Gönderen Konu: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)  (Okunma sayısı 7786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Soğutma tekniği ile ilgili problem ve çözümlerinizi sizde bu başlık altına ekleyebilirsiniz bu konu ile ilgili yeni bir başlık açmamanızı rıca ediyorum.
Aşağıdaki vereceğim örneklerin çözümleri dökümanımızda mevcuttur.


 Problem 1 :

  50 000 Kcal/h soğutma kapasiteli ve iki kademeli bir evaparatörlü, amonyaklı soğutma tesisindeki, evaparatöründeki buharlaşmanın –36C’ da. Kondenserdeki yoğuşmanın ise +24C olması istenmektedir. Kondenserde 4C’ da alt soğutmaya tabi tutulan soğutucu madde bir expansiyon valfinden geçirildikten sonra, ara soğutucu deposuna verilmektedir. Bu depodan alınan sıvı soğutucu madde, yine bir expansiyon valfinden geçirildikten sonra evaparatöre veriliyor. Evaparatörden 6 C kızgın olarak çıkan soğutucu madde gazı alçak basınç kompresörü tarafından emilerek ara soğutucu deposuna basılmaktadır.

a ) Çevrimi P-i ve T-S diyagramlarında gösterip gerekli noktaları işaretleyiniz.
b ) Tesisatın şemasını çiziniz.
c ) Alçak ve yüksek basınç kompresörlerinin teorik güçlerini ve sağlamaları gereken teorik hacimleri hesaplayınız.


Problem 2 :

Amonyaklı bir tesiste –35 C evaparatör sıcaklığı ve kapasitesi Q=100 000 kcal/h, kondenser sıcaklığı +30 C olup, kondenserde 5 C alt soğutmaya tabi tutulmaktadır. Sıkıştırma iki kademede yapılacaktır. Gerekli teorik kompresör güçlerini ve her bir kompresörün sağlaması gereken teorik hacimleri hesaplayınız.
a ) I . kademe kompresörünü terk eden soğutucu madde gazı, su soğutmalı bir ara soğutucuda +25 C’ a kadar soğutulmaktadır. Ara soğutucuya suyun giriş sıcaklığı 20 C , çıkışı ise       30 C ’dur. Buna göre gerekli su miktarını hesaplayınız ?
b ) Su soğutmalı ara soğutucuda, soğutucu madde gazı +25 C’ a kadar, diğer ara soğutucuda ise doyma sıcaklığına soğutulmaktadır. Ara soğutucudaki gerekli su miktarını hesaplayınız ?

Problem 3 :

Amonyaklı bir tesiste Evaparatör kapasitesi Q=100000 Kcal/h tır. Tesisin iki kademeli, tek evaparatörlü ve ara soğutucuların olduğu bilinmektedir. Evaparatör sıcaklığı -35C kondenser sıcaklığı +35C ve ara basınç 3,7 ata , 5C alt soğuma ve 5C kızdırma vardır. Sıkıştırmanın izontropik olduğu kabul edilecektir. P-i  ve  T-S diyagramını çiziniz.

a) Her iki kompresörün teorik gücünü hesaplayın.
b) Her iki kompresör, iki silindirli toplam hacimsel verimi hesaplayın.
tv=0.70, Piston stroku S=D ve n=850 dev/dk olduğuna göre silindir çapını ve strokunu hesaplayın.


Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2006, 06:31:43 »
Soruların çözümleri ilk mesajdaki dökümanda mevcuttur.

   Problem 4 :

  Amonyaklı bir soğutma tesisinde, buharlaşma 1 ata yoğunlaşma ise 16 atm basınçta yapılmaktadır. Sıkıştırma iki kademelidir. Kondenserde 10C kadar alt soğutmaya (Aşırı) tabii tutulan sıvı amonyağın expansiyon valfinde kısıtlanması sonucunda elde edilen,ıslak buhar ile, alçak basınç silindirlerinden çıkan buhar, bir ara soğutucu kabında toplanıyor. Bu kaptan çıkan buhar, yüksek basınç kompresörüne,sıvı ise bir expansiyon valfinden geçirilecek evaparatöre gönderiliyor. Alçak basınç  kompresöründen saatte 50 kg soğuk madde geçmektedir. Her bir kompresörün endike verimi i=0,80, Mekanik verimi m=0,85 ve toplam hacimsel verimi tv=0,90 olarak bilinmektedir.

