Gönderen Konu: Yönetim için dünyaya gelen insanlar  (Okunma sayısı 2377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı THE RISING

  • Co-Admin
  • Forum Kahramanı
  • *****
  • İleti: 1281
  • Rep Puanı: 1144
    • Profili Görüntüle
Yönetim için dünyaya gelen insanlar
« : 22 Ağustos 2012, 12:59:55 »
Yönetici İnsanları

Yönetici insanları; geçici bir süre için emanet etmiş oldukları egolarını, dikenli kariyer patikalarından geri alarak, bünyelerinin her hücresine itina ile yerleştirmiş; egolarının nadasa bırakıldığı dönemlerde yapılan saldırılara dair alınmış olan notları itina ile intikam planlarına dönüştürmüs, dünyayı yönetme yetkinliği ve motivasyonunda hazır kıta hedeflerini bekleyen insanlardır.  
 Yönetici insanları, profesyonel iş ve içtimai hayatın tüm bileşenlerinde etkin bir şekilde yönetici kimliği algısını yöneten ve bu kimliğin gereksinimlerine uygun yaşan profesyonel bireylerdir.
 
Yönetici İnsanlarının yönetici kimliklerini etkin bir şekilde yönettikleri alanların göze çarpanları aşağıdaki gibidir:
 

İletişim Yönetimi

Ofis Ortamı Yönetimi

Toplantı Yönetimi

Çalışan İlişkileri Yönetimi

Network / İlişki Yönetimi

Kişisel Gelişim Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Seyahat Yönetimi

Özel Hayat Yönetimi

 

İletişim Yönetimi


* Profesyonel bir yönetici mutlaka kısa, öz ve herkesin ilk bakışta anlaması mümkün olmayan kısaltmalar içeren “Slm, OK, Go 4 it, No, ?, ???, Yuh, Oha, Çüş, vb.” gibi söylemleri içeren mailler atmalıdır.

* Yazılan maillerde; imla hataları yaparak, Türkçe karakterlere dikkat etmeyerek, yarı İngilizce yarı Türkçe yazarak, çok yoğun bir anda yazılmış / gönderilmiş olduğu imajı  ve “Olm hayvan gibi yoğunum siz, ameleler gibi yatmıyorum. Mail yazacak zaman bile bulamıyorum” mesajı  verilmelidir.

* Yüzeysel bir kafa ile çalışanın, takım arkadaşları ile birlikte, uzun çabalarla anlamaya çalışacağı; maillerin subject kısmına ayrı, içeriğine ayrı cümle yazarak mail atmak çok profesyoneldir.    

* Tamamen Türklerin olduğu bir iletişim matrisinde  atılan maillerin tamamının ingilizce olması arada dil sürçmüş gibi bir iki fransızca kelimeye yer verilmesi, dile hakimiyetin, özgüvenin ve o pozisyona tesadüfen gelinmediğinin en güzel göstergesidir.                            

* Gecenin ilerleyen saatlerinde mail atmak, pozisyon olarak daha üst düzey birinden gecenin ilerleyen saatlerinde mail alınmışsa hemen cevap yazmak çok profesyoneldir.

* Pazar gecesi çalışanlarını mail bombardımanına tutup haftanın yoğunluğunu hafta başlamadan çalışanlarına hissettirmek her profesyonel yöneticinin topun ayağına yakıştığı noktadır.

* Arada atılan maillerin altında “Sent from my iPad” yazması çok profesyoneldir. “İşlerimin hepsini iPad’imde konsolide ettim hem teknolojiye hem de işlerimin verimlilik yönetimine çok hakimim” mesajı verilir.

* Kendisine; onay almak / izin istemek / “Abi ne olur” diye yalvarmak / için atılmış olan tüm maillere kısaltma ile cevap verip “Ok, Go, No, Yuh, BNC (Bu Ne Cüret), BSY (Boşan da Semerini Ye), İOBİ(İnsan Olsan Bunu İster miydin) vb” mailin altına da isminin baş harflerinin kısaltmasını koymak “Hamit Tanrıverdi: HT, Abdurrahman Pordoğan: AP, Himmet Abdullah Topatan: HAT vb”   çok profesyoneldir.

* Herkesin amele gibi bakıp kafasına göre toplantı koymaması için takvimini paylaşmamak çok profesyoneldir.

* Herhangi bir mail iletişiminde bilgisayarı açmadan tüm operasyonu (toplantı organize etme, uygun olduğu zamanları paylaşma, iş delege etme, işlerle ilgili statü alma vb.) Blackberry ve /veya iPAD üzerinden yönetmek büyük puan kazandırır.

* Kendisine gelen mailleri forward edip “Action Please” “???” “FYI” seçeneklerinden biri ile paketleyip dağıtmak profesyonelliğin şanındandır.

* Profesyonel yönetici “Falanca işi yapalım” demek yerine “Falanca işini yapmak ister misin?” diyendir.

* Profesyonel yönetici iletişiminde bir cümle asla Türkçe bitmez.

* Profesyonel yönetici her cümlesinde mutlaka laf sokar ve mesaj verir.

* Profesyonel yöneticiye mail atarken mailin sonunda kesinlikle rica edilmemeli, kariyerin selahiyeti için her daim arz etme seviyesi korunmalıdır.

* Doğrudan raporlanan yöneticiyi atlayarak onun üstündeki yöneticiye mail atmak, rüzgara karşı işemekten farksızdır. Süreçten tertemiz, ağrısız, sızısız kurtulma ihtimali yoktur.
 


Ofis Ortamı Yönetimi
 
* Sabah işe geldiğini belli etmek (bilgisayar sesi, profesyonel bir öksürük, ayakkabı topuğu, tadında bir balgam toparlama sesi vb) ve çalışanlarına günaydın dememek çok profesyoneldir.

* Sabah mutlaka, herkeste bulunmayan yurtdışından alınmış özel mug ile filtre kahve içilir.

* Kahvaltı günün çok erken saatlerinde sabah sporu öncesinde yapılmış olması gerektiği için ırgat gibi odada kahvaltı etmek (börek, poğaça, sucuklu yumurta vs yemek) hiç profesyonel değildir.

* Odası ve özellikle çalışma masası genellikle çok temiz olmalı ve üzerinde az eşya barındırmalıdır. Genel olarak masaya bakıldığında “Olm herif ne kadar düzenli. İşlerini de böyle düzenli ve titiz yönetiyor.” mesajı verilmelidir.

* Çalışma masasının üzerinde, insani yönlerinin de ne kadar kuvvetli olduğunu gösteren, pahalı ve minimalist bir çerçevede yer alan güzel bir aile resmi yer almalıdır.

* Odasında herkeste göremeyeceğimiz cinsten şık tasarımlı iphone / ipad deckleri kablosuz hoparlör tesisatları bulunmalıdır.

* Odasında mutlaka “Biz geçmişimize değer veriyoruz” mesajını veren eskilerden kalma bir Osmanlı Haritası, İstanbul Fotoğrafı, Ebru veya hat çalışması vs ile “Geçmişimize değer verirken modernliğimiz konusunda da çok netiz” mesajın veren özel bir koleksiyondan alınmış Atatürk portresi bulunmalıdır.

* Odanın tasarımı esnasında feng-shui prensipleri göz önünde bulundurularak yaşam enerjisi doğru bir şekilde yönetilmelidir.

