlit türleri kırıldığı zaman inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden perlit ismi inci anlamına gelen "perle" kelimesinden türetilmiştir.

Ticari kullanımda ise perlit elverişli bir sıcaklığa kadar ısıtıldığında genleşen ve gözenekli bir hale gelen volkanik doğuşumlu (menşeili) ve doğal olarak oluşan asitik bir camdır.Perlit belirli bir tane iriliğinde özel formlarda 900-1100°C arasında ısıtıldığında hacmini yaklaşık 20 kat genleştirmekte ve mısır gibi patlayarak yoğunluğu çok hafif bir hale gelmektedir.

Etibank'ın İzmir Cumaovası bucağındaki tesislerinde yılda yaklaşık 145,000 ton perlit madeni krılarak elenmekte e belirli büyüklüklere göre ayrılmaktadır.Bu perlitin bir kısmı patlama fırınlarında genleştirilmekte ve yılda 50,000 m3 genleştirilmiş perlit üretilmektedir.

Try not. Do or do not.There is no try

Teknik İnsanlar Forumu

Perlit
« : 31 Mart 2006, 15:38:29 »

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
 • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
 • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
 • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
 • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
 • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
 • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
 • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.

 


Çevrimdışı FORCEMASTER

 • Forum Kahramanı
 • *
 • İleti: 1804
 • Rep Puanı: 2525
 • Try not. Do or do not.There is no try
  • Profili Görüntüle
Ynt: Perlit
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2006, 15:38:54 »
Perlite önemli bir ekonomik özellik ürün niteliği kazandıran teknik özellikler genleştirilmesinden sonra elde edilmektedir.

Genleştirilmiş perlit çeşitli uygulama alanlarında istenen şu özelliklere sahiptir.

1) Gözeneklilik
2) Hafiflik
3) Isı ve ses yalıtıcılık(Yutuculuk)
4) Kİmyasal Pasiflik
5) Yanmazlık

Bazı Uygulama alanlarında erlitin yanlız bir özelliği kazanmakla birlikte uygulama alanlarının bir çoğunda birden fazla özelliğinin etkili olduğu bilinmektedir.

GÖZENEKLİLİK 

Bu özellik perlit taneciklerindeki boşluk hacmini toplam tanecik hacmine oranının ortalaması olarak tanımlanır.Gözeneklilik perlite emicilik ve yüzeyde soğuma özellikleri kazandırmakta ve bu nedenle bu özelliğn gerekli olduğu uygulama alanlarında önem taşımaktadır.Su kirliliğini giderme çalışmaları ve ısı yalıtıcılığı aranan durumlarda su emicilik istenmemektedir.Bunun nedeni gözeneklere dolan suyun ısı iletkenliğini arttırması olmaktadır.Bu durumda silikon veya bir maddeyle gözenekler pasifleştirilerek perlit “hidrofobize” edilmektedir.

Perlitin gözenekli yapısı başta süzme yardımcı maddesi olmak üzere tarım,kimyasal maddeler için (Örn:tarım-savaş ilaçleı,temizleyiciler) taşıyıcı olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

HAFİFLİK

Bu özellik gözenekli bir yapıya sahip olmanın bir sonucu olarak belirlenmektedir

Tane büyüklüğü dağılımına (granülametre) ve genleşme oranına bağlı olarak genleştirilmiş perlitin birim hacim ağırlıkları oldukça farklı değerlerde olabilmektedir.

Çeşitli kullanım alanlarında istenen birim hacim ağırlığa sahiptir.Hafiflik özellikle prefabrik yapı malzemesi üretiminde ve çeşitli dolgu malzemesi kullanımında perlit uygulamasını özendirici önemli bir nitelik olarak belirmektedir.

ISI VE SES YALITICILIK 

Isı ve ses yalıtıcılık özelliği hafiflik gibi boşluklu(gözenekli) bir yapının sonucu olarak beliren bir özelliktir.Kuru perlit dolgusunun 24 C daki ısı iletkenlik hesap değeri kuru birim ağırlığına bağlı olarak,32 Kg/m3 birim hacim ağırlığında 0.04 W/m C dan 180 Kg/m3 birim hacim ağırlığında 0.055 W/m C kadar farklılık göstermektedir.Aynı sıcaklıkta cam yününün 0.037 W/m C ısı yalıtıcılığına sahip olduğunu söylemek perlitin yalıtıcılıktaki mükemmelliğini belirtmeye yardımcı olacaktır.

Bu özelliğinden dolayı perlit çimento ve alçı gibi bağlayıcılarla sıva,yalıtım betonu yapımında kullanılmakta ve ucuzluk,yanmazlık,bakteriyal ayrışmaya sonsuz direnci özelliğinden dolayı,diğer yalıtıcı malzemeler karşısında vazgeçilmez avantajlara sahip bulunmaktadır.