a ) Tesisatın çalışma şemasını çiziniz. P-i, T-S diyagramında karakteristik noktalar, basınç, sıcaklık ve entalpi değerlerini yazınız.
b ) Alçak ve yüksek basınç kompresör motor güçlerini yani millerine verilen güçleri (P-i)’ den faydalanarak bulunuz. Elimizde diyagram bulunmasaydı, adyabatik üssü 1,31 olduğuna göre bu güçleri nasıl hesaplardınız ?
c )  Tesisatın soğutma tesiri faktörü ne kadardır ?
d ) Tesisin soğutma yükünü bulunuz.
e ) Kondenserde amonyaktan alınması gereken ısıyı hesaplayınız
f  ) Her bir kompresörün devir sayısı 500 dev/dk olduğuna göre silindir hacimlerini hesaplayınız.


Problem 5 :

  4 silindirli ve tek tesirli bir kompresörün silindir çapı 75 mm. stroku 100 mm. soğutucu madde F12 olup kondenser basıncı 7,2 ata, evaparatör basıncı ise 1,85 ata’ dır. Aralık  c=0,02’dir. Kompresörün izontropik olduğu ve 5 C alt soğutma ve 5C kızdırma yapıldığına göre devir sayısı n=600 dev/dk olduğuna göre,

a ) Aralık hacimsel verimini av’ yi, kompresörün soğutma kapasitesini (Q)’ yu hesaplayınız.
b ) Endike verim i=0,82, mekanik verim m=0,90, kayış verimi k=0,95 olduğuna göre gerekli motor gücünü hesaplayınız ?


Problem 6 :

Amonyaklı bir soğuk depo tesisatında çabuk dondurma odasının yükü –45 C evaparatör sıcaklığında 150 000 kcal’ dir. (Ek muhafaza odasının yükü ise –10 C’ da 60 000 kcal’ dir.) Sistem iki kompresörlü ve ara soğutucudur. Birinci kademedeki buster kompresörü, soğutucu maddeyi yüksek basınç evaparatörü seviyesine yükseltmektedir. Amonyak buharı her iki evaparatörü de 5 C kızgın olarak terk etmektedir. Buster kompresörü terk eden kızgın buhar,  ara soğutucudan doymuş hale gelmektedir. Her bir evaparatör ve ara soğutucu için ayrı bir expansiyon valfi kullanılacaktır. Yoğuşma sıcaklığı +30 C’ dur. Her iki kompresörde de sıkıştırmanın izontropik olduğu kabul edilecektir.

a ) Böyle bir sistemin şemasını çiziniz. (T-S ve P-i diyagramlarını çiziniz.)
b ) Her iki kompresörün teorik gücünü hesaplayınız.
c ) Soğutma suyu giriş sıcaklığı 20 C, çıkış sıcaklığı 25 C olduğunda zarf ve boru tipi bir kondenserin sathını ve büyüklüğünü hesaplayınız.
(60 m/dk su hızı için k=870 kcal/m3h, ’dır.) 42,25/34,25 mm.lik borular kullanılacaktır. Boru boyu L=4 m.dir.

Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2006, 06:34:29 »
Örneklerin çözümleri ilk mesajdaki dökümanımızda mevcuttur.


 Problem 7:

 Bir buster kompresörü -35C’ ta çalışan bir evaparatörden, emdiği doymuş amonyak buharını, izontropik sıkıştırma ile ana kompresör emişine basmaktadır.
 Buster kompresör soğutma yükü 45000 kcal/h ana kompresörünki ise -15C’ ta 90000 kcal/h’tır

a ) Ana evaparatörü terk eden amonyak buharı doymuş halde olduğuna göre, ana kompresörün girişindeki buharın durumunu tayin ediniz. Kondenser basıncı 11,9 ata ve amonyağın kondenseri doymuş sıvı halinde terk ettiği kabul edilerek, her iki kompresörün teorik gücünü hesaplayınız.

b  ) Buster kompresörünü terk eden soğutucu madde bir ara soğutucuda doymuş hale getirilirse, kompresörlerin gücünde ne kadarlık  bir değişme meydana gelir.Problem 8 :