* Odada yöneticinin isminin yazdığı dokuma halı, isimlik, hiç kullanılmayan dolma kalemlikler, üzerinden 6 ay geçmiş dergiler, katıldığı en dandik eğitimin bile çerçeveletilmiş sertifikası, sehpada kutusundan çıkarılmadan ikrama hazır duran çikolatalar, masa üzerinde Ece ajandası, sanattan hiç anlamadığını bir kilometreden gösteren altın varaklı kabartma çerçeveli çakma bir tablo, “Hindistan’a da gittim” mesajı veren bir sürü at, eşek, fil, kirpi heykelcikleri, belgesel ve / veya para ekranı açık olmayan televizyon bulundurmak; yöneticinin kendine yakışan varken çıplak dolaşmasıdır.

* Masaya imzaya gelen evrakları hemen imzalamak, imzalamadan önce evrağı göndereni çağırıp n adet soru sormamak hiç profesyonel değildir.

* Masaya getirilen filtre kahveyi veya bitki çayını hemen içmemek, soğuduğu için değiştirilip yenisini içmek yöneticinin kendine yakışanı giymesidir.

* Masadaki telefonundan sekreter haricindeki ( O da her zaman değil) diğer aramalara cevap vermek, mahalle kıraathanesinde Mango Passion Fruit Frappuccinosipariş etmekten farksızdır.Toplantı Yönetimi
 * Toplantıya katılmak, sürekli toplantısı olmak; “ Toplantım var, hayvan gibi yoğunum olm, sabahtan beri yerime oturamadım, bir fırsatını bulup arayacağım, daha öğle yemeği bile yemedim.” mesajlarını istatistiksel argümanlarla ifade etmek, profesyonel yönetici için önemli bir statü sembolüdür.

* Profesyonel yönetici, toplantıya davetli herkesin, an itibariyle geldiği bilgisinin sekreteri tarafından teyid edilmesini müteakip toplantıya katılır. Amele gibi toplantı salonuna zamanında gidip herkes gelene kadar kendinden düşük pozisyonlardaki insanlarla iş dışı sohbetlere maruz kalmak, parmak arası terlik ile sunum yapmaktan farksızdır.

* Toplantıya girer girmez "Daha önce x toplantısındaydım şimdi bitti ancak gelebildim.” deyip özür dilenir.

* Toplantıda giriş konuşması yapmak, giriş konuşması esnasında herkese gaz veren, toplantının hedeflerini özetleyen konuşma yapmak çok profesyoneldir.

* Toplantı gündemi daha önceden gönderilmiş olmasına rağmen, “naber abi nasıl gidiyor, şunu ne yaptınız?” diyalogları ile toplantıyı baltalamak; toplantıya at sırtında gelip çayın şekerini kıtlama içerek şekerin yarısını ata vermekten farksızdır.

* Toplantıya gelirken elinde harita metod defter, şirketin yılbaşında verdiği ajanda, çakma Moleskine, altında çalışanın defterinden koparılmış A4 kağıt, kese kağıdı ile gelmek; üst yönetim sunumunda video açarken porno film çıkmasından farksızdır.

* Profesyonel yönetici toplantıya girerken mutlaka yanında, yurt dışından alınmış özgün bir kılıfı olan iPad olur. Amele gibi her konuşulanı not almaz. Azami bir ya da iki satır not alır ve “Olm herif amma kapasiteli lan, saatlerdir konuşuyoruz herif her şeyi aklına yazdı. İki satır not aldı. Gerçekten hak ediyor bu pozisyonu.” mesajını verir.

* Profesyonel yönetici toplantı esnasında aldığı iki satır notu da iPad’in standart not uygulamasından ziyade özel Meeting Minutes, Evernote gibi programlarda alarak, “iPad’i bile herkesin kullandığı gibi Angry Birds düzeyinde kullanmıyor. Adam verimlilik olayını çözmüş, paperless olmuş” mesajını verir.

* Toplantı masasına dirsekleri koyunca, ceketin arasından itina ile çıkan gömlek kollarında büyük bir ihtişam ile  'Ben buradayım' diyen kol düğmeleri, çok “business” bir araçtır. Eğer kol düğmesi takılıyorsa “Olm herif işine özen gösteriyor lan. Gerçekten adam makamının hakkını veriyor.” imajını verir.

* Kol düğmelerinin fark edilmesi için dirsekler özenle masaya koyulur, ceket sıvanır ve kol düğmeleri katılımcıların gözüne sokulur. Kol düğmelerinin lansman sürecinde gömlek manşetlerinde yeralan isim baş harflerini de entegre bir şekilde gösterebilmek büyük bir takdir toplar.

* Toplantıda herhangi bir katılımcı herhangi bir konu hakkında yaptıklarını anlatırken, o katılımcıya laf sokmak çok “business” ve “zeki” havası verir. Katılımcı, laf sokanın seviyesine inmeyip cevap vermeyince “ezik” olarak adledilir ve puan kaybeder.

* Toplantı platformlarında etkin performansta dalaşabilmek için katılımcılar, toplantı öncesi birbirleri hakkında anlamlı argümanlar oluştururlar, deliller toplarlar. Delilbazlı, rakambazlı, raporbazlı laf sokmak profesyoneller liginde 3 puana tekabül eder.

* Toplantı esnasında ortaya konulmuş olan yiyeceklere sürekli dalmak imajı zedeleyebilir. Bunun yerine tabağa hiç dokunmadan “Ben böyle şeyleri önemsemem, 3-5 cookie insanı değilim, sağlıklı beslenirim, nefsime hakimim” imajı verilir.

* "Challenge" adı altında konuşulanlara bok atmak, farklı olmak adına mutlaka alternatif bir şeyler söylemek, özgün ve profesyonel düşünce yapısını ortaya koyar.

* Toplantı sürecinde usulen herkesin görüşünü sormak çok “profesyonel” bir davranıştır. Ama daha “profesyonel” olanı tüm bu görüşleri aldıktan sonra yine kendi görüşü doğrultusunda aksiyon alınmasını sağlamaktır.

* Toplantı sonunda konuşulanları maddeler halinde özetlemek: “1. Yalnız Güneş Şahitti, 2. Herkes kendine yakışanı giyer. 3. Farklı neler yapabiliriz? 4. Kaynaklarımızı nasıl verimli kullanabiliriz? 5. Yeterince mass e gidebiliyor muyuz?” ve “Sizler saatlerdir hayvan gibi çenenizi yoruyorsunuz ama ben mevzuyu 5 maddede özetliyorum, çok iyiyim” mesajını vermek çok profesyoneldir.

* Toplantı çıkışında, toplantıda kıl olunan adamlara toplantıda konuşulanlardan örnekler vererek bok atmak, kendilerinin işten anlamadığını, tesadüfen burada  olduğunu vurgulamak ve kendileri hakkında kulis yapmak şampiyonluğa giden yolda önemli bir adımdır.
 
 

Çalışanlarla İlişki Yönetimi
* Çalışanlara “Sizi sürekli terfi ettirmek istiyorum, bunun için elimden geleni yapıyorum, hatta kendi kariyerimi riske atıyorum. Ama malesef Sudenaz, Pelinsu ve Himmet taş koyuyor” mesajını sürdürülebilir şekilde vermek çok profesyoneldir.