Ses emicilik ve ses yalıtıcılık konusunda da perlit veya perlitli ürünlerin önemli özendiricilikleri vardır.5 cm kalınlığındaki perlit gevşek dolgusu 13 dB düzeyinde ses yalıtımı sağlar.Bu değer aynı kalınlıktaki cam yünü için 12 dB stropor için 13 dB dir.

Görüldüğü gibi perlit ses geçirgenliğini önlemede dolgusu alışılmış diğer malzemelere göre eşit performans vermenin dışında ucuzluk dayanıkılık gibi özellikleriyle de üstünlük sağlayacak düzeydedir.Ayrıca büyük salonların perlitli sıvayla sıvanması duvarların ses özelliğini artırmakta çınlamayı ve yankılanmayı ortadan kaldırarak akustik özelliklere önemli katkıda bulunmaktadır. 

KİMYASAL PASİFLİK

Perlit kararlı kimyasal yapısı nedeniyle kimyasal reaksionlara girmeyen ve suda çözünmeyen bir maddedir.Bu özelliğinden dolayı perlit çeşitli kimyasal maddelerle birlikte onları etkilemeden kullanılabilmekte ayrıva fiziksel özellikleriyle de katkı yapmaktadır.(Perlit sadece derişik hidroklorik asitte çözünmektedir)Bu çerçevede perlit dolgu maddesi,kimyasal madde taşıyıcısı,süzme yardımcı malzemesi,yalıtım maddesi vb.yerlerde kullanılmaktadır.

YANMAZLIK

Anorganik bir yapıya sahip olan perlit özellikle hafiflik ve yalıtıcılıkla kendisine rekabet edebilecek organik kökenli yapay malzemelere oranla yanmazlık üstünlüğüne sahiptir.

Yanmazlık özelliği yanında yüksek ısılarda uzun süre bozulmadan dayanabilme ve ısı ısı yalıtıcılık özelliği bulunduğundan yangında zarar görmesi istenmeyen önemli yapı elemanlarının korunmasında kullanılır.Uygun detayda düzenlenen koruyucu perlit katmanları 700 C - 900 C arasındaki yangın sıcaklığında 4 saate kadar taşıyıcı çelik elemanları koruyabilmektedir.Yanmazlık ve ısı yalıtım özelliğinden dolayı metalurji sanayiindede kullanılmaktadır.
Try not. Do or do not.There is no try

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: Perlit
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2006, 15:38:54 »

 

TEK TUŞLA RADYATÖR VE FAN-COİL METRAJI

 


Çevrimdışı FORCEMASTER

 • Forum Kahramanı
 • *
 • İleti: 1804
 • Rep Puanı: 2525
 • Try not. Do or do not.There is no try
  • Profili Görüntüle
Ynt: Perlit
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2006, 15:39:29 »
Neden Perlit Kullanılmalıdır ?

Etiper Perlit binalarınızda yaşayacak çağdaş ısı yalıtım malzemesidir.

İnşaatlarda çatı ve duvarların ısı yalıtımında gereken önem verilerek yapılırsa sağlanacak enerji tasarrufunun getireceği faydalar çok fazladır.

Tüm dünyada ve Türkiyemizde inşaatlarda yaygın olarak genleşmiş Etiper Perlit kullanılmaktadır.

Etiper Perlit; yağ, içme suyu ve benzeri gıda sularının filitrasyonunda, sanayide, tarımda inşaatta kullanılmaktadır.

Etiper Perlit tabiatta radyoaktif içermeyen madenlerdendir.

Etiper Perlit, binalarınızla yaşayacak çağdaş ısı yalıtım malzemesidir. Etiper kullanılan binalarda yazlar serin, kışlar sıcak geçer.

Etiper Perlit anorganik bir madde olup; yüksek ısıda özelliğini kaybetmez, yangının sıçramasını ve dağılmasını önler.

Bünyesinde açık ve kapalı binlerce hava boşluğu olması nedeniyle hafiftir. Bu gözenekler, Etiper Perlit'e olağanüstü ısı yalıtım özelliği kazandırır.

Benzersiz bir ses yutucusudur. Gözenekliğinin ve hafifliğinin bir sonucu olarak Etiper Perlit, yüksek frekanslı sesleri etkisiz hale getirir.

Etiper Perlit, kararlı kimyasal yapısı nedeniyle kimyasal reaksiyona girmez. Nötr bir malzeme olup, suda erimez, çürümez, bozuşmaz.

