Gönderen Konu: Feyzi Akkaya kimdir?  (Okunma sayısı 12147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TEKNOTURK

 • teknoturk
 • Kıdemli Üye
 • ****
 • İleti: 364
 • Rep Puanı: 1469
  • Profili Görüntüle
Feyzi Akkaya kimdir?
« : 23 Mart 2006, 00:41:07 »
Feyzi Akkaya

23 Aralık 1907'de İstanbul'da doğdu. Osmanlı Paşalarından Tatar Osman Paşa'nın torunu olan Akkaya, 1926'da yüksek öğrenim için girdiği İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi'nden (İstanbul Teknik Üniversitesi) 1932'de İnşaat Yüksek Mühendisi olarak birincilikle mezun oldu.

İTÜ'deki eğitimi sırasında tanıdığı Sezai Türkeş ile başlayan sınıf arkadaşlığı ve dostluk, 1998'de Sezai Türkeş ölünceye kadar sürecek fikir ve iş ortaklığına dönüştü.

1943 yılında ortaklıklarını kağıt üzerine geçiren iki arkadaş, isimlerinin baş harflerini kullanarak ''ST-FA İnşaat Müteahhitliği'' unvanını aldılar. İki arkadaş böylece 1976'da kurulan ve zaman içinde çatısı altında 43 şirket toplayan STFA Holding'in de temelini attılar.

1943-1973 döneminde, yurtiçinde çeşitli köprü, iskele, liman, baraj, tünel ve yüksek gerilim hatları Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya tarafından inşa edildi. Bunlar arasında Sivas-Erzurum demiryolları köprüleri, Kuşadası, Bartın ve Ereğli limanları ve Kadıncık Hidroelektrik Santralı yer alıyor.

Yurtdışına giden ilk müteahhitler olarak sektöre yabancı ülkelerin kapılarını açan ortaklık, özellikle inşaat alanında literatüre geçen yeni usuller, makineler, prosesler bulmaları ile de dikkati çekti.

1983'DE YARI EMEKLİ OLDU
1983'den itibaren kendi isteğiyle yarı emekli olan Feyzi Akkaya, ofise önceleri haftada 2 gün, sonraları sadece Perşembe günleri gelmeye başlamıştı.
Feyzi Akkaya, 1976'da İTÜ'den Doktor, 1989 yılında da Boğaziçi Üniversitesi'nden Fahri Doktor unvanı aldı. Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya'ya 1990'da ''Devlet Üstün Hizmet Madalyası'' verildi.
Feyzi Akkaya'nın Şantiye El Kitabı adlı 11 ciltlik seri eseri ve ''Ömrümüzün Kilometre Taşları'' adı altında yayınlanan STFA'nın hikayesini kaleme aldığı bir kitabı bulunuyor.
Akkaya, 1978'de Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı'nı kurarak servetinin tamamına yakınını bu vakfa bağışladı. Karşılıksız burslar sağlayan vakıf, biri Bayramoğlu'nda, diğeri Malazgirt'te 2 endüstri meslek lisesi inşa ederek, Milli Eğitim'e devretti.

STFA Grubu'nun iki kurucusundan biri olan inşaat yüksek mühendisi Feyzi Akkaya (97), 9 Aralık 2004 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

HAKKINDA YAZILANLAR

STFA Kurucularından Feyzi Akkaya Öldü...
Milliyet 09/12/2004

STFA'dan yapılan açıklamaya göre, Akkaya, kaldırıldığı Acıbadem Hastanesi'nde sabaha karşı hayatını kaybetti.

KEMAN TELİ İLE KÖPRÜYÜ TEST ETTİ
Feyzi Akkaya'nın, Erzincan demiryolu inşaatında 44 no.lu köprüye keman telleri bağlayıp, ''la'' sesine akort ederek, çelik elemanların fazla gerilip gerilmediğini izlemesi, günümüzde aynı iş için kullanılan ''Meihak Gauge''lerin ilk habercisi oldu.
Zemin inceleme sondajları ve kazık çakılması ile ilgilenmeye başlayınca, ''Zorluk Emsali''ni ortaya attı ve uzun yıllar başarı ile kullanılan ve kazık boyunun pratik olarak ve büyük bir isabetle belirlenmesini sağlayan bir yöntem oluşturdu.
Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya ikilisi, iş hayatları boyunca mühendislik sektörüne 500'ün üzerinde yeni buluş getirdiler. Bu buluşların bir kısmı mühendislik literatürüne geçti, bazıları ise Türk tezi olarak tanındı.
Ortaklar, 1972 yılında Libya'da Trablus Limanı İnşaatı İhalesi'ne katılarak, 1973 başında ilk yurtdışı sözleşmesini imzaladılar. Bu tarihten sonra, Libya, Suudi Arabistan, İran ve Tunus'ta önemli işler aldılar.
STFA Grubu, 1982'den sonra yeniden Türkiye'de, 2. Boğaz Köprüsü ve çevre yolları, Orhaneli Termik Santrali, Haliç Tünelleri, Galata Köprüsü gibi projelerde çalıştı.

Çevrimdışı TEKNOTURK

 • teknoturk
 • Kıdemli Üye
 • ****
 • İleti: 364
 • Rep Puanı: 1469
  • Profili Görüntüle
Ynt: Feyzi Akkaya kimdir?
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2006, 23:54:14 »
MÜHENDİSLERİN REİSİ- FEYZİ AKKAYA
Cihat Uysal

Mimar Y. Müh.