* Çalışanlara düzenli olarak “Daha iyisini yapabilirsin. Hala bir sürü eksiğin var.” Mesajını vererek çalışanların havaya girmesini önlemek büyük puan kazandırır.

* Çalışanların sunmuş oldukları her işte mutlaka eleştirilecek bir şey bulmak (fontunu beğenmedim, pdf yapsaydın, kılı dönmüş vs) farklı düşünen farklı gören yönetici duruşudur.

* Çalışanların yaptıklarını birbirlerine kontrol ettirmek, her birini ayrı ayrı zarflamak, zarf sonuçlarına, çelişkilerine göre bazılarını yükselen değer, bazılarını adadan gidecekler listesine koymak entegre profesyonellik isteyen bir davranıştır.

* Çalışanların tüm zaaflarına, özel hayatlarına dair kullanılabilecek tüm bilgilere hakim olmak ve gereken durumlarda bu bilgileri kullanmak üst düzey yöneticiliğe giden yolda önemli bir adımdır.

* Profesyonel yönetici kendi özel hayatına dair (ilişkileri, arkadaşları, dostları, ailesi, hobileri, zaafları, güçlü yanları, vb.) herhangi bir ipucunu çalışanları ile paylaşmaz ve kendini her zaman yukarıda ulaşılamaz olarak konumlandırır.

* Profesyonel yönetici çalışan ilişkilerinde her zaman mesafeli olup, ense tokat yaklaşımlarından her daim uzak durur. Yapılan her espriye gülmez. İş önceliğini düzenli olarak vurgular.

* Şirket harcamaları konusunda “Rahat ol, koy ...ne rahvan gitsin” algısı yaratırken 5TL’nin hesabını sormak fark yaratır.

* Çalışanlarından düzenli bir şekilde statü güncellemesi istemek ve “Olm sürekli yayıyorsunuz ama ben sizi hayvan gibi takip ediyorum” mesajını vermek çok profesyoneldir.

* Statü güncellemelerini belli bir patterne oturtmadan talep etmek daha şıktır. Altında çalışanı sürekli şaşırtmak gerekir.

* Çalışanlar çıkmaya hazırlanırken çağırmak ve “Siz çıkıyor musunuz? Ben de hayvanlar gibi çalışacağım, siz yayın” mesajını vermek çok profesyoneldir.
 
* “Pelinsu hala gelmedi mi? Merak ettim acaba bir şey mi oldu?”söylemleri ile çalışanın gelmemesini vurgulamak, çalışanı düşündüğünü hissettirmek tüm bunları yaparken yine de otorite gücünün kimde olduğunu ifade etmek.

* Entegre ve fark yaratan bahaneler bularak, çalışanlar için mümkün olduğunca seyahat, eğitim vs gibi harcama olarak aksiyonlardan uzak durulmasını sağlamak ve "Niyazi Bey, ekibini ne kadar verimli yönetiyor?" mesajını vermek çok profesyoneldir.

* Çalışanların atmış olduğu yüz adet mailin sadece iki tanesine cevap vermek ve "Hayvan gibi yoğunuz boş işlerle uğraşmıyoruz. Şirket benim sayemde ayakta. Sürekli işimi gücümü bırakıp senin zevzek maillerine mi cevap vereceğim?" mesajını vermek şampiyonluk kutlama hazırlıklarını yaptırır.

* Çalışanlarla birlikte yemek yememek, asansöre birlikte binmemek, off site toplantılara aynı arabada gitmemek, profesyonel yönetici marka yönetimi açısından elzem unsurlardır.


 
Network / İlişki Yönetimi
* Profesyonel yönetici, hedeflerini çok net tanımlamış, hedefleri doğrultusunda kendini ve çevresini itina ile şekillendiren insandır. (Somut kariyer, iş, para, statü, tanışılacak insan hedefleri) Profesyonel hayatın acımasız fırtınalarına göre şekillenip, rotasız, rassal limanlarda kariyerini başkalarına yem edenlerden olmaz.

* Profesyonel yönetici, aldığı her nefeste, kendisini hedeflerine ulaştıracak etkili isimlerin listesini değerlendirir. Etki alanı ve hedeflerine katma değer sağlama kapasiteleri açısından yükselen ve düşen isimleri sürekli sıralar, statülerini güncel tutar. Akabinde bu listeyi “tanıdığı ve tanışmak istediği” kişiler şeklinde tasnif eder. Amele gibi her gördüğüne “Merhaba” demez. Her gördüğü ile tanışmaz. Her tanıştığına hayat hikayesini anlatıp samimi olmaz, malzeme vermez.

* Profesyonel yönetici, tanışmak istediği kişi ile buluşma öncesinde, o kişinin; güçlü yönleri, zaafları, hobileri, sevdikleri, sevmedikleri,  tutkuları ve  kendisini gururlandıran en büyük başarılarını içeren tek sayfalık bir özet bilgi hazırlayarak, buluşma esnasında da bu bilgilerden faydalanıp karşısındaki insanı etkiyeleceği ve kendi hedefleri doğrultusunda değerlendireceği hususunda emindir. Tanışmak istediği kişi ile bir araya geldiğinde ırgat gibi “Eeee Himmet Abi ne var ne yok? İkinci köprü inşaatı anamızı ağlattı vb” muhabbetlerine girmez.

* Network geliştirmek için tanışmak istediği kişilerin asistanları, sekreterleri ile iyi ilişkiler geliştirmek, hal hatır sormak, hediye göndermek, güvenlerini kazanmak; ne kadar güzel olduklarından, ne kadar şık giyindiklerinden bahsetmek; profesyonel network yönetimi sıralama turlarında pole pozisyonu almaktır.  

* Profesyonel yöneticinin, tanışmak istediği insanlara ulaşmak için  Facebook, Twitter, Foursquare, gibi ortamlardan faydalanıp yüz yüze kahve içme seansı koparma doğrultusunda ilerlemesi; localı profesyonel beachlerden birinde denize şamdel ve donla girmesinden farksızdır.

* Profesyonel yönetici, kurduğu her ilişkide takipçidir. Tanışma eyleminin gerçekleşmesini müteakip email / tweet vs atıp kendini hatırlatarak, hal hatır sorarak, karşı tarafın ilgisini çekecek “burnunda top çevirmek, etrafında alev olan bir çemberden atlamak, sigara içerken sigarayı burnuna sokup nefes vermek, suyun içine dalıp hapşurmak” gibi bir paylaşımda bulunur.

* Ne kadar çok insan ile tanışılırsa, o kadar çok fırsat ile karşılaşabileğini ummak, origami ile komodo ejderi yapmaktan farksızdır.

* Profesyonel yönetici, yemeğini asla yalnız ve kendinden daha alt pozisyonlardaki kişilerle yemez. Her yemek okazyonunu hedefleri doğrultusunda bir fırsata dönüştürebilir. Altı aylık, makro bir yemek planına sahiptir. (Hangi gün, kiminle, nerede, ne yiyeceği, hangi konuları konuşacağı, hangi hedeflerle yemek yiyeceği bellidir.)