Bir soğuk depo tesisatının soğukluk ihtiyacı 100 000 kcal/h ve te=18 C, Tk=30C ve soğutucu madde F12’dir. Alt soğutma 5C olup sıkıştırma izontropiktir. Kompresörde aralık c=0,04, emme valfindeki kayıp Pe=0,4 kg/cm2, çıkış valfindeki kayıp Pe=0,4 kg/cm2’dir.Soğutucu madde silindire girerken 8 C ısınmakta, çıkarken ise yine 8 C soğumaktadır. Mekanik verimi m=0,75. Altı silindirli  tek tesirli, stroku silindir çapının 1,5 katı ve n=1500 dev/dk olan bir kompresör kullanılacaktır buna göre:

a ) Soğutma tesiri nedir ?
b ) Sistemde saniyede dolaşması gereken soğutucu madde miktarı nedir ?
c) Sistemin saniyede sağlaması gereken teorik hacmi bulun.
d) Her bir silindirin, dakikada sağlaması gereken teorik hacmi bulun.
e) Teorik beygir gücünü bulun.
f) Aralık hacim verimini bulun.
g) Toplam hacimsal verimi bulun.
h) Sistemin saniyede sağlaması gereken hakiki hacmini bulun.
i) Her bir silindirin dakikada sağlaması gereken hakiki hacmini bulun
j) Silindir çapı ve strok uzunluğunu bulun.
k) Kompresörün hakiki gücünü
l) Soğutma tesiri faktörünü
m) Kondenserden dışarı atılan ısı miktarını
n) Kondenserde soğutma suyu sıcaklığı 10 C yükseldiğine göre gerekli soğutma suyu miktarını bulun.

Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2006, 06:38:17 »
Problemlerin çözümleri ilk mesajdaki dökümanda mevcuttur.

Problem 9 :

Bir buzdolabında soğutucu madde olarak F12 kullanılmaktadır ve saatte 1000 kcal/h değerinde soğutma yükü kullanılmaktadır. Buharlaşma sıcaklığı –16 C, yoğunlaşma sıcaklığı 27 C olarak verilmiştir. Kompresör endike verimi i = 0,80 ,mekanik verimi 0,70 olduğuna göre,

a ) Çevrimi P-i ve T-S diyagramlarında gösteriniz.
b ) Soğutma tesiri faktörünü bulunuz.
c ) Sistemde devreden soğutucu madde debisini hesaplayınız.
d ) Strok hacmini bulunuz.
e )  Tesisatın çalışma şemasını çiziniz.
f ) Kondenserde 5C alt soğutma yapılsaydı tesisin soğutma yükü hangi oranda değişirdi.
g ) Kondenserin miline verilen güç (motor gücü) ne kadardır.

Problem 10 :

 F 22 kullanılan kompresörlü bir soğutma sisteminde yoğuşma basıncı 16 atm. ve buharlaşma basıncı 1 atm. olarak bilinmektedir. 50 000 kcal/h değerinde bir soğutma sağlamak istenmektedir. Sıkıştırma iki kademeli olarak yapılıyor. Kondenserden çıkan soğuk madde bir expansiyon valfinden geçirilerek evaparatöre gönderilmektedir.

a ) Kompresörün teorik güçleri ne kadardır ?
b ) Sistemin soğutma tesiri faktörü ne kadardır.
c ) Sıkıştırma tek kademeli yapılsaydı ne gibi mahsurlar olurdu. (Sıkıştırma son sıcaklığı ile kompresör gücü hangi miktarda değişirdi .)


Problem 11 :

Amonyakla çalışan iki kademeli soğutma sisteminde evaparatör sıcaklığı –40 C yoğuşma +32 C amonyağın alçak ve yüksek basınç kompresörü giriş sıcaklıkları sıra ile –19 C ve +10 C’ dur. Amonyağın kondenserden aşırı soğumuş halde çıkış sıcaklığı 24 C’ dur. Ara soğutucu depo içine yerleştirilmiş olan serpantinde aşırı soğuma 5 C’ dur. Sistemin soğutma yükü 250 000 kcal/h.

VERİLENLER :
1. Sistem aşağıda verilen şemaya uygun olarak çalışmaktadır.
2. Toplam hacimsal verimle mekanik verim aşağıdaki değerlerdedir.

İSTENENLER :
1. Çevrimin log P-i koordinatlarında gösterin, karakteristik noktaların sıcaklık ve entalpilerini bir tablo halinde veriniz.
2. Alçak ve yüksek basınç kompresörlerinin strok hacimlerini bulunuz.
3. Her iki kompresörün gücünü bulunuz.

Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2006, 06:39:57 »
Problemlerin çözümleri ilk mesajdaki dökümanda mevcuttur.