 

Feyzi Akkaya, bir aysberg, adının yaptığı çağrışımların ötesinde algılanması gereken bir insan. 23 aralık 1907’de Üsküdar’da başlayan yaşamı, 9 aralık 2004’te sona erdi. Herkes onu “REİS FEVZİ” diye belledi. Ülkemizde ve yurtdışında başlıca köprü, iskele, liman, baraj, tünel ve enerji nakil hattı gibi önemli mühendislik yapılarının üretimini yönetti. Özellikle, mühendisliğe başladığı yıllarda gerek dünyada, gerekse, ülkemizdeki yapı sektörünün eriştiği düzeyi zorladı. Yapı üretimi sürecinin her aşamasına kafa yordu, ortaya koyduğu yöntem, makina ve buluşlarının bir çoğu (sayılarının 500’den fazla olduğu söylenir) literatüre geçti, bazıları da dünyada Türk Tezi olarak anılır oldu.

 

İTÜ’den 1932 yılında İnşaat Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Ülkemizin ilk kuşaklarından olup da gözlemlerini belgeleyen, yazının önemine inanan yaklaşımı ile bugün de benzerine nadir rastlanan bir aydın-mühendis tavrının temsilcisi idi. Şantiye El Kitabı adı altında topladığı 11 adet el kitabı, ilgisinin ne denli geniş bir alana uzandığının göstergesi. Ayrıca, Ömrümüzün Kilometre Taşları adlı kitapta yaşamını, dünya görüşünü, mühendislik anlayışını, yapılan işlerde geliştirdiği teknikleri yazıya dökerek, meslek duyarlılığını, sevgisini önümüze serdi. Yapı sektöründeki gururumuz olan “Reis Fevzi”, 25.3.1976’da mezun olduğu okuldan “Doktora”, Boğaziçi Üniversitesinden “Fahri Doktor” ve son olarak Devlet Üstün Hizmet Madalyası unvanları ile onurlandırıldı.

 

Yapı sektörünün genel olarak neredeyse bütün sorunları ile de ilgilenen Feyzi Akkaya, zamanın önemi, projenin önemi gibi konularda da bir çok gözlemini Ömrümüzün Kilometre Taşları adlı eserinde dile getirdi. Örneğin, projeciliğimizin gelişememesi üzerinde şu görüş yer almaktadır. “... Bizim Borçlar Kanunu’muzda ise, tam tersidir. Projedeki yanlışlardan projeci değil, inşaatı yapan müteahhit mesuldür. (ihbara mecburdur.) Bu yüzden hem proje firmaları gelişemiyor, hem de işler zamanında bitirilemeyip sürünüyor.”  Yine önemli bir mühendislik ilkesi olması gereken yapı üretimi disiplini üzerine yaklaşımı da, hepimize örnek olmalıdır. Bu konuda, “beton, toprağın altında kalsa da güzel olacaktır.” Meslek etiği vecizesi olarak şantiye duvarlarında asılması gereken bu görüş, “olmalıdır” yerine “olacaktır” vurgusu ile keyfiliğe izin vermez adeta yasa kimliğindedir. Bu satırlar, anılarınız ya da şu anda yaptıklarınızla ilgili olarak, umarım kulaklarınız fazla çınlatmamıştır.

 

Fevzi Akkaya’nın yaptıkları arasında, çelik köprüdeki gerilimi “la” sesi veren keman teli ile test etmesi, Adana’da boru temizlemek için Amerika’dan teçhizat alan komşu şantiyeye karşılık kirpi gibi yürüyerek boruyu temizleyen aygıtı tasarlayarak kullanması, Zemin inceleme sondajları ve kazık çakılması ile ilgili “zorluk emsali” kavramını ortaya koyarak, kazık boyunun pratik olarak ve büyük isabetle tayini gibi örnekler mühendisler arasında deyiş-söylence haline gelmiştir.

 

Feyzi Akkaya’nın bulduğu, tasarladığı ya da geliştirdiği söylenen, bir kısmı yazdığı kitaplarda yer alan 500 civarındaki yöntem, makina, buluş gibi yeniliği toplu halde bir yerde bulamadım. Umarım STFA’da vardır. Aksi halde, bunların zaman geçirmeden, ilgili kaynaklar yitirilmeden ele alınmasını ilgili kurum ve kuruluşlar görevi edinilmelidir. Kendisini yakından tanıma olanağım olmadı. Ancak, o benim için yazdıkları ve yaptıkları ile biricik yol gösterici oldu. Kuşkusuz o,  Ulaş Bıçakçı’nın, “şirket kültürü ile yapı üretimi arasında değerler yaratarak, ve bu küçük değerleri olumlu şekilde yönlendirmek” diye özetlediği kalite hedefine yürüyüşün ilk örneklerinden idi. Farkında olmayanlara duyurulur.

Çevrimdışı civil.engineer

 • Üye
 • **
 • İleti: 10
 • Rep Puanı: 0
 • www.aykutozdemir.com.tr
  • Profili Görüntüle
  • Yapısor
Ynt: Feyzi Akkaya kimdir?
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2017, 22:13:13 »
ruhu şad olsun üstadın