* Profesyonel yönetici, mekan sahipleri, headhunterlar, lobiciler, sivil toplum kuruluşu insanları, politikacılar, halkla ilişkiciler, gazeteciler, iş adamları gibi network’ü geniş olan kişilerle ense tokat ilişki kurmayı önceler. Asla; çaycı, tornacı, güvenlik görevlisi, rektifiyeci,  şöför, temizlik görevlisi, uzman, uzman yardımcısı, takım asistanı, filizlemeci, pürmüzcü, kültürcü, şiropraktör, vatman, franken food denetçisi, tarak fırçacı, maçacı, hamurkar, bükücü, su verici, kavurucu gibi insanlarla muhatap olmaz.

* Profesyonel yönetici, hızlıca sohbeti başlatabilecek, devam etmesini sağlayabilecek, arada bir yakınlık oluşturabilecek, karşıdakinin beğenisini hızlıca kazabilecek düzeyde ayaküstü konuşma sanatına hakimdir.  Hakimiyet sağlanamadığı takdirde her zaman işe yarayacak sekiz kelimeyi kullanır: “Sen bir harikasın. Daha çok şey anlat lütfen”

* Profesyonel yönetici, kariyerine katma değer sağlayacak üst düzey yöneticilerinin ilgilendikleri konular hakkında bilgi sahibi olduğu için düzenli olarak o konularla ilgili üst düzey yöneticilerine profesyonel makaleler (tercihen Harvard Business Review’dan) gönderir, kitaplar hediye eder. Yöneticilerle girilen tüm diyaloglarda söylemleri her daim o konulara bağlar.

* Profesyonel yönetici, ilişki geliştirmek istediği kişi/lerle tanışmak için kartvizitini hoyratça kullanmaktan imtina etmez.  

 

Kişisel Gelişim Yönetimi
 * Profesyonel bir yöneticinin, “origami ile bütçe yönetimi, sushi ile proje yönetimi, NLP ile koçluk, atlarla liderlik, yelken ile türev alma, thai & kick box ile business plan hazırlama, sucuk pişirme ile feedback verme, karpuz kesme ile kalite yönetimi, halden domates alımı ile müzakere teknikleri, komodo ejderleri ile inovasyonda süreklilik, gaz çıkarırken çakmakla alev yönetimi ve motivasyon, birbirinin bardağına tükürüp su içme yönetimi ve kurum kültürü, kiteboard ile sıradışı liderlik vb.” gibi her konuda  sürekli kendini geliştirmesi esastır.

* Profesyonel bir yönetici hayatta karşılaştığı her challenge’ı:
•   “Abla, mesafe çok kısa alamam”
•   “Araba kullanırken, 12 punto topuk yüzünden frenle arama mesafe girdi ve ben de taksiye daldım”
•   “Dip boyasının geldiği bir iklimde dikkati kıyafet, ayakkabı ve çantaya kilitlemek”
•   “Üst yönetime sunum yaparken projeksiyon cihazının çalışmaması, sunumun içindeki videonun açılmaması”
•   “Diyetin zirvesindeyken Pelinsu’nun doğumgünü kutlaması için dışarıdan söyleden pasta, cup cake ve ponçik kombinasyonu”
•   “Hesabı yediye bölüp faturayı da yedi farklı şekilde alabilir miyiz? Ayrı ayrı expense yapacağız”

bir kişisel gelişim fırsatı olarak görür.

* Profesyonel yönetici, kişisel gelişim uzmanlarından düzenli olarak profesyonel danışmanlık alır. Gelişimlerini düzenli olarak takip ederler. Amele gibi 10 adımda liderlik, 12 adımda satış, 9 adımda dikiş, 7 adımda marka yönetimi, 6 adımda ara ütü, 4 adımda su bükme, 11 adımda pikaçu eğitmenliği vs gibi kitaplar okuyarak kişisel gelişim aksiyonlarına girmezler.

* Profesyonel yönetici kamuya açık network ortamlarında düzenli olarak, kişisel gelişimin yüzeyselliği ve piyasaya düşmesi hakkında serzenişte bulunur. Yüzeysel, konu ile ilgili deneyimi olmayan insanların yazdığı kitapları acımasızca eleştirir.

* Kendisinin takip ettiği kişisel gelişim kitaplarının, danışmanlarının ve yöntemlerinin tamamının yurt dışı kökenli olduğu vurgulanır.

* Profesyonel yönetici kişisel gelişim araçlarını kariyer hedefleri (CEO olmaya giden yol, CMO olmaya giden yol, süper kahraman nasıl olunur, Batman'i anlamak vs) doğrultusunda kullanır. Her kişisel gelişim aracına atlamaz.

* Profesyonel yönetici, kişisel gelişimin spiritüel kısmını her daim önceler. Bu bağlamda düzenli yoga yapmak, çakra açtırmak, baksı dansı yapmak, nefes atölyelerine katılmak, çevreyi feng-shui’ye göre düzenlemek, shiatsu eğitimi almak, radyestezi eğitimi almak, kristal taş terapisi yaptırmak, homoepati eğitimi almak, kinesioloji eğitimi almak, kiropratiğe hakim olmak, enerji kılıç ve kalkanları ile donanmak, telekinezi ve astral seyahat etmek çok profesyoneldir.

* Okuduğu kişisel gelişim kitaplarını odasının baş köşesinde sergilemek; profesyonel bir iş yemeği ortamında,  parmaklarını yalayıp, kompresör gibi kemiğin iliğini emerek yemek yemekten farksızdır.  

* Her dakika Üstün Dökmen, Doğan Cüceloğlu gibi konuşup iş ortamında mesaj vermek, profesyonel bir toplantıda gazel okumaktan farksızdır.

* Profesyonel Yönetici, takip etmiş olduğu kişisel gelişim kitabının 17.sayfasında ya da aldığı danışmanlığın 2. Seansında mutlaka gelişmeye başlar.

* Kişisel gelişim kitabının üzerinde mouse kullanmak, karpuz kesmek, çokomel kağıdı düzleştirmek, dikiş kalıbı çizmek, kupon yapmak hiç profesyonel değildir.


Sosyal Medya Yönetimi
 
Sosyal medya dünyasında varlık göstermek her modern profesyonel yöneticinin to-do-list’inde yer alan ve ziyadesiyle kredisi olan bir eylemdir.