Problem 12 :

  40 000 kcal/h kapasiteli iki kademeli ve ara soğutuculu bir soğuk depo tesisatında evaparatör sıcaklığı –35 C, kondenser basıncı 12 ata ‘dır. Evaparatör çıkışı termo statik  bir genişleme valfi ile kontrol edilerek soğutucu maddenin çıkışta 6 C kızgın olması temin edilmektedir. Evaparatörden A.B.K. giden boruda soğutucu madde buharı 7 C ara soğutucudan çıkan buhar Y.B.K. giden boruda 5 C ısınmakta ve sıvı soğutucu madde kondenseri 5 C aşırı soğutulmuş halde terk etmektedir. Soğutucu madde amonyaktır.

a ) Sistemi ln P-i diyagramı üzerinde işaretleyin ve belirtilen noktaların sıcaklık, entalpi değerlerini bulunuz.
b ) A.B. ve Y.B. kompresörlerinin teorik güçlerini hesapla.
c ) Alçak ve yüksek basınç kompresörlerinin sağlaması gereken hacmi bulun.
d ) Sistemin hakiki ve carnot soğutma tesiri katsayılarını bulun.
e ) Evaparatör ile A.B.K. ve ara soğutucu ile Y.B.K. arasındaki boruda soğutucu maddenin aldığı ısı ne kadardır.
f ) Kondenserde soğutma suyu 5 C ısındığına göre gerekli su debisini bulun.   Problem 13 : 

 Bir soğuk depo tesisatında farklı sıcaklık ve yükte 4 adet evaparatör mevcuttur. Evaparatörle- rin sıcaklık ve kapasiteleri verildiğine ve kondenser sıcaklığı + 40 C olduğuna göre sistemde F 12 soğutucu maddesi sistemin 1 adet kompresör 1 adet kondenser kullanılacak soğutucu maddenin evaparatörü doymuş halde terk ettiği ve sıkıştırmanın izontropik olduğu kabul edilecektir.

a ) m=0,80 olduğunda gerekli kompresör gücü nedir ?
b ) Aşağıda verilenlere göre silindir çapını ve strokunu bulun ?Çevrimdışı Whiskey

 • Whiskey
 • Üye
 • **
 • İleti: 85
 • Rep Puanı: 10
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2006, 06:41:11 »
Problemlerin çözümleri ilk mesajdaki dökümanda mevcuttur.

   Problem 14 :

  Amonyakla çalışan kompresörlü bir soğutma tesisinde – 10 ve – 40 C buhar sıcaklıklarında 2 adet evaparatör mevcuttur kondenserdeki yoğuşma sıcaklığı 26 C dur. Tesisat şeması aşağıda verilmiş olup – 40 C daki evaparatör yükü 10 000 kcal/h – 10 C daki evaparatörden gelen buharla karışmadan önce dışarıdan aldığı ısı neticesinde sıcaklık 3 C artmaktadır. Y.B.K. giren soğutucu madde buharı yolda 7 C kızmaktadır.

a ) Tesisatın çalışma çevrimini log p-i diyagramında gösterin karakteristik noktaların sıcaklık ve entalpilerini bir tablo halinde veriniz.
b ) A.B.K. gücünü hesaplayınız.
c ) Y.B.K. gücünü hesaplayınız.
d ) Her 2 kompresör için hacımsal verim % 80 olduğuna göre her bir kompresörün strok hacmini bulunuz.
e ) Sistemin soğutma tesiri katsayısını hesaplayınız.


Problem  15 :

  100 000 kcal/h soğutma kapasiteli amonyaklı bir soğutma tesisinde buharlaşma basıncı 1,4 ata, yoğuşma basıncı ise 12 ata. dır. Kondenserden çıkan sıvı akışkan evaparatörden çıkan buhar ile bir eşanjör de aşırı soğutulmaktadır. Evaparatörü terk eden buhar eşanjörde 10 C, kompresör emme borularında ise 5C kızmaktadır. Sistemde 2 kademeli sıkıştırma yapılmakta olup, serbest genişlemeli ara soğutucu kullanılmaktadır.

a ) Tesisat şemasını çiziniz. Çevrimi log P-i diyagramında gösterin.
b ) Karakteristik noktaların sıcaklık ve entalpilerini bir tablo halinde veriniz.
c ) Kompresörün teorik güçlerini bulunuz.

Çevrimdışı feyzasare

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Rep Puanı: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Soğutma Tekniği Uygulamaları (Problemler ve Çözümleri)
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2011, 16:04:03 »
çözümlere ulaşamadım