Gönderen Konu: Elektrik Enerji Sistemleri  (Okunma sayısı 4642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FORCEMASTER

• Forum Kahramanı
  • *
  • Rep Puanı: 2525
  • Try not. Do or do not.There is no try
    • Profili Görüntüle
Elektrik Enerji Sistemleri
« : 01 Şubat 2006, 17:11:36 »

Cilt I:  Sürekli Çalışma Durumları
Prof.Dr. Nariman ŞERİFOĞLU
  2.Baskı

Elektrik Enerji Sistemleri adlı bu kitap 3 ciltlik bir serinin birincisi olup elektrik enerji sistemlerinde Sürekli Çalışma Durumları konuları ele alınmıştır. Bu kitabın ve seri içerisindeki  diğer kitapların içerikleri aşağıda gibidir:

Birinci ciltte (bu kitap) enerji sistemlerinin sürekli ve kararlı çalışma durumları ele alınmıştır. Sistemde bulunan devre elemanlarının parametreleri, eşdeğer şemaları tanıtılmış, gerilim düşümü, güç ve enerji kayıplarının hesap yöntemleri verilmiş ve bunların nasıl azaltılabileceği üzerinde durulmuştur. Orta, yüksek ve aşırı yüksek gerilim elektrik iletim hatlarının, açık ve kapalı elektrik şebekelerinin hesap yöntemleri  tanıtılmıştır. Elektrik şebekelerinin tasarımında büyük önem taşıyan nominal gerilimin, iletken kesitinin, transformatör gücünün seçilmesi ve buna benzer konular teknik ve ekonomik açıdan incelenmiştir.

İkinci ciltte, bu kitapta, kısa devre ve faz iletkenlerin kopması gibi durumlarda sistemde meydana gelen elektromanyetik geçit süreçleri ele alınmıştır. Enerji sistemlerinde, elektrik santrallerinin iç tüketim sistemlerinde, orta ve alçak gerilim dağıtım şebekelerinde meydana gelen kısa devre olayına ilişkin hesaplamalarda kullanılan pratik yöntemler tanıtılmıştır. Simetrik olmayan kısa devre ve faz iletkenlerinin kopması sonucu oluşabilecek çalışma durumları incelenmiş, kısa devre akımlarının sınırlandırılması ve yüksek gerilim koruma cihazlarının seçilmesi ile ilgili yöntemler verilmiştir. Bu cilt'in içindekilerini görmek için buraya tıklayınız.

Üçüncü ciltte, enerji sistemlerinde kararlılık konuları ele alınmıştır. Tek makineli ve çok makineli enerji sistemi modellerinde statik ve dinamik kararlılık kriterleri incelenmiş, uyarma akımı otomatik regülatörünün ayarlanmasında kullanılan yöntemler tanıtılmıştır. Düğüm yükünün ve onun esas elemanlarının statik kararlılığı ve onun pratik kriterleri incelenmiş olup asenkron ve  senkron makinelerin dinamiği konuları ele alınmıştır. Bu cilt'in içindekilerini görmek için buraya tıklayınız.

Her üç ciltte ele alınmış konularla ilgili birçok çözülmüş problemler verilmiştir. Meslektaşlarımıza ve sevgili öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle,

İÇİNDEKİLER

Bölüm 1. Elektrik Şebekesi Elemanları Parametre ve Eşdeğer Şemaları

1.1.   Elektrik İletim Hatları  10
1.2.   İki Bobinli Transformatör  19
1.3.   Üç Bobinli Transformatör  22
1.4.   Oto Transformatör  25
1.5.   Düğüm Yükleri 30
1.6.    Güç ve Enerji Kaynakları  32
1.7.    Özet 34

Bölüm 2.  Elektrik Şebekelerinde Güç ve Enerji Kayıpları

2.1. Elektrik İletim Hatlarında Gerilim Düşümü ve Gerilim Kayıpları 35
2.2.  Elektrik İletim Hatlarında Güç Kayıpları  38
2.3.  Elektrik İletim Hatlarında Enerji Kayıpları  39
2.4.  Transformatörde Güç Kayıpları  41
2.5.  Transformatörde Enerji Kayıpları  42
2.6.   Özet  46

Bölüm 3. Orta Gerilim Elektrik Şebekelerinin Elektriksel Hesabı  47

3.1.  Dallı Şebekelerin Hesabı  47
3.2.  Halka Şebekelerin Hesabı  51
3.3.  İki Taraflı Beslenen Şebekelerin Hesabı  57
3.4.  Karmaşık Halka Şebekelerin Hesabı  64
3.4.1.        Şebekeyi Sadeleştirme Yöntemi 64
3.4.2.        Kontur Akımları Yöntemi  70
3.4.3.        Düğüm Gerilimleri Yöntemi  72

3.5.  Özet  80

Bölüm 4.  Güç ve Enerji Kayıplarının Azaltılması Metotlar

4.1.  Elektrik Şebekelerinde Gerilim Ayarlaması 82
4.2.  Reaktif Gücün Kompanzasyonu 84
4.3.  Hattın Reaktansının Kompanzasyonu 87
4.4.  Az Yüklü Transformatörlerin Devreden Açılması 93
4.5.  Kapalı Şebekelerin Parametrelerin Değiştirilmesi 96
4.6.   Özet  98

Bölüm 5.   Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hatlarının Analizi

5.1.    Hattın Ürettiği Akım ve Reaktif Güç 100
5.2.   Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hatlarının Vektör Diyagramı 101
5.3.   Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattının Boşta Çalışma Durumu 103
5.4.   Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattının Yüklü Çalışma Durumu 105
5.5.   Özet  114

Bölüm 6.   Aşırı Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattının Analizi

6.1.   Elektrik İletim Hatlarının Simetrik Dört Uçlu Gibi Eşdeğer Şeması 117
6.2.   Elektrik İletim Hatlarının Toplu Parametreli Eşdeğer Şeması 118
6.3.   Eşdeğer Şemaların Sadeleştirilmesi 122
6.4.   Uzun Hatla Güç İletildiğinde Oluşan Fiziksel Süreçler 129
6.5.   Uzun Elektrik İletim Hatlarının Kararlı Çalışma Durumları 132
6.6.   Bir Taraftan Açık Hattın Analizi 136
6.7.   Özet 140

Bölüm 7.  Enerji Sistemlerinde Teknik ve Ekonomik Analiz

7.1.  İndirgenmiş Harcamalar Yöntemi 142
7.2.  Hattın Nominal Geriliminin Seçilmesi 143
7.3.  Elektrik İletim Hatlarının Devreler Sayısının Seçilmesi 145
7.4.  Transformatörlerin Seçilmesi 146
7.5.  Ekonomik Akım Yoğunluğuna Göre İletken Seçimi 147
7.6. İzin Verilen Gerilim Düşümüne Göre İletken Seçilmesi 149
7.7. Aşırı Yüksek Gerilimli Hatlarda İletken Seçimi 161
7.8.  Özet  164
Try not. Do or do not.There is no try

Teknik İnsanlar Forumu

« : 01 Şubat 2006, 17:11:36 »

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
  • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
  • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
  • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
  • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
  • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
  • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
  • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
  • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
  • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
  • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
  • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
  • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
  • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
  • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.