 
Facebook
 
* Profesyonel yönetici, öncelikli olarak Facebook’ta malzeme (Çalışanları ne paylaşmış?, Kıçını, başını açan var mı? İş seyahatinde birbirine yakınlaşıp alkol düzeyini aşmış, alem fotosunu koyan var mı?  Birlikte olduğu biri var mı? İlişkileri ne düzeyde ? İş performansını etkiler mi? Hangi mekanlara gidiyorlar, hangi mekanlarda yiyip içip eğleniyorlar? Aldıkları maaş ile bunu nasıl yapıyorlar? Gizledikleri bir şey var mı? vb.) toplamak amacı ile hesap açar.
 * Facebook hesabında özel hayatına dair herhangi bir şey paylaşmak (türev aldığın masa, üzerinde çokomel kağıdı düzleştirdiğin kitaplar, sevdiğin insanların ayak numaraları, eşinin, dostunun dişlerinin panaromik röntgenleri vb), tarlada çamura batan traktörü çıkarmaya çalışırken iş mülakatı daveti telefonunu açamamaktan farksızdır.
 * Facebook üzerinde herkesin, her paylaştığını “like etmek” hiç profesyonel değildir. İşe dair haberleri (satın alma, birleşme lansman vs), herkese katma değer sağlayacağı düşünülen makaleleri,  network geliştirmek istenen kişilerin paylaşımlarını, kendinden daha kıdemli olan kişilerin paylaşımlarını “like etmek” puan kazandırır.
 * Profesyonel yöneticinin Facebook hesabına koyulacak olan profil fotoğrafı tercihen: “Ofiste, business causal bir kıyafet ile, ayakta, popo hafif bir şekilde çalışma masasına dayanmış (ama mal gibi çalışma masasına oturulmamış), kollar bağlanmış, business tebessümü ile, arka fonda abartmadan şirketin hangi şirket olduğunu gösteren logo, bayrak, poster vs görünecek, şirketin en güzel yeri olacak (ulan herif ne güzel yerde çalışıyor lan biz de keşke buralarda çalışabilsek dedirtecek), dayanılan masada mutlaka özgün malzemeler (He-Man, Voltron robotları, Star Wars’ın kimsede olmayan koleksiyon parçaları, özel defterler, şık bir maket araba, özel bir maket uçak vs olacak)” şekilde olmalıdır.
 * Profesyonel yöneticinin Facebook profilindeki paylaşımlar, kesinlikle herkese açık olmamalıdır.  Profesyonel yönetici, arkadaş listesinde yer alan kişileri doğru bir şekilde segmente eden ve bu segmentasyona göre paylaşımlarını filtreleyen ve bu süreci etkin bir şekilde yöneten kişidir.
 * Profesyonel yöneticinin Facebook profilindeki “Friend request” taleplerinde “Unread request” sayısı en az 78 olmalıdır. Mutlaka “Bir çok insan akın akın benimle arkadaş olmak istiyor. Ama bunlar kim bakmaya bile fırsatım yok” mesajı verilir.
 * Profesyonel yöneticinin Facebook profilinde “People You May Know” bölümünde Facebook tarafından önerilen kişilerin hepsi üst düzey yönetici, etkili insanlar, cemiyet hayatı insanları ve popüler kişilikler olmalıdır.
 * Profesyonel yönetici Facebook üzerinden kesinlikle mesajlaşmaz. Kendisine gelen mesajları okumamak, değerlendirmemek, profesyonel duruşun gereğidir.
 * Profesyonel yöneticinin Facebook Chat kullanması; kaliteli ve profesyonel şirket arabasının arkasına, içi, hacminin beş katı ve iplerle zar zor bağlanmış saman dolu bir römork takıp işe gelmekten farksızdır.  
 * Profesyonel yöneticinin Facebook profilinde: “Kedi, köpek, komodo ejderi, kirpi, bebek, düşme kalkma atlama, apaçi dansları, romantik şarkı klipleri, Arif’in Manchester’a attığı gol, Messi’nin küçükken burnunda çevirdiği top” gibi videoları paylaşması; üst düzey bir toplantı için gittiği şirkette toplantının ortasında yüksek sesle “Hela nerde toprağam?” diye sormasından farksızdır.
 * Profesyonel yönetici gerçekleştirdiği nadir paylaşımlar kapsamında mutlaka, TED videoları, vermiş olduğu konferansların videoları, iş dünyasına dair executive paylaşımları barındırmalıdır.
 * Profesyonel yönetici, hiç bir zaman katıldığı herhangi bir ortamda: “Bekarlığa veda, Happy Hour, Baby Shower, Farewell to Abdurrahman, Welcome to Recep, Say Hello to Cemşit, Pikaçu Graduation Celebration, Happy New Year Party vb.”  katılımcıların kendisini mal gibi taglenmesine izin vermez.
 * Profesyonel yönetici, mutlaka gezmiş olduğu dünya ülkelerin fotoğraflarını (özellikle herkesin bir çırpıda gidemeyeceği uzak diyarlar: Avusturalya, Yeni Zelanda, Japonya, vb.)   doğru bir başlık taksonomisi  ile herhangi bir yorum yazmadan paylaşır. Paylaşmış olduğu fotoğraflarda kesinlikle kendisi bulunmaz.  Herkesin gittiği ülkelere gitmek (Paris, İtalya, Londra vb) ve gidilen ülkelerin ünlü yerlerinin önünde fotoğraf çektirmek (Pisa kulesini deviriyoruz, Eiffel Kulesinden makas almak, London Eye önünde elleri havaya kaldırıp yuvarlak yapmak); toplantı esnasında expecto patronum büyüsü yaparak kendini jartiyer giymiş mor bir file dönüştürmekten farksızdır.
 * Herhangi bir şekilde Facebook üzerinde oyun oynamak (Okey, Tavla, Barbut, Ağaç Ekme, Karpuz Kapuğu biçme, Sucuk Yetiştirme vs) ve bu oyunlar ile ilgili mesajlar paylaşmak kesinlikle hiç profesyonel değildir.
 * Profesyonel yöneticinin, “Tonguç’u Sevenler Grubu, Pikaçu Besleyenler Grubu, Komodo Ejderine Allah Dedirtenler Grubu, Vakkas Dayı’ya Verenler Grubu vb” gibi herhangi bir Facebook grubuna dahil olması, paylaşımda bulunması; üst yönetime gönderilecek executive raporun içerisine lazer epilasyon takip fotoğraflarını (öncesi, sonrası vs) koymaktan farksızdır.
 
 
 