Etiper Perlit, İnşaatlarınızın konforu, paranızın tasarrufu demektir. Hafifliği nedeniyle demir ve çimento kullanımını % 10 azaltır, maliyetleri düşürür.

Konutlarınızı genişletir; yüksek ısı yalıtım özelliği nedeni ile duvar kalınlıkları azalır, böylece bina kullanma alanı artar.

Hafiftir deprem sigortasıdır. Binanızın ölü yükünü azaltır. 150m2 ' lik dairenizi 15 ton kum yerine 0,5 ton (500kg) Etiper Perlit ile sıvayabilirsiniz.

Etiper Perlit ödediğiniz paranın karşılığını aynı yıl içinde yakıt tasarrufundan geri alırsınız.

Try not. Do or do not.There is no try

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: Perlit
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2006, 15:39:29 »

 

TEK TUŞLA HAVA KANALLARI METRAJI VE YAKLAŞIK MALİYETİ

 


Çevrimdışı FORCEMASTER

 • Forum Kahramanı
 • *
 • İleti: 1804
 • Rep Puanı: 2525
 • Try not. Do or do not.There is no try
  • Profili Görüntüle
Ynt: Perlit
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2006, 15:39:56 »
Çatılarda Perlit Kullanımı

Etiper Perlit bozulmaz, bina ömrü ile birlikte yaşar. Etiper Perlit kullanılan binalarda yazlar serin, kışlar sıcak geçer. %40 yakıt tasarrufu sağlar. Darbeli sesleri yalıtır. Fare ve haşere barındırmaz ve haşereden zarar görmez. Sudan etkilenmez, çürümez ve bozuşmaz. Yanmaz bir malzeme olduğu için evinize yangın sirayetini en az 4 saat geciktirir. Hafiftir, taşınması ve uygulanması çok kolaydır. Steril ve doğal madde olduğundan sağlığa zararlı değildir. Hammaddesi yerli olup, en etkin ISI YALITIM malzemeleridir.« Son Düzenleme: 31 Mart 2006, 15:47:40 Gönderen: FORCEMASTER »
Try not. Do or do not.There is no try

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: Perlit
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2006, 15:39:56 »

Sıhhi Tesisat Boru Metrajı ve Yaklaşık Maliyet Hesaplaması

 


Çevrimdışı rasimkurnaz

 • nusratlı
 • Üye
 • **
 • İleti: 14
 • Rep Puanı: 184
 • ~ nusratlı ~
  • Profili Görüntüle
perlit şilte (yalıtım)
« Yanıtla #4 : 15 Nisan 2006, 02:38:13 »
selam arkadaşlar
çatıların su basmasına karşı basit ama faydalı bir önlem
çatılarından su akmasını istemeyenler için
kolay gelsinnusratlı
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2006, 02:41:47 Gönderen: rasimkurnaz »
~ nusratlı ~

Teknik İnsanlar Forumu

perlit şilte (yalıtım)
« Yanıtla #4 : 15 Nisan 2006, 02:38:13 »

Tek Tuşla Menfez ve Anemostat Metrajı ve Yaklaşık Maliyeti Hesaplama

 


Çevrimdışı FORCEMASTER

 • Forum Kahramanı
 • *
 • İleti: 1804
 • Rep Puanı: 2525
 • Try not. Do or do not.There is no try
  • Profili Görüntüle
Ynt: Perlit
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2006, 09:39:43 »
selam arkadaşlar
çatıların su basmasına karşı basit ama faydalı bir önlem
çatılarından su akmasını istemeyenler için
kolay gelsinnusratlı

Perlitle ilgili ayrı bir başlık açmışsın ancak konu daha önce tarafımdan açıldığı için mesajınızı benimki ile birleştirdim. Lütfen site içi arama motorununu kullanınız.
Try not. Do or do not.There is no try

Çevrimdışı nilak

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Perlit
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2015, 18:28:58 »
Perlit denilince; petrografide soğumaya bağlı olarak meydana gelen uzamanın, gözle veya mikroskopla görülebilecek konsantrik yapı ya da kırılmasının meydana getirdiği özel bir volkanik camsı kayaç türünü ifade eder. Perlit aynı zamanda, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen addır.
[/size]Perlit, “Perlstein” kelimesinden türemiş olup (Perl=inci Perlstein=İnci taşı) çok sayıda konsantrik yarıkları olan hiyaloliparit ve fetiyaloriolitler (Camsı kayaçlar) gibi tanımlanır.[/color]
[/size]Perlit tanımı, mağmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup gözle ve mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit türleri kırıldığı zaman inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden perlit ismi inci anlamına gelen “perle” kelimesinden türetilmiştir.[/color]

 

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
 • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
 • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
 • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
 • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
 • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
 • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
 • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.