Twitter
 
* Profesyonel yöneticinin kendini aktif olarak ifade ettiği mecraların başında Twitter gelir.
 * Profesyonel yönetici; haftalık ve aylık “content map”ini, bireysel sosyal medya stratejisi, bireysel marka kişiliği, kimliği ve “tone of voice”una göre hazırlar. Hazırlanan “content map” i günün daha önceden ölçümlenmiş, “learning”leri değerlendirilmiş saatlerinde düzenli olarak paylaşır.
 * Profesyonel yönetici sosyal medya “tone of voice”u: “Konu ile ilgili olarak size dönüyor olalım. Bu akşam lansmanı yapıyor olacağız. Geribildiriminiz için teşekkür ederim, ivedilikle değerlendirilecektir. Katma değerli paylaşımınız için teşekkür ederiz. Çok naziksiniz. Değerli görüşleriniz bizim için çok önemli. vb” tadında olmalıdır.
 * Profesyonel yöneticinin düzenli olarak sahipleneceği ve markası ile “align” hashtagleri (#SanaticinSoyunanKirpiKlanı, #internetNereyeGidiyor, #DömiVoleYumurtaTakipcilerDernegi, #2012UmutlarıylaSevişenler, #AvatarRokuTantuniCandır, #DeadlineSerbetEviCandır, #HappyEnding ManagementConsultancy, #EcdadSteakHouseCandır, #İtin G...t... SanatAnlayisi, #OffBriefTrigonometriMerkezi, #SabahMahmuruPenguenBakımOnarımı, #ToDoListKumrucusu, #PikaçuSeçmeYerleştirmeTeknikleri, #SoteYiyişMekanları,  #MrBisonMermiyeKafaAtmaTeknikleri, #MeetingRequestSirAğda, #İkiFilmBirden, #YalnızGüneşŞahittiKaliteKontrol, #TothePointMasajSalonu, #TopolojiSpa, #MaviDonunuDüzenliGiyenler,#tamk,  #BeşiktaşAdamın… vb.) hazırdır. Her paylaşımında, ilgili hashtagleri mutlaka paylaşır ve trend oluşturur.
 * Profesyonel yöneticinin, hatırı sayılır bir takipçi sayısının olması gerekliliğinden dolayı kendisine düzenli olarak takipçi satın alması (tercihen yumurta kafa olmayanlardan, yurtdışı menşeili hesaplardan) ve “Hayvan gibi takipçim var sürekli bir şeyler paylaşmamı bekliyorlar. Etkileşime geçiyorlar. Sizi kaç kişi takip ediyor bu arada?” söylemleri ile profesyonel sosyal medya yönetim algısını sağlaması ve sürdürmesi çok profesyoneldir.
 * Profesyonel yönetici, düzenli olarak İngilizce tweetler atarak: “Ne kadar iyi bir İngilizce düzeyi olduğunu, ne kadar dünya insanı olduğunu, ne kadar gelişmeleri takip ettiğini ve ne kadar Türkiye’nin önünde olduğunu” vurgular.
 * Herkesi amele gibi “re-tweetlemek”, hüzünleri toplantıda bırakarak Serdar Ortaç’a gidip masanın üzerinde oynamaktan farksızdır. Sadece; üst düzey yöneticilerin, etkili insanların, cemiyet hayatı insanlarının ve popüler kişiliklerin tweetleri re-tweet edilmelidir. (Örn: Ece Vahapoğlu)
 * Tweet atılırken verilen linklerde mutlaka popüler link kısaltıcı araçlar kullanılmalıdır. Irgat gibi, eşek kadar linki tweetin için yapıştırmak hiç profesyonel değildir.
 * Foursquare’de yapılan her check-in i Twitter’a düşürüp “content map” ten uzaklaşmak, moleskine defterin üzerinde, mont-blanc ile kupon yapmaktan farksızdır.
 * Twitter aleminde kendisini de etkileyecek bir eleştirel durum söz konusu olduğunda proaktif davranıp “Allah’tan böyle mevzular bizde yok” ya da “Geribildiriminiz için teşekkür ederim” söylemleri ile algıyı yönetmek, atılan boklardan kendini uzaklaştırmak çok profesyoneldir.
 * Twitter’da profesyonel listeler oluşturmak, düzenli olarak trending topicleri takip etmek, trending topiclerin profesyonel olanlarına özgün yorumlar yazıp dahil olmak ziyadesiyle profesyoneldir.
 * Profesyonel yöneticinin atmış olduğu herhangi bir tweet 22 den az re-tweet edilir ve 10 dan az favorilere eklenirse atılan tweet mutlaka silinir, karizma çizdirilmez.
 
 

Instagram
 * Instagram’da hesap sahibi olmak bir yönetici açısından çok profesyoneldir. Instagram, profesyonel yöneticinin hayata bakışını, fotoğraf yetkinliğini, gezdikleri gördüklerini, yediklerini içtiklerini anlattığı için revaçtadır.
 * Profesyonel yönetici etkin çekim yapabilmek için mutlaka şık bir iPhone 4s’e ihtiyaç duyar.
 * iPhone’da n adet özgün, yetenekli, ve mutlaka para ile satın alınmış kamera uygulamaları (super zoom yetkinliği olan, pixeli yüksek, manuel enstantane, diyafram ayarı yapmaya imkan tanıyan) bulunmalıdır. Standart iphone kamerası ile fotoğraf çekmek köy fotoğrafçısında poloroid ile vesikalık çektirmekten farksızdır.
 * Profesyonel yönetici, iPhone’nda yetkin kamera uygulamalarına ek olarak fotoğrafları düzenleme, dizme, fotoğraflara takla attırma, Instagram'da bulunmayan atraksiyonlu efektler verme, resimlere yazı yazma, vs gibi amaçlara hizmet edecek uygulamaları tedarik eder.
 * Profesyonel yönetici, iş ortamında yapılan herhangi bir etkinlik (happy hour, birthday, baby shower, ideation meetings, motivation meetings vs), etkinlik katılımcıları, özgün oyuncakları, afiş, poster fotoğrafları profesyonelce seçilmiş doğru filtreler ve doğru etiketlerle paylaşır.
 * Profesyonel yönetici iş seyahati esnasında, Boarding Pass’ın fotoğrafını Early Bird filtresi ile çekip (tercihen business koltuğu olduğunu belirken kısmına odaklanarak) gidilecek yer ile ilgili bir hashtag ile paylaşır. Ek olarak, Business Lounge’un ne kadar güzel ve rahat olduğunu belirten bir enstantaneyi (alınan bir drink, ya da hafif bir yiyecek görüntüsü) profesyonel kelimeler ile paylaşmak çok şık durur.
 * Profesyonel yönetici, herhangi bir etkinliğe gidiyorsa mutlaka gidilecek etkinliğin badge’ni Lo-fi filtreli fotoğrafı ile “Ulan bu etkinlik dünyanın en önemli … etkinliği, dünyanın en önemli tüm …ları bu etkinliğe gider” mesajı paylaşır.
 
* Profesyonel yönetici, gittiği yerde  kaldığı otelin ne kadar havalı, ne kadar lüks olduğunu belirten detaylı lobi, oda fotoğraflarını Nashville filtresi ile çekip “Hep geliyoruz, böyle yerlerde kalıyoruz sıkıldık artık, insan salaş yerleri, samimiyeti, memleketini özlüyor!” tadında bir söylem ile paylaşır.
 * Profesyonel yönetici, gittiği mekanın gece hayatı ile ilgili en popüler mekanına giderek, mekanın girişi ve içki sunumları ile ilgili fotoğraf çekip ve “Ulan Türkiye’deki mekanlar, bunların yanında çay bahçesi gibi kalır. Bir de buralarda kızlar teklif ediyor” mesajı verir.
 * Profesyonel yönetici gittiği mekanda katılınan etkinlik, katılınan toplantılara dair bol bol malzemeler paylaşır ve “Siz, bizi goy goy yapıyoruz zannediyorsunuz ama eşekler gibi çalışıyoruz. Nefes alacak vaktimiz yok” mesajı verir.
 * Profesyonel yönetici katıldığı toplantı mekanının manzarasını X-Pro II filtresi ile toparlanmış bir şekilde toplantı konusu ile ilgili bir hashtag ile paylaşır.
 * Profesyonel yönetici, çekmiş olduğu fotoğrafları yüklerken profesyonel hashtagler kullanır. (#igers #igersturkey #igersistanbul # #instagood #instafamous  #tahta #instagramsevenler #instagramsahitleri #instasevisenler #instayiyisenler vs)
 
 
Foursquare
 * Profesyonel yönetici,  İstanbul’un temel business mekanlarını ilk açan, açılmış olanların ise de mayoru olan ve mayorluğu kaptırmayan kişidir. (Örn:Boğaziçi Köprüsü Business Lounge, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Meeting Room, Atatürk Havalimanı CIP Lounge, Profesyonel X AVMsi, Profesyonel X AVMsinin önü, yanı, arkası vb.)
 * Profesyonel yönetici, bir mekanın mayorlığını almak için her gün kendine alarm kurar ve düzenli check-in olmayı unutmaz. Mayor’ın işe gelmediği, mekana gelmediği gün ve saatleri çok iyi değerlendir.
 * Herkeste olmayan rozetlere sahip olmak büyük bir prestij sebebidir. (Örn: Tır Şöförü Rozeti, Keçiboynuzu Kişisel Gelişim Rozeti, Ateşli Çemberden Atlama Rozeti, To-Do-List Bükme Rozeti, Şalgam Rozeti, Mekandan En Hızlı Kız Kaldırma Rozeti, Mekanda En Sağlam Erkek Öteleyen Kız Rozeti, 1000 Kişi ile Geri Geri Yürüme Rozeti, 3000 kişi birlikte Geğirme Rozeti, Türev Almadan Limit Sorusu Çözme Rozeti vb.)
 * Profesyonel yönetici, İstanbul’un en prestijli restaurant, gece kulübü, sanatsal mekanlarına düzenli olarak fake check-inler yapar. Bu check-inleri Twitter ve Facebook’ta da paylaşır. Böylece herkes, ne kadar prestijli bir hayat yaşadığına tanıklık eder.(Örn: Her Cumartesi geceye Asmalı Mescid’te başlar, Etilerde devam eder, Reina’da kapanışı yaparım. Her Pazar sabah kahvaltımı mutlaka Çırağan Sarayı’nda yaparım. Hafta içi her gün İstanbul’un en prestijli spor salonuna gider, kaslarımı kasarım. Haftada iki gün öğle yemeğimde iş dünyasının prestijli bir ismi ile Sunset’te Sushi yerim ve mutlaka fotoğraf paylaşırım.)
 * Profesyonel yönetici, check-in olduğu her mekan ile ilgili / ilgisiz mutlaka bir comment bırakır. Mümkünse mekanın sote bir yerinin fotoğrafını çekip yorumuyla ilişkilendirir. Böylece gittiği mekanda kimsenin göremediğini görerek farklı olur.
 * Foursquare bünyesinde özgün listeler oluşturmak çok profesyoneldir. İnsanlar oluşturulan listeler karşısında saygı ile şapka çıkarırlar. (Örn: Ciğerciler, İşkembeciler, Ara Ütücüler, Sir Ağdacılar, Hava Bükücüler, Sakızı Havaya Fırlatıp Dömi Vole Vuranlar vb.)
 * “I'm at X with Y others” kalıbındaki Y değişkeni profesyonel yöneticinin ismi ile yan yana durabilecek kişiler olmalı. Dolayısıyla check-in olmadan önce mekanda kimlerin olduğunu detaylı bir şekilde incelenir.
 
 
Linkedin
 
* Profesyonel yönetici, mutlaka aktif olarak Linkedin’de yer alır.
 * Profesyonel yönetici, sektöründe çalışan herkese, herkesin öz geçmişine, günahlarına sevaplarına, başarılarına başarısızlıklarına hakim olan insandır.
 * Profesyonel yöneticinin linkedin profilinde yapmış olduğu işler hayvan gibi detaylı anlatılmaz. Genel olarak “Kardeşim şu şirkette şu pozisyonda, bu şirkette bu pozisyonda çalıştım. İlgini çekerse, ara konuşalım ilgimi çekerse görüşürüz o zaman detaylara girerim.”mesajı verilir.
 * Profesyonel yönetici kendi alanı ile ilgili olarak Linkedin üzerinde global gruplar kurar, aktif olarak bu grupları yönetir ve buralardan ciddi iş imkanları sağlar.
 * Kendisine gelen arkadaşlık tekliflerini herhangi bir şekilde kabul etmemek, inboxa gelen mesajlara en erken iki hafta sonra cevap vermek çok daha profesyoneldir.
 * Profesyonel yöneticinin linkedin profiline kimlerinin baktığının düzenli takip edilmesi, bakanlar hakkında araştırma yapılması büyük puan kaybettirir.


Özel Hayat Yönetimi
 
* Profesyonel yönetici, iş ve özel hayat dengesini itina ile kurar. Denge yönetimi esnasında kimseye malzeme vermediği gibi, herkesin kendisi hakkında "Olm herif ne profesyonel lan, her şeyin hakkını veriyor. Her şeye hakkıyla vakit ayırıyor." algısını profesyonelce sürdürür.
 
* Profesyonel yöneticinin özel hayatı, iş hayat fonksiyonunun içinde yer alan, sade bir değişkendir. Hayat seyrinin ivmesini, eğimini; iş hayatı fonksiyonu belirler. Özel hayat da bu seyire adapte olur.
 
* Profesyonel yöneticilik; özel hayatı (ilişkileri, ailesi, özel zevkleri, haftasonu neler yaptığı, tatile nereye kimlerle gittiği, çocukluğundaki travmaları, kendisini hırs denizine atan çalkantılı deneyimleri, aşkları, tutkuları vs) ile ilgili herhangi bir malzeme vermeden; çalışanların en ince ayrıntısına kadar özel hayatlarına hakim olmayı, sorgulamayı, yeri geldiğinde konu açıp görüş bildirmeyi ve müdahil olmayı gerektirir.
 
* Profesyonel yönetici olmanın gerekliliklerinde hatırı sayılır bir özellik olarak, libido düzeyinin yüksekliği gelmektedir. Libido düzeyi,  profesyonel yöneticinin, şirketin hiyerarşik yapısındaki mevcut düzeyine göre doğru orantılıdır. Profesyonel yönetici, çevresindeki, potansiyel hedefleri kısa sürede tespit eder ve  bir araya geldiklerinde de "Seninle birlikte olsam ne güzel olurdu" manasında - aleni - gözünün içine bakar ve nihai hedefine ulaşmak için sürdürebilir entegre iletişim yapar.
 

* Bekar bir profesyonel yöneticinin; uzun süreli, kendisi gibi hatırı sayılır bir şirkette, hatırı sayılır bir pozisyonda çalışan sevgilisi ile aynı evde beraber yaşaması ve bu durumun algısının "Evlenmelerine ne gerek var olm. Gayet güzel yaşıyorlar evli gibi. Çocuk yapacakları zaman belki evlenirler" şeklinde yönetilmesi çok profesyoneldir.


* İş yerinde, iş dışında, sağda solda; her gördüğü kıza yazan, yönettiği bütçe miktarını paylaşan, ne kadar başarılı ve güçlü olduğunu tüm detayları ile anlatan, pozisyonu ve kendisine raporlayanlar hakkında detay bilgi veren bekar yöneticinin durumu; mahalle arasında elinde mala ile inşaatta sıva yaparken karşı balkonda çamaşır asan kıza türkü söyleyerek yazan inşaat işçisinden farksızdır.


* Evli bir profesyonel yöneticinin ise, kendisi gibi hatırı sayılır bir şirkette çalışan eşi ile şehrin prestijli mekanlarından birinde kurdukları çekirdek ailesinde, başarılı bir eş ve baba rolünde oscar kazanması profesyonelliğin gereğindendir.


* Evli bir profesyonel yöneticinin; yüzük takmaması, eşinden ve çocuğundan bahsetmemesi, konjenktüre göre bekar görünümlü evli profesyoneli oynaması, denk gelirse bütün fırsatları değerlendirme eğiliminde olması ve tüm bu algıları kullanarak; sekretere, takım asistanına, kendisine raporlayanlara, tedarikçisine, güvenlik görevlisine, evdeki bakıcıya, evdeki hizmetçiye, ara ütücüye, hizmetçiye, bakıcının akrabasına, hizmetçinin kirpisine, Hogwarts büyücülük okulu kıdemli hayaletlerine yazması; hatırı sayılır bir tatil mekanının plaj locasında; kebap, lahmacun yiyererek ellerini denizde yıkamaktan farksızdır.   


* Profesyonel yöneticinin çocuğu; şehrin doğum ünitesi en presjtijli hastanesinde, eğitimini yurt dışında görmüş en az 3 dili anadili gibi konuşan ve anlaşma yazacak düzeyde bilen doktor ve hemşireler tarafından dünyaya getirilir. Mutlaka suit odada kalınır, gelen gideni ağırlamak için özel catering hizmeti (özel saray şerbetleri, profesyonel snackler, kepek ekmekli hellim peynirli üçgen sandviçler vb.) satın alınır. Odanın kapısı, yurt dışından sipariş edilmiş süslerle süslenir, amele gibi hastanenin verdiği süsler vs kullanılmaz. Bebeğin doğum sürecini görüntülemesi için ülkenin en prestijli fotoğrafçılarından biri ile anlaşılır. Akabinde, "Oğlumuzun fotolarını, Sabit Tanrıverdi çekti" diye hava atılır. 


* Profesyonel yöneticinin çocuğu; Türkiye'ye henüz gelmemiş ve / veya gelmiş ise de Türk cüzdanlarının yaklaşamayacağı markalardan giyinir, süslenir ve kıyafetler, diğer profesyonellerin izlenimine sunulur.


* Profesyonel yöneticinin çocuğu hayatının ilk dönemlinde okula ve / veya anaokuluna başlamadan önce, profesyonel oyunların oynatıldığı: "Bütçe yönetimi grubu, performans yönetimi  grubu, yelken ile liderlik grubu, geğirerek motivasyon yönetimi  grubu, profesyonel audiobook dinleti grubu, profesyonel renk tanıma grubu, profesyonel retorik grubu, profesyonel storytelling grubu, profesyonel pre-kite boarding grubu, profesyonel pre-fitness grubu vb" grupları ilgili profesyonel hizmetler veren prestijli mekanlarda profesyonel hayat hazırlık sürecine girer.


* Profesyonel yöneticinin çocuğu, az bilinen, zor girilen (mülakatlar, puanlar, torpiller, ateşli çemberden atlamalar, burnunda 8 dk top çevirmeler, 1878 kere tık tık yapmalar, 122 şınav çekerken küre kapağının hacmini hesaplamalar vb. ) bir yerde eğitim görmesi ve bu eğitim deneyiminin, profesyonel çevreye etkin bir iletişim planı ile aktarılması makbuldur.


* Profesyonel yöneticinin aracın arkasında mutlaka ipad, su, profesyonel dergiler, diş fırçası, henüz Türkiye'de satılmayan bir diş macunu, henüz Türkiye'de satılmayan sakız, her an öpüşme okazyonuna maruz kalınma ihtimaline binaen ağız spreyi, soru gelirse karizmayı çizdirmemek için logaritma cetveli, vb bulunur. Türkiye'de olmayan ürünler için "Toprağam bunu  yıllardır kullanıyoruz, hala gelemedi Türkiye'ye bir gelse koli ile alacağım." mesajını düzenli olarak vermek çok profesyoneldir. Daha kıdemsiz bir profesyonel yalakalık olsun diye kullanılan bu ürünlerden herhangi birini nereden aldığını sorduğunda, "Ülke > Şehir > Cadde > O Caddede Meşhur Bir Mağazanın Yanındaki >  X Mekanı > Girince sağ taraftaki ilk raflarda" gibi detay vermek büyük puan kazandırır.


* Profesyonel yönetici, tatil için mutlaka;  bohem, çok pahalı ve mümkünse herkesin kolaylıkla gidemeyeceği premium adalara gider. Gittiği adalarda yaşadığı deneyimleri ifade eden fotoğrafları: "Kumda kadeh arkada efsane deniz manzarası, ayak arkada deniz manzarası, denizde mayoyu çıkarıp karaya doğru sallarken fotolar,  herkesin bulamayacağı puro deneyimi fotoğrafları, egzotik yiyecek ve hayvan fotoları, tekneden deniz fotoları, deniz uçağından deniz fotoları, deniz uçağının içinde pilot ile ense tokat fotoları, uzun eşek fotoları, deve güreşi fotoları vb." sosyal medyada itina ile paylaşır ve gelen yorumlara cevap yazmaz.


* Profesyonel yönetici, sıradan uzman ve uzman yardımcılarının daha yeni yeni farkına vardığı ve ilgilendiği bir çok hobiyi (moleskine ile origami, satır kıyması ile sushi yapımı ve sunumu, NLP ile integral hesabı, at üzerinde BBM'den mesaj atma, yelken kullanırken pioneer teybi JBL hoperlörlere bağlamak, fraktal jujitsu, pikaçu eğitmenliği, çükübik terbiyeciliği, fikiboklarla salsa, kiteboard da boardun önünü kaldırma vb.) yıllar öncesinde edinmiş ve bu hobilerde dünya çapında hatırı sayılır bir konuma gelmiştir.
 

Son Sözler...

 
“Yüzünü örten perde açıldığında hakikat eğer hala hakikate benziyorsa, bu durumda, çıplak hakikat diye bir şeyden söz edilemez” der Baudrillard.
 
illüzyondan yoksun bir gerçek, hala gerçek olarak kabul görebiliyorsa, bu durumda; gerçek, nesnel bir gerçekliğe nasıl sahip olabilir?
 
Büyüleme gücünü yitiren şeyler, anında ve tamamıyla gerçek, gölgelerinden ve yorumdan yoksun şeylere dönüştüler.
 
Paketlenmiş hayat serüveninde, tedavülden kalkmayı beklerken, paralel evrenden kendimizi seyrediyoruz

Profesyonellik, gerçekliğin peşinde koşan son avcı ve onu yakıp yıkan yağmacı gibidir. Profesyonellik, bizzat gerçeklik tarafından bir tür bulaşıcı ve yok edici unsur şeklinde salgılanmıştır.

Profesyonel Gerçeklik, gerçeklikle kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaktadır. Bu, nesnel gerçekliğin soyutlanma sürecinde devreye sokulan sürecin nihai aşamasıdır.
 
Profesyonel Gerçeklik coğrafyasının vatandaşları kendi cenaze namazlarında kendilerini musalla taşında gözlemleyerek, gerçek bedenlerini gömmüş ve hocanın “El Fatiha”  söylemini müteakip kendilerine  birer Profesyonel Beden bulmuşlardır.
 
Buldukları Profesyonel Beden’in yaptığı her haraket;  planlı, programlı,  hedef odaklı ve profesyoneldir. Profesyonel Bedenler, daha fazla  ilgi, daha fazla prim, daha yüksek kariyer basamakları, daha fazla refah düzeyi ve daha yüksek bir statü için profesyonel terler dökerler.
 
Bunun gerçek alınterinden yoksun, aslıyla kusursuz bir benzerlik gösteren, ancak insanda sanal bir haz duygusuna yol açan sanal bir oksijen solunumu olduğu söylenebilir. Böyle bir şeye hala solunum denilebilir mi? Soluduğumuz şey gerçekten hava mı?
 
Bilmiyorum..
 
Ama bildiğim tek şey…
 
Nefes alamadığımız...


YÜCE ZEREY
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2012, 17:32:51 Gönderen: OKTAY1907 »
B İ L G İ   G Ü Ç T Ü R